Skuteczna broń na owady – moskitiera

Kiedy słońce coraz dłużej i śmielej zaczyna zaglądać nam przez okna, otwieramy je szeroko, aby cieszyć się jego promieniami oraz świeżym powietrzem. Niestety wiąże się to z wizytą w naszym domu nieproszonych gości – komarów, meszek i innych owadów. Zamontowanie w oknach moskitiery jest bardzo prostym sposobem na to, aby się przed nimi uchronić.

moskitieramoskitieramoskitieramoskitiera

Stop problemom

Obecność owadów w mieszkaniu jest dla nas bardzo uciążliwa. Zakłócają nasz spokój, utrudniają pracę, a nieustanne bzyczenie nad uchem uniemożliwia spokojny sen. Z ich obecnością wiążą się także nieprzyjemne ukąszenia oraz pieczenie skóry. Szczególnie niebezpieczne są dla dzieci i alergików, u których mogą wywoływać natychmiastowe i groźne reakcje alergiczne. Dlatego warto zadbać o to, aby w okresie wiosny i lata uniknąć ich obecności.

Rodzaje moskitier

Najprościej możemy podzielić moskitiery na drzwiowe i okienne. Zdecydowana większość skonstruowana jest w taki sposób, że bez problemu zdołamy je samodzielnie zamontować. Nowoczesne moskitiery nie naruszają struktury okien ani drzwi, więc możemy je w dowolnym czasie zdejmować (np. do umycia) i z powrotem zakładać. Moskitiery drzwiowe najczęściej wykorzystujemy w drzwiach balkonowych lub prowadzących na taras. Z jednej strony musimy zamontować ją do futryny drzwi, z drugiej magnetyczne zamki utrzymają ją w pozycji zamkniętej. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie na drzwiach moskitiery rolowanej, która porusza się w poziomie. Przypominają one tradycyjne rolety, z tą różnicą, że z kasety wysuwa się siatka przeciwko owadom. Dostępne są również w wersjach na okna. Najczęściej montujemy je na zewnątrz, przytwierdzając bezpośrednio do ościeżnicy okna.

siatka_na_okno_bros_castoramasiatka_na_okno_bros_castoramasiatka_na_okno_bros_castoramasiatka_na_okno_bros_castorama

Moskitiera – niewidoczny przyjaciel

Nowoczesne moskitiery mają bardzo drobne oczka, które zapewniają ochronę nawet przed najmniejszymi owadami. Jednocześnie nie przesłaniają nam one widoków za oknem i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były proste moskitiery w postaci siatki ze szklanego włókna, które mocowaliśmy do ramy okna za pomocą taśmy. Obecnie wypierają je moskitiery ramkowe z PCV lub aluminium. Wszystkie elementy ramki są odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego jest to inwestycja na długie lata. Zaleca się jednak demontaż moskitiery na okres zimy – dzięki temu będzie służyła nam dłużej. Ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Do wyczyszczenia wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Zanim wybierzemy się po moskitierę, musimy dokładnie wymierzyć nasze okna. Powinniśmy znać wysokość i szerokość każdego skrzydła wraz z ramą, na której chcemy umieścić moskitierę.

Moskitiera pełni nie tylko funkcję ochronną, ale również dekoracyjną. Producenci oferują nam bogaty wybór kolorów, dzięki czemu bez problemu dopasujemy moskitiery do aranżacji wnętrza. Możemy wpasować ją idealnie w stolarkę okien i drzwi, dzięki czemu pozostanie praktycznie niezauważalna. Dla osób, które lubią eksperymentować dostępne są moskitiery w odważnych kolorach, rzucających się w oczy.

Data publikacji: 21.01.2015