Urządzamy wnętrze w stylu rosyjskim

Styl rosyjski z pewnością nie jest tym, co dominuje obecnie w aranżacji mieszkań. Stanowi jednak godną uwagi propozycję dla osób, którym nie odpowiada współczesny minimalizm czy cechujący się lekkością i subtelnością styl skandynawski. Jak prezentuje się wnętrze urządzone w stylu rosyjskim i jak osiągnąć taki efekt?

styl rosyjskiStyl rosyjski, zwany także stylem carskiej Rosji, to styl przywodzący na myśl bogactwo i przepych, jakim otaczali się dawni carowie. Nie oznacza to jednak, że sprawdzi się tylko w obszernych pomieszczeniach czy budynkach stylizowanych na dworki bądź pałace. Jego elementy możemy przenieść również do naszych mieszkań.

Kolory

Podejmując się urządzania naszego rosyjskiego wnętrza, zaczynamy od ścian i podłóg. Te ostatnie powinny być wykończone drewnem, najlepiej w ciemniejszym kolorze – będą dzięki temu odznaczały się elegancją, która jest jedną z cech szczególnych omawianego trendu.

Aby nieco ciemne wnętrze nie przytłaczało, warto użyć odpowiednich barw do wykończenia ścian. Lekkości pomieszczeniom dodadzą jasne, stonowane kolory – beżowy, złoty, brązowy czy biały.

Również drzwi wewnętrzne, masywne, drewniane lub pokryte imitującą drewno okleiną, powinny być pokryte ciemną barwą.

Meble

Gdy podłogi i ściany są już gotowe, przystępujemy do kompletowania wyposażenia. Elementem, po którym rozpoznamy styl rosyjski, są meble – ciężkie, masywne, także wykonane z ciemnego drewna. Takie wyposażenie znajdziemy w antykwariatach czy na targach staroci – przedwojenne jeszcze komody, szafy czy stoły doskonale wpisują się w stylistykę rosyjską.

Tkaniny

Tym, co gwarantuje rosyjskiemu stylowi przytulny charakter, są tkaniny, które obecne są nie tylko w postaci obić mebli, ale także w formie grubych zasłon, najlepiej bogato zdobionych. Drewniana podłoga obowiązkowo powinna zostać wyposażona w gruby dywan o tradycyjnym wzorze – tutaj warto wybrać model ręcznie tkany. Poza tym zdecydujmy się na serwety i koronki. Wszelkie tkaniny, które pojawią się w naszym mieszkaniu, powinny charakteryzować się klasycznym wzornictwem, mogą być również dodatkowo ozdobione koralikami.wnętrze w stylu rosyjskim

Dodatki

Luksus i elegancja stylu rosyjskiego widoczne są także na obecnych we wnętrzu dodatkach. Powinny znaleźć się tutaj typowe dla Rosji motywy – barwna ceramika czy samowar. Tradycyjnym rosyjskim elementem wnoszącym do pomieszczenia ciepło jest też piec – obecnie wystarczy zastąpić go kominkiem, który zostanie ozdobiony dekoracyjnymi kaflami. Nie zapominajmy także o lustrze, które powinno mieć odpowiednią oprawę w postaci złoconej ramy.

Na tym nie kończy się lista dodatków, które sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w rosyjskim stylu. Zawieśmy w nim również odpowiedni żyrandol, którego światło padnie na utrzymane w eleganckim tonie bibeloty. Należy jednak pamiętać, że aby pomieszczenie zachowało luksusowy charakter, konieczny jest umiar. Łatwo bowiem przesadzić z ilością drobiazgów, a tym samym uzyskać odwrotny do zamierzonego efekt. Zachowajmy także odpowiednie proporcje pomiędzy przestrzenią a meblami i dodatkami – dzięki temu wystrój salonu czy pokoju gościnnego będzie harmonijny.

Data publikacji: 06.01.2016