icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zamontować zazdrostki? Podpowiadamy, jak i na czym zawiesić zazdrostki

Jak zamontować zazdrostki w oknie? Jest na to kilka sposobów. Umocowanie drążka z lekką, wąską firanką na ramie okiennej nie jest zbyt skomplikowane. Zobacz, jak i na czym powiesić zazdrostki. Dowiedz się też, do jakiego pomieszczenia będą nadawać się najlepiej!

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zrobić zazdrostki?

Zazdrostki to rodzaj firanki, czy właściwie przesłony na okno, która ma zapewnić odrobinę prywatności. Najczęściej montuje się je w połowie okna po to, żeby zasłonić widok, a jednocześnie przepuszczać jak najwięcej światła. 

Jak zrobić zazdrostki do domu? Jest na to wiele sposobów. Najprościej udaj się do sklepu z wyposażeniem wnętrz do działu z firanami. Znajdź gotową zazdrostkę, czyli bardzo wąską firankę i podziel ją na odpowiednie kawałki. Zastanów się, jak bardzo ma być namarszczona firanka. Kup zazdrostkę 1,5 raza szerszą niż rama okienna. Jeżeli chcesz, żeby firanka była bardzo namarszczona, kup 2 razy szerszą niż okno. 

Przesłonę na okno możesz także zrobić sama, jeżeli lubisz dzierganie na szydełku. Potrzebujesz do tego odpowiedniego, gładkiego sznurka. Zazdrostki możesz też wykonać z papieru i nakleić je na okno w połowie wysokości. W arkuszu przepuszczającego światło papieru (np. prasowanej bibułki) powycinaj różnego rodzaju wzorki. Upewnij się, że papier obejmuje całą szerokość okna.

Poznaj także: Rodzaje i wybór firanek i zasłon

Jak uszyć zazdrostki do kuchni?

Zazdrostki możesz także wykonać samodzielnie z dłuższej firanki. Ważne będzie jednak odpowiednie przycięcie wzoru na firanie. Gotowe zazdrostki możesz kupić w sklepie na metry. Najczęściej mają specjalne oczka, przez które możesz przeciągnąć montowany na oknie pręcik (karnisz). Jeżeli samodzielnie szyjesz firankę, skup się na wykonaniu odpowiedniego tunelu, przez który przeciągniesz np. metalowy pręt. 

Innym sposobem na szycie zazdrostek będzie przygotowanie specjalnych wypustek, które doszyjesz co 3-5 cm na górnej części minifiranki. Te kawałki materiału powinny mieć szerokość ok. 2 cm i przypominać doszywane pętelki. Przez nie należy przeciągnąć karnisz do zazdrostek. Najlepiej wykonać je z tego samego materiału co zazdrostka. 

Na jakiej wysokości zazdrostki będą wyglądać najlepiej? 

Zazdrostki mają za zadanie przesłonić okno i zapewnić odrobinę prywatności domownikom. Najczęściej montuje się je mniej więcej w połowie wysokości okna. Zazdrostka powinna sięgać do dolnej ramy okiennej, ale nie może leżeć na parapecie. 

Często możesz spotkać się też z praktyką wieszania krótkich firanek czy lambrekinów nad oknem, na tradycyjnym karniszu. To sprawia, że okno jest w całości odsłonięte i daje duży dostęp światła. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza jeżeli za oknem rozpościera się przepiękny widok, np. na ogród. Nie musisz wtedy odgradzać się od przechodniów. 

jak-zamontowac-zazdroskijak-zamontowac-zazdroskijak-zamontowac-zazdroskijak-zamontowac-zazdroski

Jak zamontować zazdrostki − na czym powiesić zazdrostki?

Montaż zazdrostki jest niezwykle prosty. Wystarczy, że kupisz odpowiedni drążek, czyli karnisz do zazdrostek, który możesz przymocować na oknie bez wiercenia. 

Drążki do zazdrostek mogą być wykonane z metalu, plastiku lub drewna. W sklepach znajdziesz uniwersalne karnisze do zazdrostek, które można dopasować do wymiaru ramy okiennej. Na czym polega ten system? Metalowy karnisz na zazdrostkę to tak naprawdę dwie rurki – jedna wsunięta w drugą. Dzięki temu samodzielnie możesz regulować szerokość karnisza, na którym ma zawisnąć zazdrostka. 

Zazdrostkę możesz także powiesić na sznurku. Te starodawne metody naszych babć nadal się sprawdzają. Potrzebować będziesz do tego dwóch haczyków (np. montowanych na taśmie samoprzylepnej), które umieścisz na ramie okiennej na jednej wysokości (po prawej i lewej stronie). Następnie umocuj jeden koniec sznurka do pierwszego, przeciągnij przez niego zazdrostkę, napnij sznurek i zamocuj na drugim haczyku. 

Jeżeli nie chcesz, żeby zazdrostka była namarszczona, po prostu możesz ją rozwiesić na haczykach przymocowanych do ramy okiennej. Jeden koniec firanki zaczep o jeden haczyk, napnij dobrze firankę, aby nie opadała i przypnij drugi koniec firanki z drugiej strony ramy okiennej. Zamiast haczyków, wykorzystać możesz tu także rzepy, które zamontowane będą do ramy okiennej za pomocą kleju czy taśmy dwustronnej.

Warto też zaznaczyć, że zazdrostki umocować możesz na ramie okiennej od wewnętrznej strony pomieszczenia lub we wnęce okiennej. Ten drugi sposób sprawdzi się jedynie w przypadku, kiedy nie zamierzasz otwierać okna. Dużą zaletą umieszczania zazdrostek na ramie okiennej jest to, że swobodnie możesz otwierać okno, czy to na oścież, czy tylko w systemie uchylania. 

Jak zamontować zazdrostki i czym przykleić zazdrostki?

Przy montażu zazdrostek przyda Ci się bardzo dobra taśma dwustronna. Rodzaj taśmy wybierz w zależności od tego, z czego wykonane jest okno. Zwykła taśma świetnie sprawdzi się w przypadku okien plastikowych. Przy drewnie lepiej sprawdzi się guma klejąca czy specjalne pianki klejące. 

jak-zamontowac-zazdroskijak-zamontowac-zazdroskijak-zamontowac-zazdroskijak-zamontowac-zazdroski

Czy zazdrostki pasują do pokoju?

Zazdrostki najczęściej stosuje się w aranżacji kuchni oraz łazienki. Dlaczego? Ta krótka firanka ma przede wszystkim dawać domownikom prywatność i zasłaniać widok z zewnątrz, szczególnie do pewnej wysokości. Z drugiej strony, zazdrostka sprawia, że do wnętrza dociera bardzo dużo naturalnego światła. 

Warto wiedzieć, że zazdrostki możesz również montować wraz z krótszą firanką, zawieszoną na karniszu górnym. Umieść ją np. tylko w oknie przy blacie kuchennym, aby zasłonić widok na roboczą jej część. 

Zobacz również: Okno w kuchni – jak je ozdobić?

A czy zazdrostki sprawdzą się w innych pokojach? Oczywiście! Najważniejsze to znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie. Zazdrostki mogą przepuszczać różną ilość światła. Wybieraj firanki dziergane na szydełku, które słabo chronią przed wzrokiem przechodniów, lub lite firany, które, choć przepuszczają światło, dobrze osłaniają okno. Zazdrostki z powodzeniem możesz umieszczać w sypialni, pokoju dziecięcym czy w salonie. Najlepiej jednak sprawdzają się w tradycyjnych oknach, zamiast w drzwiach balkonowych czy przeszkleniach do ziemi. 

Jak montować zazdrostki? Już wiesz!

Montaż zazdrostek nie jest skomplikowany. Najważniejsze będzie zakupienie odpowiedniego drążka i przymocowanie go do ramy okiennej. Najczęściej wystarczy Ci do tego zwykła taśma samoprzylepna. Wszystkie akcesoria do dekoracji okien znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 19.08.2016

Data aktualizacji: 18.10.2022