Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają się we znaki na świeżym powietrzu, gdzie coraz chętniej przebywamy. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by zapewnić sobie ochronę przed słońcem w domu i w ogrodzie. Oto przegląd produktów, które mamy w tym wypadku do wyboru.

Ochrona przed słońcem wewnątrz pomieszczeń

Czy to w domu, w mieszkaniu, czy w biurze silne promienia słońca mogą skutecznie utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Nie tylko rażą w oczy, ale także odbijają się od monitora komputera czy ekranu telewizora. Ponadto powodują, że pomieszczenia prędko się nagrzewają, powodując dyskomfort oraz zwiększając wydatki związane z funkcjonowaniem klimatyzacji. Powyższe zjawiska decydują o tym, że zastosowanie osłon okiennych ma znacznie nie tylko dekoracyjne, ale również praktyczne. Pozwalają one w skuteczny sposób zasłonić szyby, blokując tym samym dostęp promieni słonecznych do wnętrza.

Zasłona Colours Sors 140 x 260 cmZasłona Colours Sors 140 x 260 cmZasłona Colours Sors 140 x 260 cmZasłona Colours Sors 140 x 260 cm

Na rynku znajdziemy produkty o różnej specyfice i sposobie montażu. Dzięki temu możemy łatwo dobrać osłonę do każdego pomieszczenia, uwzględniając nasze oczekiwania względem każdego z nich. Należy też wspomnieć o niezwykłej różnorodności stylistycznej wszelkich dostępnych w sklepach osłon okiennych. To bez wątpienia bardzo duży atut, pozwalający zastosować je w dowolnie zaaranżowanym pokoju.

Osłony okienne wewnętrzne – wybór

W różnych aranżacjach wnętrz znajdziemy różne rodzaje osłon okiennych, odgrywających jednocześnie rolę dekoracji. Oto jakie z nich mamy do wyboru.

1. Firany i zasłony

Swobodnie zwisające lub upięte firany i zasłony stanowią tradycyjny sposób na zaadaptowanie wnęki okiennej. O ile jednak zwiewne, koronkowe firanki nie sprawdzą się jako ochrona przed zbyt silnie świecącym słońcem, o tyle już zasłony są chętnie w tym celu wykorzystywane. Powstają zwykle z grubszych materiałów, dlatego też wystarczy rozciągnąć je na karniszu lub szynie, by przyciemnić pomieszczenie. Poza blokowaniem promieni słonecznych zapewniają też poczucie prywatności, zasłaniając wnętrze domu przed widokiem z zewnątrz. Należy przy tym pamiętać, tylko odpowiednio szerokie zasłony pozwolą w pełni zatrzymać promienie słoneczne – w innym wypadku będą one przezierać przez szpary pomiędzy brzegami tkaniny a ścianami. O tym, na co uważać podczas dekoracji okna, przeczytamy więcej w tym miejscu.

Porada eksperta

Jeśli chcemy wykorzystać do osłony przed słońcem zasłony okienne, przy ich wyborze zwróćmy uwagę na materiał, z którego powstały. Odrzućmy produkty transparentne bądź półprzezroczyste, zastępując je tymi grubszymi, zaciemniającymi.

Tkaniny dekoracyjne możemy zastosować w wielu pomieszczeniach – nowoczesne zasłony do salonu uzupełnią jego aranżację, dodając mu elegancji, natomiast te do sypialni uczynią wnętrze przytulnym.

Roleta Colours Boreas 55 x 180 cm niebieskaRoleta Colours Boreas 55 x 180 cm niebieskaRoleta Colours Boreas 55 x 180 cm niebieskaRoleta Colours Boreas 55 x 180 cm niebieska

2. Rolety wewnętrzne

Kolejną, bardzo popularną propozycją są rolety. Ich szeroki wybór sprawia, że możemy łatwo dobrać produkt umożliwiający nam zaciemnienie pomieszczenia w stopniu, w jakim tego potrzebujemy. W tej kategorii przesłon wyróżniamy:

- mini rolety, czyli rolety ekranowe, mocowane bezpośrednio do ramy okiennej i zasłaniające wyłącznie daną szybę, wykonane są z jednolitego fragmentu materiału;

rolety dzień  noc – stworzone z ułożonych naprzemiennie pasów materiału o odmiennym stopniu przepuszczalności światła;

- rolety rzymskie lub austriackie – najbardziej dekoracyjne, stanowiące alternatywę dla klasycznych zasłon do salonu czy sypialni;

- rolety plisowane, przypominające formą harmonijkę, a także bardzo funkcjonalne, bo w wielu wypadkach możliwe do zwijania ku górze oraz ku dołowi.

Czy wiesz, że...?

Rolety można z powodzeniem zastosować także na oknach na poddaszu – wystarczy użyć w tym celu tzw. rolety dachowe. Na uwagę zasługują także rolety zaciemniające, które można wykorzystać tam, gdzie problem zbyt silnego nasłonecznienia jest szczególnie nasilony.

Więcej o różnych rodzajach rolet wewnętrznych piszemy w artykule Rolety okienne do wnętrz – wybór i zastosowanie. Tutaj wspomnijmy jeszcze, że tego typu produkty znajdą zastosowanie w wielu pomieszczeniach – bez trudu zaopatrzymy się w piękne rolety do sypialni, eleganckie rolety do salonu, praktyczne modele do kuchni czy też stonowane osłony do biura.

Roleta Day&Night 72,5 x 140 cm stalRoleta Day&Night 72,5 x 140 cm stalRoleta Day&Night 72,5 x 140 cm stalRoleta Day&Night 72,5 x 140 cm stal

3. Żaluzje wewnętrzne

Również żaluzje zapewniają ochronę przed słońcem i pozwalają swobodnie regulować ilość jego promieni wpadających do wnętrza. Do wyboru mamy poziome żaluzje drewniane, aluminiowe oraz z PCV, a także żaluzje pionowe, tzw. wertykale. Poziome żaluzje składają się z cienkich listewek – zmieniając kąt ich nachylenia, możemy szybko przyciemnić lub rozjaśnić pomieszczenie. Natomiast żaluzje pionowe składają się – jak sama nazwa wskazuje – z ułożonych w pionie pasów wybranego materiałów (np. tkaniny, lub lakierowego aluminium).

Żaluzje wewnętrzne często kojarzą się z pomieszczeniami biurowymi, w których są zresztą chętnie stosowane. Doskonale sprawdzają się także w domu, a dobrane odpowiednio do zastosowanego wystroju, efektownie go uzupełniają. Można zastosować je w sypialni i salonie, spełnią swoje zadanie także jako osłona okna w kuchni, a nawet w łazience.

Czy wiesz, że...?

Wiele rodzajów osłon okiennych można łączyć. Klasycznym rozwiązaniem jest zestawienie firan i zasłon, ale z powodzeniem sprawdzi się też duet roleta dzień/noc i firanka, roleta rzymska i zasłony lub zasłony oraz żaluzje.

Parasol Blooma Mallorca 350 cm niebieskiParasol Blooma Mallorca 350 cm niebieskiParasol Blooma Mallorca 350 cm niebieskiParasol Blooma Mallorca 350 cm niebieski

Jaka osłona przeciwsłoneczna do ogrodu?

Gorące promienie słoneczne szczególnie mocno dokuczają na zewnątrz – jeśli nie mamy gdzie się przed nimi skryć, popołudniowy relaks na tarasie lub w ogrodzie może być niemożliwy. Nietrudno jednak o znalezienie produktu, który zapewni nam w przydomowej przestrzeni nieco cienia. Może to być:

- parasol ogrodowy – klasyczny element wyposażenia ogrodu lub tarasu. Do wyboru mamy najprostsze modele plażowe, a także produkty z dużą czaszą. Warto zauważyć, że nowoczesne parasole ogrodowe dają możliwość regulowania jej położenia, tak by moc zapewnić sobie przyjemny cień bez względu na kierunek padania promieni słonecznych.

Koniecznie zwróćmy także uwagę na podstawę parasola – tylko ta odpowiednio ciężka zapewni mu stabilność, a nam pozwoli beztrosko odpoczywać w jego cieniu. Warto także dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać parasol ogrodowy,

Porada eksperta

Parasol jest dobrym rozwiązaniem nie tylko do dużego, ale i małego ogrodu. W tym drugim wypadku warto jednak rozważyć zastąpienie tradycyjnej podstawy modelem wkręcanym w podłoże, który pozwoli zaoszczędzić miejsce i swobodnie poruszać się po ogrodzie.

Żagiel cieniujący Blooma 3 x 3 x 3 m beżowyŻagiel cieniujący Blooma 3 x 3 x 3 m beżowyŻagiel cieniujący Blooma 3 x 3 x 3 m beżowyŻagiel cieniujący Blooma 3 x 3 x 3 m beżowy

- żagiel przeciwsłoneczny – zwany także żaglem cieniującym, jest fragmentem materiału przeznaczonym do montażu ponad strefą, którą chcemy zacienić. Może mieć kształt trójkąta lub kwadratu, a jego narożniki mocuje się w dowolnym miejscu, np. na ścianie, na drzewie czy drewnianym słupie. Taką osłonę można także łatwo ściągnąć, by przechować do kolejnego sezonu. Sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie lub tarasie.

- markiza – praktyczny produkt na balkonach oraz na tarasach, wymagający montażu na ścianie. Markizy różnią się od siebie pod względem rozmiarów, a także zastosowanego w nich mechanizmu służącego do ich obsługi. Do wyboru mamy modele sterowane ręcznie bądź wyposażone w napęd elektryczny. Co ciekawe, markizy zapewnią nam nieco cienia na zewnątrz, a jednocześnie pozwolą na zachowanie przyjemnych warunków wewnątrz pomieszczenia. Więcej o tego typu produktach można przeczytać tutaj, a także tutaj.

- pawilon grodowy – może posiadać wyłącznie zadaszenie, ale również być wyposażony w ścianki boczne. Można spędzać pod nim czas nie tylko w słoneczne, ale i w deszczowe dni, co czyni go ciekawą alternatywą dla drewnianej altany ogrodowej. Tę ostatnią natomiast doświadczeni majsterkowicze skonstruują samodzielnie – inni mogą zlecić jej wykonanie wg określonego projektu. Warto także zdecydować się na rozwiązanie pośrednie – wykorzystać w roli altany prostą wiatę i we własnym zakresie wyposażyć ją np. ścianki boczne, po których będą pięły się pnącza, stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem.

Pawilon ogrodowy Blooma taupe 3 x 3 mPawilon ogrodowy Blooma taupe 3 x 3 mPawilon ogrodowy Blooma taupe 3 x 3 mPawilon ogrodowy Blooma taupe 3 x 3 m

Jak widać, spośród gotowych produktów bez trudu wybierzemy te zapewniające wytchnienie w pełne słońca, upalne dni. Najważniejsze, to dobrze poznać cechy poszczególnych z nich i zdecydować się na te, które najlepiej sprawdzą się w naszym domu bądź ogrodzie.

Data publikacji: 30.05.2018