Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak zmierzyć rolety? Instrukcja krok po kroku

Na rynku istnieje wiele rodzajów okien o różnych wymiarach – nie istnieje więc uniwersalna roleta, która będzie pasowała do każdego z nich. Wybierając roletę, ważny jest nie tylko jej styl, kolor oraz funkcje. Aby poprawnie dopasować osłonę do okna, należy dokonać odpowiednich pomiarów. Zapoznaj się z instrukcją, która pokaże Ci krok po kroku jak zmierzyć rolety.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zmierzyć rolety? Określ, z czym się mierzysz

Każdy zakup rolet wiązać się będzie z koniecznością mierzenia, aby upewnić się, że idealnie pasują do Twojego okna oraz wnętrza pomieszczenia. Jak mierzyć rolety dzień noc i inne rodzaje tego typu osłon okiennych?

jak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-rolety

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to w dużej mierze od tego, jaki typ osłony Cię interesuje – pomiar na rolety naścienne będzie wyglądać inaczej od tych okiennych. Mimo to, w większości przypadków zasada działania jest bardzo podobna. Powinny interesować Cię 3 parametry, według których będziesz później dopasowywać rolety. Poniżej znajdziesz instrukcje, które podpowiedzą Ci jak prawidłowo dokonać pomiaru okna, aby dopasować do niego wybrany przez Ciebie typ osłon. Podpowiemy Ci, jakie narzędzia warto mieć pod ręką, aby pomiar przebiegł szybko i sprawnie.

Sprawdź również: Jak łączyć rolety i zasłony? Podpowiadamy

Zmierz szerokość A

Stawiane pytanie brzmi zwykle tak samo, niezależnie do tego, jaki typ osłony wybierzesz; rolety dzień/noc, rolety zwykłe, rolety rzymskie, rolety plisowane – jak mierzyć, by idealnie pasowały?

Pierwszym krokiem jest określenie dokładnej szerokości okna. Pierwsza będzie tu obejmować listwy przyszybowe, które rozpoznasz po niewielkich rowkach w ramie. Ich szerokość to zazwyczaj około 1-1,5 cm. Jeśli posiadasz okna bez listwy, do ostatecznego pomiaru dodaj około 2-3 cm.

Zmierz szerokość B

Kolejnym krokiem jest zmierzenie drugiej szerokości, która obejmuje samą szybę wraz z uszczelkami. Aby upewnić się, że dokładnie mierzysz, możesz wspomóc się markerem lub ołówkiem i zaznaczać miejsca, w których przykładałeś miarkę lub metr. Dzięki temu będziesz mógł upewnić się, że Twoje pomiary nie przesuwały się w trakcie.

Zmierz długość

Zastanawiałeś się jak wymierzyć rolety? Jak widzisz, proces ten nie jest skomplikowany. Wystarczy tylko, że prócz szerokości zmierzysz wysokość, okna – od góry do dołu. Pomiar, podobnie jak w pierwszym kroku, powinien obejmować także listwy przyszybowe. Tutaj również zauważysz niewielkie rowki.

jak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-rolety

Jak zmierzyć rolety naścienne?

Wiesz już jak zmierzyć rolety dzień noc i inne tego typu osłony okienne. Co, jeśli planujesz zakup rolet naściennych? Ich pomiar będzie wyglądał trochę inaczej, jednak jest on równie prosty.

W tym przypadku również powinny interesować Cię jedynie 3 podstawowe parametry. Szczegół tkwi tu w dodawaniu odpowiedniej długości do ostatecznych pomiarów okien. Rolety ścienne odróżnia także sposób montażu – nie są one montowane na ramie okna jak te opisywane powyżej, a na ścianie bądź suficie. O ile do ostatecznych pomiarów rolet okiennych przy szerokości dodaje się około 2-3 cm, tak w przypadku tych naściennych trzeba doliczyć ich nieco więcej.

Podczas pomiaru rolety naściennej, punktem wyjścia będzie szerokość wnęki. Do wyniku końcowego powinieneś dodać od 4 cm do nawet 30 cm, tak, by roleta była szersza od wnęki. Przy pomiarze długości, do końcowego wyniku dodaj minimum 7 cm. Pamiętaj, że nad wnęką okienną powinna pozostać wolna przestrzeń do zamontowania mechanizmu rolet.

Jak zmierzyć rolety? Potrzebne narzędzia

Jak widzisz, mierzenie okien, w celu dopasowania rolety wcale nie jest trudnym zadaniem. Zanim jednak do niego przystąpisz, powinieneś wyposażyć się w kilka narzędzi, które Ci w tym pomogą. Jest duża szansa, że wcale nie będziesz musiał specjalnie z tej okazji iść na zakupy, bo wszystko, czego Ci potrzeba prawdopodobnie już posiadasz.

Przygotowując się do pomiaru, w pierwszej kolejności powinieneś oczywiście usunąć osłony znajdujące się na Twoim oknie, jeśli jakieś są. Narzędzia, które będą ci potrzebne to rozwijana miarka – metalowa lub drewniana. Najlepiej, aby była ona dość sztywna. Dokonując pomiaru, warto brać pod uwagę to, aby odmierzanie szerokości i wysokości było dokładne i precyzyjne – uniwersalne rolety nie istnieją i trzeba je dopasować konkretnie do Twojego okna.

jak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-roletyjak-zmierzyc-rolety

Zaopatrz się w ołówek bądź marker, aby móc oznaczać punkty na oknie lub na samej miarce. Jeśli okno znajduje się nieco wyżej, przygotuj krzesło, bądź niską drabinę, dzięki której dosięgniesz do góry ramy. Przy mierzeniu większych okien bądź drzwi balkonowych, warto poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu miarki, by mieć pewność, że nie przesuwa się w trakcie pracy. Jak widzisz, nie potrzebujesz więc zbyt wielu narzędzi. Proces powinien przebiec też bardzo szybko, ponieważ ważne są tylko 3 wymiary.

Przeczytaj także: Rolety wewnętrzne i zewnętrzne – które wybrać?

Już wiesz, jak zmierzyć rolety!

Jak widzisz, samodzielny pomiar okien nie jest trudny. Nie wymaga również wielu narzędzi a wszystko, czego potrzebujesz, najpewniej masz już w swojej skrzynce na narzędzia. Dzięki instrukcji wiesz już jak krok po kroku uzyskać wymiary w celu montażu rolet okiennych i ściennych.

Data publikacji: 28.09.2022

Data aktualizacji: 28.09.2022