Dekoracyjny parapet zimą

Świetnym pomysłem na czas zimowy jest udekorowanie naszego parapetu ciekawymi gatunkami roślin, które będą kwitły i dzięki temu ubarwią nasz pokój. Istnieje wiele roślin, które w doniczce w domu mogą być równie interesujące, jak te posadzone w ogrodzie latem.

Ciekawy parapet

Udekorowany, ciekawy parapet to taki, na którym znajdą się rośliny kwitnące z kolorowymi kwiatami w pasujących do gatunku i rozmiaru korzeni pojemnikiem. Najczęściej używamy doniczek ceramicznych. W sklepach mamy do wyboru wiele form i barw, znajdziemy również doniczki wielokolorowe. Jeżeli taki pojemnik nie jest tylko osłonką i ma otwór w dnie, to od razu w sklepie warto dobrać pasującą podstawkę, aby nie mieć potem problemów z wypływającą wodą. W przypadku nadmiaru wody łatwo zniszczyć materiał, z którego zrobiony jest parapet.

Inną, tańszą wersją pojemnika jest doniczka plastikowa. Tutaj mamy nieograniczoną paletę barw i wielkości. Na pewno każdy z nas dobierze właściwą dla swojej rośliny. Pamiętajmy jednak, że kolor doniczki to nie wszystko. Ważny jest także rozmiar, ponieważ pojemnik nie może być ani za duży, ani za mały, a odpowiednio dobrany do wielkości rośliny i gatunku. Przy doborze właściwej doniczki w razie wątpliwości warto poradzić się specjalisty w sklepie.

Na końcu zwróćmy uwagę na to, by doniczki były w jednym stylu i pasowały do siebie. Dzięki temu nasz parapet będzie piękną ozdobą naszego całego pokoju.

Co na parapecie zimą?

Rośliną, która będzie niezwykle dekoracyjnym elementem, jest fiołek afrykański, czyli Saintpaulia. To jedna z najbardziej wdzięcznych roślin doniczkowych, a przez to jeden z najpopularniejszych gatunków. Główną jej zaletą jest okres kwitnienia, który praktycznie trwa cały rok. Kwiaty mogą być m.in. różowe, niebieskie, fioletowe lub wielobarwne. Fiołek dekoracyjne ma również mięsiste, ciemnozielone, owłosione liście. Nie jest to trudna w uprawie roślina, rośnie i w słońcu, i cieniu, lecz unikajmy bezpośrednio padających, silnych promieni słonecznych, szczególnie latem. Roślinę regularnie podlewamy i nawozimy raz na 2 tygodnie.

Nasz parapet możemy przyozdobić także kalanchoe. Ten kwiat doniczkowy dorasta do wysokości ok. 20-30 cm. Ma liście grube, mięsiste, zielone. Lubi rosnąć w pomieszczeniach słonecznych i ciepłych. Może kwitnąć prawie przez cały rok, lecz najczęściej dzieje się to właśnie zimą. Kwiaty mogą być koloru białego, żółtego, pomarańczowego, czerwonego. Roślinę podlewamy regularnie, zwykle raz w tygodniu, ale w małych dawkach, by nie dopuścić do jej przelania.

ozdobna_roslina_doniczkowaozdobna_roslina_doniczkowaozdobna_roslina_doniczkowaozdobna_roslina_doniczkowa

Szlumbergera to roślina o wielu nazwach, np. grudnik, kaktus bożonarodzeniowy czy zygokaktus. Dekoracyjne ma przede wszystkim kwiaty, które przyjmują ciekawą formę i mogą być w różnych kolorach, najczęściej spotyka się odmiany różowe. Pędy są złożone z połączonych ze sobą członów z małymi haczykami na brzegach, co również sprawia, że roślina jest dość nietypowa. Rośnie dobrze w jasnych pomieszczaniach, gdzie podłoże jest lekko wilgotne.

Najefektowniejszą rośliną, która ozdobi nasz parapet zimą, jest gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, znana też jako wilczomlecz piękny. Roślina ta, co ciekawe, kwiaty ma dość niepozorne i mało zauważalne, naprawdę dekoracyjne są liście przykwiatkowe, które przyjmują barwę czerwoną, różową lub kremową, są także dwukolorowe. Liście niższe są ciemnozielone. Gwiazda betlejemska lubi ciepłe, jasne stanowiska. Wymaga, by podłoże było stale wilgotne, wtedy dobrze rośnie, uważajmy więc, by jej nie przesuszyć, ponieważ może wtedy tracić liście.

poinsencja_castoramapoinsencja_castoramapoinsencja_castoramapoinsencja_castorama