Nowe oblicze starych tkanin

Jak wiele przedmiotów domowego użytku, także stare tkaniny leżące na dnie naszych szaf możemy powtórnie wykorzystać. Jeżeli mają pełnić rolę dekoracyjną, niezbędne będzie ich odświeżenie i odnowienie, a czasem także nadanie nowego wizerunku. Podpowiadamy, jak to zrobić.

malowidło na tkaniniemalowidło na tkaniniemalowidło na tkaniniemalowidło na tkaninie

Skarby z szafy

Wśród tkanin, które uznać możemy za stare i niepotrzebne, znajdują się przede wszystkim ubrania. Choć w wielu przypadkach nie włożymy ich już na siebie, materiał, z którego zostały uszyte, możemy wykorzystać do innych celów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tchnąć drugie życie także w dziurawe prześcieradła czy pościele, firanki, zasłony i inne materiały, w których dostrzegamy potencjał. Możliwe, że wiele z nich będzie nadawało się do ponownego użytku w swojej pierwotnej roli, ale równie dobrze warto poeksperymentować i wykorzystać je jak dekoracje innych przedmiotów.

Coś z niczego

Mając do dyspozycji wiele małych kawałków rozmaitych tkanin, możemy puścić wodze fantazji i wyczarować z nich niepowtarzalne dodatki do naszych wnętrz.

Zszywając ze sobą poszczególne fragmenty, otrzymamy nietypową poszewkę na poduszkę. Poszewka taka może być wykonana nie tylko z tkanin o różnych barwach i wzorach, ale także z różnych ich rodzajów. Im większa różnorodność, tym ciekawszy efekt uzyskamy.

Postępując w podobny sposób, stworzymy barwny zagłówek, oparcie czy siedzisko dla naszego krzesła. Poszczególne skrawki materiału możemy zszywać ze sobą lub jedynie obwiązywać nimi wybrany element. Ciekawy efekt uzyskamy, obwijając pasmami starych materiałów wieszaki. Możemy w ten sposób zyskać całkowicie odmieniony zestaw, który będzie ozdobą naszej szafy.

Nieużywane już tkaniny posłużą także do uszycia z nich oryginalnych osłonek na świeczniki lub mało reprezentatywne donice. Za ich pomocą wykonamy także oryginalne abażury. Bez wątpienia, tak wykonanych własnoręcznie akcesoriów nie znajdziemy w żadnym innym domu.

Stare tkaniny o nowym wizerunku

Jeżeli wśród naszych głęboko skrywanych staroci znajdują się tkaniny, które mogłyby się jeszcze przydać, a jednak nie prezentują się ciekawie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco je odświeżyć.

Dziurawe prześcieradło, poszewka, ściereczka, a nawet spodnie nabiorą zupełnie nowego oblicza, jeśli ubytki zamaskujemy dowolnie wybranymi naszywkami. Te ostatnie możemy też zastąpić prasowankami, które możemy kupić gotowe lub wykonać samodzielnie, drukując odpowiednie wzory za pomocą domowej drukarki. W ten niedrogi i szybki sposób zamaskujemy wszelkie defekty starych tkanin, a dzięki różnorodności naszywek i prasowanek, uzyskamy dowolny efekt.

poduszka castoramapoduszka castoramapoduszka castoramapoduszka castorama

Równie dużo możliwości dają nam farby do tkanin. Na rynku znajdziemy wiele tego typu produktów przeznaczonych zarówno do tkanin bawełnianych, jak i jedwabnych. Farby te dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i w pojemnikach o różnej objętości. Są gotowe do użycia, więc możemy nakładać je bezpośrednio na dany materiał. Dla trwałego efektu wystarczy poczekać do całkowitego wyschnięcia farby, po czym należy utrwalić naniesiony wzór żelazkiem (zaprasowując po lewej stronie materiału lub przez warstwę papieru do pieczenia). W ten sposób nadamy naszym starym, wyblakłym tkaninom zupełnie nowe oblicze, dekorując je np. dowolnym wzorem. Farby tego typu można dowolnie ze sobą mieszać i nakładać pędzlem, wałkiem lub za pomocą atomizera. To także doskonała okazja, by w odświeżanie bezużytecznych do tej pory materiałów czy ubrań zaangażować dzieci. Farby te nie zawierają bowiem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, mogą więc z powodzeniem posłużyć do wspólnego kreowania nowej poszewki na poduszkę, wzoru na koszulce lub prześcieradle.

Data publikacji: 03.12.2014