DIY – Nowe obicie deski do prasowania

Przydaje się w każdym domu. Codziennie, co kilka dni lub przynajmniej raz w tygodniu ułatwia nam życie, stanowiąc równą i solidną podstawę pod świeżo uprane ubrania. Deska do prasowania umożliwia szybkie i dokładne przeprasowanie każdego rodzaju zagnieceń – jak zadbać odpowiednio o jej obicie?

Nowa deska wygląda zwykle bardzo ładnie. Pokrowiec jest czysty, ma ciekawe wzory. Niestety, ciepło żelazka oraz ciemniejsze naloty pozostawiają na materiale odbarwienia, których nie możemy usunąć. Aby deska wyglądała na czystą i schludną, a nieco przybrudzony materiał nie odbarwiał naszych jasnych bluzek, spodni i ściereczek, konieczna będzie jego wymiana. Jak i za pomocą jakich materiałów można wykonać to szybko i małym nakładem finansowym?

Nie zapominajmy, że nowa deska kosztuje nawet kilkaset złotych. Przy systematycznie przybywających częściach garderoby, które trzeba odprasować, zmiana pokrycia deski powinna być przeprowadzana co kilka miesięcy. To stosunkowo często, zważywszy że takich niszczących się elementów wyposażenia naszego domu jest znacznie więcej.

Sposób pierwszy – szyjemy nakładkę z gumką

Najpierw wybieramy rodzaj materiału – dobrze sprawdzi się tutaj np. flizelina. Jako pokrowiec na deskę bardzo dobrze posłuży nam też materiał bawełniany (podobny do tego, z którego produkuje się prześcieradła), gładki, ale nie zbyt miękki. Kolor nie ma znaczenia. Najważniejsze, aby kolorowe wzory i nadruki pod wpływem wysokiej temperatury dobiegającej ze spodu żelazka nie odbarwiały prasowanych ubrań.

Rozkładamy materiał na podłodze, by odrysować wielkość deski. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyciąć wzór szablonu materiału dopasowanego wielkością do deski. Uwaga, zostawiamy około 10 cm z każdej strony. Zapas materiału będziemy podszywać, tak aby można było umieścić w nim później gumkę.

SMALL_prasowanieSMALL_prasowanieSMALL_prasowanieSMALL_prasowanie

Zszywamy oznaczony szpilkami nadmiar materiału w tunel, przeciągamy w nim gumę i gotowe. Materiał możemy naciągnąć na deskę i gdy tylko się zabrudzi, wyprać ponownie w pralce.

Tym sposobem za jednym razem możemy przygotować kilka nakładek, które będziemy zmieniać, gdy poprzednia się zabrudzi.

Sposób drugi – obicie podbite zszywaczem tapicerskim

Na początku działamy bardzo podobnie. Rozkładamy materiał na obicie i przykładamy do niego deskę odwróconą do góry nogami. Odrysowujemy kształt deski zostawiając około 10 cm zapasu z każdej strony. Wycinamy wzór, a następnie przy pomocy zszywacza tapicerskiego przymocowujemy go do spodu deski. Sposób ten pozwala na stabilne i mocne przyleganie materiału. Dzięki temu uzyskujemy gładką powierzchnię, której niestety nie możemy zdjąć i wyprać, kiedy się zabrudzi. Dlatego nieco praktyczniejszym rozwiązaniem będzie nakładka z gumką opisana w pierwszym przykładzie.

Prasowanie na desce z nowym obiciem to czysta przyjemność. Przekonajmy się o tym, wykonując je samodzielnie używając materiału z gumką lub z zastosowaniem zszywacza tapicerskiego.

prasowanie_zszywprasowanie_zszywprasowanie_zszywprasowanie_zszyw