Kiedy wybrać szynę, a kiedy karnisz?

Wystrój okien to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. Decyduje o stylistyce, ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia oraz klimacie urządzanego pomieszczenia. Aby zapewnić sobie wygodę, warto zwrócić uwagę na wybór mocowania dekoracji okiennych. Która z opcji będzie odpowiednia – karnisz czy szyna? Dziś odpowiadamy na to pytanie.

 

Produkty służące do mocowania firan i zasłon dzieli się na szyny i karnisze. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest elementem niezbędnym w stylizacji okna, dlatego aby dobrać je prawidłowo, powinniśmy poświęcić na to czas, w taki sam sposób, w jaki wybieramy tkaniny.

Szynę montuje się na suficie, a następnie zaczepia się na niej materiały za pomocą klamer, klipsów, żabek lub agrafek. Zaletą szyny jest jej neutralność – można ją zakleić okleiną lub listwą, tak aby stała się integralnym elementem wystroju. Takie rozwiązanie nadaje stylizacji spójności, ponieważ kiedy zasłony są zaciągnięte, zawieszenie jest niemal niewidoczne. Dla lepszego efektu szynę można pomalować farbą, przykleić na nią tkaninę lub okleić tapetą. Szyny zazwyczaj występują w wersji metalowej. Wykonuje się je z żelaza, mosiądzu lub stali. Nadają się zwłaszcza do lekkich i zwiewnych tkanin, które nie obciążą zbytnio konstrukcji, jednak te nowoczesne radzą sobie niemal z każdym rodzajem firan.

W sprzedaży dostępne są szyny wielowarstwowe umożliwiające zawieszenie wielu zasłon naraz lub tzw. lambrekinów, które efektownie podkreślają zwłaszcza eleganckie i tradycyjne wnętrza. Niektóre szyny są wyposażone w specjalny system rozsuwania. Dzięki temu zasłony można rozsunąć za jednym pociągnięciem sznurka. Dodatkowo można zastosować urządzenie z funkcją czasowego rozsuwania, które będzie niezwykle przydatne, zwłaszcza kiedy nie ma nas w domu przez dłuższy czas. Możemy bowiem ustawić rozsuwanie na konkretne godziny, dezorientując potencjalnego złodzieja. 

casto_poradycasto_poradycasto_poradycasto_porady

Karnisze klasyczne posiadają drążek, na którym zaczepia się klamry, koła lub innego typu zapinki. Uchwyty wykonane są zazwyczaj z metalu lub drewna. Tego typu produkt jest bardzo wytrzymały i z łatwością utrzymuje nawet najcięższe tkaniny. W niektórych sytuacjach zawieszenie karnisza będzie niemożliwe, a to na skutek warunków panujących w pomieszczeniu (niski sufit, krzywe ściany, zbyt mało miejsca). W tym wypadku jedynym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szyny. Zaletą karniszy jest ich dekoracyjny charakter. Można je dopasować do niemal każdej aranżacji. Karnisz ma również duże możliwości montażowe. Na jego powierzchni można zawiesić firany z zapięciem klamrowym, tunelowym, troczkowym lub zapinkowym, a także wiele innych.

Istnieją także karnisze hybrydowe, czyli produkty łączące w sobie szynę i drążek. W takiej sytuacji szyna ukrywa się za fasadą drążka, który może być dopasowany do urządzanego pomieszczenia. Wówczas kompozycja zyskuje na oryginalności, a mocowanie zasłon nadaje jej efektowny charakter. Niestety na polskim rynku tego typu produkty ograniczają się tylko do kilku tradycyjnych wzorów.

Zarówno szyny, jak i karnisze muszą być podparte na całej długości, aby dobrze spełniać swoją funkcję. Montując tego typu element, należy pamiętać o dokładnym doklejeniu lub dokręceniu jego wsporników do ściany lub sufitu. Wybór mocowania dekoracji okiennej powinien być również podyktowany wysokością okna i wielkością pomieszczenia, gdyż przy niskim stropie karnisz optycznie zmniejszy go jeszcze bardziej, natomiast przy wysokim, szyna się nie sprawdzi, gdyż ciężko będzie wówczas ściągać z niej firany.

karnisz_castoramakarnisz_castoramakarnisz_castoramakarnisz_castorama