Produkty

Rolety czy firanki – co sprawdzi się lepiej w kuchni?

Rolety czy firanki – co sprawdzi się lepiej w kuchni?

Jaka powinna być kuchnia: przytulna czy funkcjonalna? Odpowiedź na to pytanie pomaga w zdecydowaniu, czy w oknach powiesić modne firanki, czy zamontować nowoczesne rolety. Warto znać wady i zalety obu rozwiązań.

koronkowa firankaModne firanki do kuchni – dbałość o estetykę pomieszczenia

Firanki w kuchni to element wpływający na stylistykę wnętrza. Sprawiają, że pomieszczenie jest przytulne, domowe i kameralne. Nie chronią przed światłem słonecznym tak dobrze, jak inne rodzaje zasłon, co najwyżej wytłumiają jego intensywność. Doskonale sprawdzają się w roli bariery, która chroni nas przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz – to ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań na niższych piętrach w bloku.

Firanki są niedrogie i trwałe. Te z żakardu nadają kuchni eleganckiego, tradycyjnego charakteru. Z kolei firany z organzy lepiej izolują światło. Do wyboru mamy także mieniącą się satynę, subtelny tiul oraz ponadczasową koronkę.

Jakie firanki w kuchni sprawdzą się najlepiej?

To, jakie firanki kuchenne będą dla nas najlepsze, zależy w dużej mierze od metrażu pomieszczenia. W małej kuchni funkcjonalne będą firanki krótkie, czyli sięgające maksymalnie do parapetu. Pożądane wzory to linie i pasy, koniecznie pionowe. Kolory – jasne. Materiały firan powinniśmy wybierać lekkie, a jednocześnie łatwe w czyszczeniu i prasowaniu.

Czy wiesz, że...?
Jeśli nie chcemy wieszać w oknie pełnych firan, możemy zdecydować się na firanki zazdrostki. To króciutkie zasłonki, które wiesza się zazwyczaj bezpośrednio na oknie – np. w środkowej części. Pełnią jedynie funkcję estetyczną, dodając wnętrzu przytulności. Można zestawić je z klasycznymi firankami oraz zasłonami.

rolety w kuchniWybór firan do dużej kuchni jest większy. Możemy zdecydować się na modne firanki kuchenne ze wzorami poziomymi i obrazkami. Większa dowolność dotyczy także koloru i długości – firanki do kuchni dużej bądź otwartej mogą mieć żywe barwy i sięgać ziemi.

Rolety na okna kuchenne: tradycyjne i nowoczesne rolety rzymskie

Rolety wewnętrzne to zasłona okienna, której mechanizm działa w oparciu o zwijanie i rozwijanie materiału. Do wyboru mamy rolety pełne, czyli przesłaniające całe okno, oraz częściowe, zasłaniające tylko wybrane skrzydło. Zaletę tych drugich stanowi fakt, iż zasłonięte okno można otworzyć na dowolną szerokość bądź wygodnie i szybko uchylić.

Funkcjonalność nowoczesnych rolet rzymskich – najbardziej dekoracyjnego rodzaju rolet okiennych – zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jedne będą bardziej ozdabiać okno i płynnie przejmą rolę firanki, inne odizolują kuchnię od wzroku obcych osób i światła słonecznego. Wybierając klasyczne rolety na okna, raczej nie będziemy mieli tego problemu – większość stanowi dobrą ochronę przed słońcem.

biala roletaJakie rolety do kuchni wybrać?

Jeśli zależy nam na funkcjonalności pomieszczenia, rolety wewnętrzne będą o wiele lepszym wyborem od modnych firanek. Nie zajmują wiele miejsca, a zasłanianie i odsłanianie okna trwa krótko. Na parapecie można ustawić czajnik, słoiczki czy rośliny bez konieczności ściągania ich podczas korzystania z rolet.

Rolety materiałowe do kuchni należy wybierać podług rodzaju materiału. Sprawdzą się te, które nie przepuszczają światła, a w razie zabrudzenia łatwe do wyczyszczenia. Z tych względów warto skłonić się ku roletom z poliestru. Pożądane są rolety zaciemniane oraz tak zwane „rolety dzień noc” – stanowią połączenie rolet i żaluzji.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rolety czy firanki – co sprawdzi się lepiej w kuchni?