Okno w kuchni – firanka czy roleta? Co sprawdzi się lepiej?

Jaka powinna być kuchnia: przytulna czy funkcjonalna? Odpowiedź na to pytanie pomaga w zdecydowaniu, czy w oknach powiesić modne firanki, czy zamontować nowoczesne rolety. Warto znać wady i zalety obu rozwiązań, dlatego w naszym artykule pierwsze skrzypce gra okno w kuchni. Firanka czy roleta? Pomożemy Ci odpowiedzieć na to pytanie!

Przejdź do następnych akapitów:

Rolety czy firanki – co wybrać na okno w kuchni?

Gdy urządzasz swoją wymarzoną kuchnię, liczą się nie tylko solidne meble oraz dobrej jakości sprzęt RTV. Równie ważny jest odpowiedni wystrój ścian, podłóg i okna. Przemyślana aranżacja sprawi, że pomieszczenie będzie praktyczne, a jednocześnie stylowe.

Skupiając się na oknie, stoisz przed wyborem – roletafiranka, a może zasłony? Każda z tych opcji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Decyzja musi być jednak dopasowana do Twoich oczekiwań, potrzeb, ale i parametrów wnętrza czy jego naświetlenia. Inne rozwiązanie wybierzesz do niewielkiej, słabo oświetlonej kuchni, a jeszcze inne do przestronnego pomieszczenia.

Ważna jest także stylistyka. W klasycznych aranżacjach świetnie sprawdzą się zwiewne firany czy lniane zasłony, natomiast we wnętrzach w stylu nowoczesnym bądź industrialnym – modernistyczne, drewniane rolety.

Czas jednak przejść do konkretów. Okno w kuchni – firanka czy roleta? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Zasłony zamiast firan w oknie – zalety

Firanki w kuchni to element wpływający na stylistykę wnętrza. Sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne, domowe i kameralne. Dodają mu uroku oraz ciepłej atmosfery. Doskonale sprawdzają się także w roli bariery, która chroni nas przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz – to ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań na niższych piętrach w bloku. Co więcej, firanki są niedrogie i trwałe. Te z żakardu nadają kuchni eleganckiego, tradycyjnego charakteru. Z kolei firany z organzy lepiej izolują światło. Do wyboru mamy także mieniącą się satynę, subtelny tiul oraz ponadczasową koronkę

Firanki mają jednak kilka wad. Przede wszystkim nie chronią przed światłem słonecznym tak dobrze, jak inne rodzaje zasłon, np. lniane, które dodatkowo ograniczają promienie UV. Co najwyżej zmniejszą ich intensywność, jednak w mocno nasłonecznionej kuchni to może okazać się za mało.

Zasłony zamiast firan – jakie jeszcze mają zalety? Dobrze izolują hałas z zewnątrz, więc jeśli Twoja kuchnia mieści się np. od strony ulicy, mogą zapewnić lepsze wyciszenie. Ważna jest też kwestia wizualna – zasłony dostępne są we wielu kolorach, wzorach czy fakturach, więc ich wygląd możesz dopasować do aranżacji kuchni, pozostałych dodatków oraz mebli.

okno-w-kuchni-firanka-czy-roletaokno-w-kuchni-firanka-czy-roletaokno-w-kuchni-firanka-czy-roletaokno-w-kuchni-firanka-czy-roleta

Żaluzje zamiast firan w oknie – zalety

Rolety rzymskie czy zasłony? Porównajmy oba rozwiązania!

Rolety wewnętrzne to zasłona okienna, której mechanizm działa w oparciu o zwijanie i rozwijanie materiału. Do wyboru mamy rolety pełne, czyli przesłaniające całe okno, oraz częściowe, zasłaniające tylko wybrane skrzydło. Zaletę tych drugich stanowi fakt, iż zasłonięte okno można otworzyć na dowolną szerokość bądź wygodnie i szybko uchylić.

Funkcjonalność nowoczesnych rolet rzymskich – najbardziej dekoracyjnego rodzaju rolet okiennych – zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jedne będą bardziej ozdabiać okno i płynnie przejmą rolę firanki, inne odizolują kuchnię od wzroku obcych osób i światła słonecznego. Wybierając klasyczne rolety na okna, raczej nie będziemy mieli tego problemu – większość stanowi dobrą ochronę przed słońcem.

A jakie rolety wybrać do kuchni? Jeśli zależy nam na funkcjonalności pomieszczenia, rolety wewnętrzne będą o wiele lepszym wyborem od modnych firanek. Nie zajmują wiele miejsca, a zasłanianie i odsłanianie okna trwa krótko. Na parapecie można ustawić czajnik, słoiczki czy rośliny bez konieczności ściągania ich podczas korzystania z rolet.

Rolety materiałowe do kuchni należy wybierać według rodzaju materiału. Sprawdzą się te, które nie przepuszczają światła, a w razie zabrudzenia są łatwe do wyczyszczenia. Z tych względów warto skłonić się ku roletom z poliestru. Pożądane są rolety zaciemniane oraz tak zwane „rolety dzień noc” – stanowią połączenie rolet i żaluzji.

Ciekawą opcją są też rolety i firany razem. Jeśli nie możesz zdecydować się na jedno rozwiązanie, połącz je ze sobą. Warto jednak stosować się do zasady, aby jedna z osłon była wizualnie lżejsza. Najlepiej wygląda duet, w którym firany wyróżniają się na tle rolet. 

okno-w-kuchni-firanka-czy-roleta-1okno-w-kuchni-firanka-czy-roleta-1okno-w-kuchni-firanka-czy-roleta-1okno-w-kuchni-firanka-czy-roleta-1

Jakie firanki w kuchni sprawdzą się najlepiej?

To, jakie firanki kuchenne będą dla nas najlepsze, zależy w dużej mierze od metrażu pomieszczenia. W małej kuchni funkcjonalne będą firanki krótkie, czyli sięgające maksymalnie do parapetu. Często wybierane wzory to linie i pasy, koniecznie pionowe. Kolory – jasne. Materiały firan powinniśmy wybierać lekkie, a jednocześnie łatwe w czyszczeniu i prasowaniu.

Czy wiesz, że...?

Jeśli nie chcemy wieszać w oknie pełnych firan, możemy zdecydować się na firanki zazdrostki. To króciutkie zasłonki, które wiesza się zazwyczaj bezpośrednio na oknie – np. w środkowej części. Pełnią jedynie funkcję estetyczną, dodając wnętrzu przytulności. Można zestawić je z klasycznymi firankami, jak i zasłonami.

Wybór firan do dużej kuchni jest większy. Możemy zdecydować się na modne firanki kuchenne ze wzorami poziomymi i obrazkami. Większa dowolność dotyczy także koloru i długości – firanki do kuchni dużej bądź otwartej mogą mieć żywe barwy i sięgać ziemi.

Okno w kuchni – firanka czy roleta? Podsumowanie

Roleta, firanka, a może zasłona? Wybór nie jest łatwy, jednak warto podejść do niego z rozsądkiem i zdecydować się na praktyczne oraz stylowe rozwiązanie. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci zdecydować się na idealną opcję!

A jeśli szukasz stylowych zasłon, firan lub rolet, zajrzyj do Castoramy! Znajdziesz u nas produkty od renomowanych producentów, które idealnie sprawdzą się w Twojej kuchni!