Produkty

Jak dobrać rozmiary firan i zasłon

Jak dobrać rozmiary firan i zasłon

Niekiedy urządzanie mieszkania czy innych wnętrz jest równie skomplikowane, jak ich wykańczanie. Pewne dodatki do wystroju czy funkcjonalno-dekoracyjne elementy muszą być przez nas doskonale dobrane, nie tylko pod względem dopasowania ich do aranżacji, ale do wymiarów danej konstrukcji czy obiektu. Tak jest np. z narzutą na łóżko czy kanapę, tak jest również i z firanami oraz zasłonami.

zasłonyWbrew pozorom nie istnieje nic takiego jak uniwersalny rozmiar okiennych dekoracji. O ile ramy okienne często występują w kilku typowych wymiarach, o tyle to, jak jest w rzeczywistości zależy od wielu warunków. Nasze okno może być mniejsze lub większe niż standardowe, szczególnie jeśli mieszkanie było projektowane nietypowo. Dlatego wybór firan i zasłon wiąże się z umiejętnością doboru ich rozmiarów.

Estetyka

Jeśli nasze firany czy zasłony okażą się zbyt małe lub duże, efekt może być nieco komiczny. Pamiętajmy, że oprócz funkcjonalności, elementy te mają również służyć jako dekoracja pomieszczenia. Co więcej, są one widoczne z zewnątrz, dlatego warto przemyśleć nie tylko ich wzór czy materiał, ale i rozmiar. Zbyt długa zasłona będzie się kurzyć na podłodze lub nachodzić na parapet, co będzie przeszkadzało nam w przechowywaniu na nim przedmiotów. Jeśli zaś będzie za krótka, do pomieszczenia wpadnie niechciane światło. Ze względu na nieco inny charakter firanek ich rozmiar będzie liczył się nieco mniej – występują one wszak w różnych długościach. Mamy zazdrostki czy firanki, które jedynie zwisają po bokach czy sięgają do połowy wysokości okna.

Jakie mierzyć firanki i zasłonki?

przymiar wstęgowy CastoramaJeśli chcemy idealnie dopasować ich długość właśnie do naszego okna, konieczne jest zdjęcie pomiarów w domu. Tym sposobem sprawdzimy, jakich rozmiarów możemy szukać. Jak to zrobić?

Materiał zasłonki czy firanki nie powinien być równy wysokości ramy okiennej. Musimy zmierzyć ile znajduje się centymetrów między karniszem a ramą, a na końcu dodać również +10 cm – tym sposobem oszacujemy odpowiednią długość zasłonki czy firany. Zyskamy pewność, że tak powieszony materiał będzie wyglądał estetycznie.

Musimy poznać również długość karnisza, aby wiedzieć, na ile metrów materiału się zdecydować. Tutaj należy również ustalić, czy firanka ma sięgać podłogi, czy parapetu.

Pamiętajmy, aby przy decyzji o długość i szerokości zasłonki czy firanki wziąć pod uwagę chęć drapowania, wykonywania zakładów czy podwiązywania jej. W przypadku chęci wykonywania zakładów powinniśmy pomyśleć o zapasie tkaniny, który najlepiej, żeby liczył 10-20 cm.Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój

Proste triki, które pozwolą Ci stworzyć przytulny pokój
Nie potrzebujesz generalnego remontu, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę przytulności. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików odmienisz s...
Czytaj więcej

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki

Jak ocieplić szary salon? Zobacz nasze wskazówki
Szary kolor w salonie to uniwersalna baza dla stworzenia przytulnego i eleganckiego wnętrza. Szare pomieszczenia zachwycają swoją prostotą, świetnie w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać rozmiary firan i zasłon