Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gdzie zastosować filc?

Filc to materiał, który znajduje zastosowanie zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne, dlatego systematycznie wzrasta jego popularność. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, filcu możemy użyć w zasadzie w każdym pomieszczeniu domu. Dzięki temu nie tylko w oryginalny sposób ożywimy jego wnętrze, ale także będziemy mieli okazję do rozwoju naszych rękodzielniczych zdolności.

Filc to tkanina, która nie pruje się, nie trzeba jej obszywać, jest sztywna, a do tego jest bardzo praktyczna, ponieważ pasuje w zasadzie do wszystkiego. Delikatnie szorstka faktura sprawia, że świetnie sprawdza się w kontakcie ze skórą. Posiada także dobre cechy izolacyjne – chroni zarówno przed hałasem, jak i wysoką temperaturą. Jest hydroskopijny, ale nie przepuszcza płynu na drugą stronę, a ponadto nie przenosi drgań, co jest jego dodatkową zaletą. Powyższe cechy sprawiają zatem, że filc jest materiałem ciekawym, dlatego sięgamy po niego coraz częściej.

Wykończenie

Kiedyś trudno było sobie wyobrazić, aby filc znalazł zastosowanie w aranżacji wnętrza. Dzisiaj natomiast stosujemy go m.in. jako odbojniki lub podkładki pod nogi mebli, aby te nie rysowały podłogi. W takim przypadku używamy filcu technicznego, który jest nieco grubszy od filcu używanego do dekoracji. Jeżeli nie chcemy, aby wszelkiego rodzaju szafki i drzwiczki nie hałasowały przy każdym zamykaniu, także możemy użyć filcu, podklejając go od środka w odpowiednim miejscu.

Z tego materiału możemy również wykonać wykładziny izolacyjne oraz dźwiękochłonne. Zastosowane w pokoju dziecka znacząco poprawią komfort życia domowników, ponieważ hałasy nie będą się niosły po domu w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku użycia zwykłej wykładziny. Takie zastosowanie pozwala również w większym stopniu zatrzymać ciepło w domu. Wykładziny z powodzeniem możemy zawiesić także na ścianach, czym znacząco zwiększymy izolację akustyczną takiego pomieszczenia.

Innym zastosowaniem opisywanej tkaniny, jest użycie jej jako uszczelek do drzwi lub okien. Trzeba jednak pamiętać, że należy tak je zamontować, aby umożliwić dokładne zamknięcie uszczelnionych sprzętów.

podkladki-filcowe-pod-meblepodkladki-filcowe-pod-meblepodkladki-filcowe-pod-meblepodkladki-filcowe-pod-meble

Dekoracje

W dużo szerszym stopniu filc znajduje zastosowanie jako materiał dekoracyjny. Z powodzeniem możemy posłużyć się nim w każdym rodzaju aranżacji, nawet w eleganckim i surowym wnętrzu, ponieważ kolorowe elementy przełamią powagę mieszkania. Zastosowanie filcowych dekoracji zależy w zasadzie od naszej pomysłowości, ponieważ mogą to być zarówno niewielkie dodatki, jak i materiały użytkowe.

Bardzo często używamy filcu do stworzenia serwetek lub bieżników, często bogato zdobionych, które wyglądają świetnie na każdym stole. Używamy go również jako podkładek pod kubki lub garnki. Chronimy tym samym powierzchnię naszych mebli przed działaniem gorącej temperatury, która pozostawia trwałe ślady w postaci odbarwień.

Z uwagi na miłe doznania podczas dotyku, popularne są poszewki na poduszki oraz narzuty. Innym pomysłem jest wykonanie abażuru lub oklejenie ramki na zdjęcia.

W użyciu filcu jako dekoracji ogranicza nas w zasadzie tylko wyobraźnia. Dużą zaletą tego materiału jest szeroki wybór kolorów, dlatego w każdym przypadku mamy możliwość doboru odpowiedniej barwy. Urokiem filcowych dekoracji jest prostota, dlatego nie musimy przesadnie martwić się o drobiazgowe wykończenia.

Rola filcu wzrasta zwłaszcza wtedy, jeżeli poszczególne elementy wykonamy sami. Własnoręczne dekoracje sprawią, że mieszkanie nabierze jedynego w swoim rodzaju klimatu, dlatego tym bardziej warto zrezygnować z gotowych wzorów i wykonać coś samemu. Zwłaszcza, że jest to materiał prosty w obróbce.

Nie tylko dekoracje

Charakter i wytrzymałość filcu sprawiają, że możemy zdecydować się również na meble wykonane z tego materiału. Fotel lub kanapa z filcu będzie z pewnością ciekawym elementem wyposażenia. Z niego możemy również wykonać różnego rodzaju pudełka na drobiazgi lub rękawicę kuchenną.

Użycie tego materiału ma jednak również swoje wady. Jedną z dotkliwszych jest trudność usuwania zabrudzeń w porównaniu do innych tkanin. Filc jest również podatny na odkształcenia w wyniku kontaktu z cieczą. To sprawia, że jeśli jest nieumiejętnie użytkowany, należy do nietrwałych materiałów.

Jak widać z powyższych przykładów, zastosowań filcu jest wiele. Wystarczy jedynie odrobina inwencji, by w prosty i niedrogi sposób zamienić nasze mieszkanie w przyjazną i kolorową przestrzeń. 

ozdoba-z-filcuozdoba-z-filcuozdoba-z-filcuozdoba-z-filcu