Zasłony bez firan – kiedy i gdzie sprawdzą się najlepiej

Ten, kto miał okazję przebywać w Holandii, mógł zastanawiać się, czemu mają służyć zasłony w oknach bez firan. Przecież te w naszym mniemaniu są nieodłącznym elementem wystroju domu. W Holandii natomiast króluje transparentność. Jeśli się nad tym zastanowić, po co zasłaniać piękne wnętrza? Dowiedz się, w jakich pomieszczeniach możesz zrezygnować z firan oraz gdzie zasłony sprawdzą się najlepiej.

Zasłony bez firan w minimalistycznym wnętrzu

Zasłony w oknach bez firan świetne wpisują się w minimalistyczny wystrój. Duże okna bez zasłon, na przykład w salonie, mogą okazać się piękną wizytówką Twojego domu. Musisz jednak zadbać o to, co widać na pierwszym planie. Być może wypielęgnowane kwiaty, a może własnoręcznie wykonane ozdoby, nawiązujące do świąt lub pory roku? Daj ponieść się wyobraźni i zaaranżuj tę przestrzeń, jak tylko zechcesz! W przypadku aranżacji nie istnieją żadne ograniczenia!

Istnieją także medyczne wskazania do rezygnacji z firan. Dotyczą one domowników, którzy chorują na astmę lub mają alergię na roztocza kurzu domowego. Im mniej wiszących tkanin, tym lepiej dla cierpiącej na wymienione schorzenia osoby. Dolegliwości, jakie towarzyszą wspomnianym chorobom, nie są niczym przyjemnym, a w ciężkich przypadkach stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia i życia, na przykład ataki duszności przy astmie.

Sprawdź także: Rodzaje i wybór firanek i zasłon

zaslony-bez-firanzaslony-bez-firanzaslony-bez-firanzaslony-bez-firan

Zasłony bez firan jako rozwiązanie proekologiczne

Jeśli nie posiadasz firan, zapewniasz sobie lepsze nasłonecznienie pomieszczenia. Zdecydowanie mniejsze koszty pochłonie wówczas energia elektryczna – nie musisz zapalać światła tak długo, jak pozwoli Ci na to słońce. Nawet kiedy okno znajduje się od północy, pokój będzie zdecydowanie jaśniejszy, jeśli zrezygnujesz z firany, ponieważ ta pochłania promienie słoneczne. Jak wiadomo, mniejsze zużycie energii służy nie tylko planecie, ale również Twojemu portfelowi.

Decydując się na zasłony bez firan, dogrzewasz pomieszczenie. Szczególnie jeśli jest ono skierowane na południową stronę, może się okazać, że przykręcisz lub całkowicie zakręcisz kurek grzejnika. Jest to również świetny sposób na zimowe dni, kiedy to każdy promień słońca jest na wagę złota, nie tylko z powodu ciepła. Skutecznie poprawia humor, gdy za oknem przez większość czasu panuje szarość.

zaslony-bez-firanzaslony-bez-firanzaslony-bez-firanzaslony-bez-firan

Do jakich pomieszczeń możesz zastosować zasłony bez firan?

Często rezygnuje się z firan w przestrzeniach wspólnych – salonach, kuchniach czy łazienkach. W takich pomieszczeniach same zasłony sprawdzają się najlepiej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś postawił na zasłony bez firan w całym domu! Na rynku znajdziesz takie, które będą doskonale pasować do stylu Twojego mieszkania i nadadzą mu wyjątkowego charakteru.

Możesz postawić na stonowane lub ekstrawaganckie kolory, a także na modernistyczne wzory. W ostatnich latach bardzo popularne są motywy roślinne – głównie tropikalne, ale także tie-dye zaczerpnięty ze stylu hippies z lat 60. XX wieku. Podobnie wszelkiego rodzaju grochy i pasy, które nigdy nie wychodzą z mody. Te doskonale sprawdzą się w pokojach i sypialniach. Bez względu na to, czy aranżujesz swoją sypialnię, czy pokoje dla dzieci, z pewnością znajdziesz firany, które będą doskonale pasować do stylu panującego w danym pomieszczeniu.

W ostatnich latach wzrosła liczba domów, których właściciele zdecydowali się na zastosowanie dużych witryn w salonach. Pozwala to na osłonecznienie i ogrzanie salonu, a także pozostawia pole do aranżacji zarówno okna, jak i całego pomieszczenia. Rezygnacja z firany w kuchni to nie tylko kwestia estetyki i gustu – to także mniej żyjących w nich bakterii. Do tego każda tkanina pochłania zapachy. Zatem jeśli dużo gotujesz, a z pewnością wykorzystujesz w swojej kuchni aromatyczne dodatki i przyprawy, może się okazać, że po kilku tygodniach zapach firan może być niezbyt przyjemny.

Przeczytaj również: Pomysł na firanki do salonu. Modne propozycje

zaslony-bez-firanzaslony-bez-firanzaslony-bez-firanzaslony-bez-firan

Zasłony bez firan — podsumowanie

Wiesz już, jakie korzyści płyną z wykorzystania zasłon bez firan. Jeśli rozważałeś takie rozwiązanie, po przeczytaniu tego artykułu Twoje wątpliwości zostały rozwiane. Alergie są zjawiskiem występującym niezwykle często, zwłaszcza wśród dzieci. Ograniczenie tkanin w pomieszczeniu będzie miało korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domownika zmagającego się z przykrymi dolegliwościami. Dodatkowo im mniej materiału w okolicach okna, tym lepiej oświetlone pomieszczenie, a jak wiadomo, nic tak nie poprawia humoru i dodaje energii jak promienie słońca.

Jak widzisz, to naprawdę dobry pomysł, aby we wspomniany sposób zastosować zasłony, na przykład w salonie. Bez firan będą się prezentowały równie dobrze jak wraz z nimi. Obecnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów zasłon, w przeróżnych wzorach i kolorach. Bez trudu dopasujesz je zatem do swojego wnętrza. Niezależnie od tego, czy wolisz minimalistyczny, stonowany wystrój, czy o wiele bardziej przemawiają do Ciebie jaskrawe kolory i oryginalne wzory, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Podczas aranżowania wnętrz jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia, zatem nie zwlekaj i daj się ponieść fantazji!

Data publikacji: 03.11.2014

Data aktualizacji: 06.10.2022