icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Montaż i sterowanie roletami - co powinieneś wiedzieć?

Rolety zewnętrzne to system, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zwiększają komfort domowników, pozwalając na regulację światła dziennego oraz dopływu powietrza do wnętrz domu oraz tworzą pewnego rodzaju barierę antywłamaniową. Co warto o nich wiedzieć?

Co wchodzi w skład rolet zewnętrznych?

Tym, co potocznie nazywamy roletą, jest tak naprawdę jej pancerz. Nazywany również płaszczem rolety zasłania okno, a nieużywany chowany jest do skrzynki znajdującej się ponad nim. Pancerz rolety składa się najczęściej z profili aluminiowych. Te mogą być dodatkowo wypełnione pianką poliuretanową, której grubość wpływa na izolację akustyczną i termiczną całej instalacji. Poza płaszczem pełną roletę tworzą:

- skrzynka z rurą nawojową,

- pionowe prowadnice,

- system sterowania ręcznego i/lub elektrycznego.

Co daje nam montaż rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne okazują się być przydatne nie tylko latem, kiedy chcemy osłonić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem promieniami słonecznymi. Kiedy są opuszczone, między oknem a pancerzem rolety tworzy się tak zwana poduszka powietrzna, która doskonale izoluje pomieszczenie przed dostawaniem się nadmiaru ciepła do wewnątrz. Natomiast zimą sprawia, że pozostaje ono w środku.

Zastosowanie rolet pozwala na ograniczenie zużycia energii w sezonie grzewczym nawet do 30%, natomiast latem umożliwia utrzymanie temperatury bliskiej 10°C bez użycia dodatkowych klimatyzatorów.
Innym atutem rolet zewnętrznych jest ich dźwiękoszczelność. Jest to cecha szczególnie poszukiwana w przypadku domów i mieszkań umiejscowionych blisko ruchliwej ulicy czy w centrum miasta.

Zobacz, jak łatwo zamontować rolety samodzielnie.

Sterownik roletowy Proxi BluetoothSposoby sterowania roletami

Istnieją trzy sposoby na zwijanie i rozwijanie rolet zewnętrznych:

- za pomocą taśmy lub linki,

- korbowy,

- elektryczny – przewodowy lub radiowy (w tym przez Bluetooth).

Pierwsza wersja należy do najbardziej popularnych i wygodnych w użytkowaniu sterowników ręcznych. Opcję korbową zaleca się przy roletach o powierzchni przekraczającej 3m². Sterowanie elektryczne pozwala na bezwysiłkowe podnoszenie i opuszczanie pancerza, a niektóre silniczki dają także możliwość programowania automatycznego ruchu rolet. To, którą wersję wybierzemy do swojego domu, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych predyspozycji oraz przeznaczonego budżetu.

Dowiedz się także więcej w temacie rolet antywłamaniowych.

Data publikacji: 05.01.2018