Produkty

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Z pokojami naszych dzieci bywa różnie – zdarzają się lepsze i gorsze aranżacje. Niestety, w większości przypadków bujna fantazja rodziców i niespełnione marzenie o własnym pokoju nie idą w parze z tym, jakie potrzeby ma ich maluch. Końcowy efekt pracy nad przestrzenią nie jest dla dziecka ani atrakcyjny, ani – co gorsza –  bezpieczny.

Bajeczne motywy i wymyślne dekoracje to nie wszystko

Każde dziecko jest inne. Jedno ma bardzo żywiołową naturę, drugie woli spokój, trzecie dużo skacze, czwarte ma duszę artysty. Kto jak nie my zna lepiej nasze dzieci? Znając ich potrzeby możemy zacząć planowanie wyposażenia ich pokoju. Uniwersalny spis tego, co powinno się znaleźć w czterech ścianach niemowlaka, dziecka w wieku szkolnym lub nastolatka jest niemożliwy. Wiemy przecież, że pokój ten powinien być wygodny, czy jednak w parze z wygodą powinna iść przesadna sterylność? Nie zawsze!

Pamiętajmy, że w tym pokoju to właśnie nasze dziecko musi czuć się dobrze.

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na udaną aranżację pokoju dziecka. Do jej zaplanowania niezbędna będzie rozmowa z dzieckiem na temat pomysłu na jego pokój. Z pomocą katalogów i poradników dostępnych w Castoramie możesz omówić z pracownikiem naszego sklepu szczegóły zakupu konkretnego modelu szafek, koloru ścian, czy też dokonać wyboru odpowiedniego oświetlenia.

pokój dziecięcy

Coś dla maluszka?

Pokój dla niemowlaka to sprawa najmniej skomplikowana, ponieważ o wszystkim decydujemy sami. Tutaj musi być bezpiecznie i czysto. Zadbać należy już o same materiały użyte podczas wykańczania pokoju. Farby, kleje, tapety nie mogą  zawierać niebezpiecznych substancji chemicznych. Ważne jest, żeby były przyjazne dla alergików – wiele małych dzieci ma skłonność do alergii i zawczasu możemy wyeliminować potencjalne zagrożenia.

W pokoju tym liczy się przede wszystkim spokojne i zaciszne miejsce do spania. Kolory ścian i samych mebelków nie mają aż takiego znaczenia, choć oczywiście lepiej nie ryzykować z bardzo intensywnymi barwami – bezpieczną opcją zawsze pozostają odcienie pastelowe.

Miejsce, w którym ustawimy łóżeczko, musi być wolne od przeciągów i mocnego natężenia światła. Nie powinno ono także stać na linii okno - drzwi lub tam, gdzie znajduje się grzejnik.

Przy łóżeczku możemy postawić szafkę z lampką, która będzie dawała lekkie i delikatnie rozproszone światło.

W pokoju niezbędna będzie też szafa albo duża komoda na ubranka, pieluszki i dziecięce akcesoria. Gdzie ją ustawimy, to już zależy od naszej fantazji i możliwości, jakie daje pokoik.

Alergolodzy radzą, aby w dziecięcych pokojach nie było zasłon i puszystych dywanów, gdyż jest to idealne siedlisko rozwoju alergenów. Okna można zasłonić roletami albo żaluzjami, na podłodze zaś położyć lekki chodnik, który łatwo można będzie wynieść i wytrzepać.

Urządzamy pokój ucznia

Tutaj liczą się szczególnie: dobrze dobrane biurko, krzesło i właściwe oświetlenie. Co więcej, pokój ucznia powinien łączyć w sobie 3 strefy - snu i odpoczynku, obszaru do zabawy oraz do nauki. Zobacz tutaj, jakie pomysły na to mieli nasi projektanci.

Biurko

Koniecznie zadbajmy o możliwość regulowania jego wysokości i nachylenia blatu biurka. Przy takim sprzęcie dziecko będzie w stanie zrobić więcej w znacznie krótszym czasie i bez obciążenia kręgosłupa. Mobilne biurko z możliwością dostosowywania go do wzrostu służyć będzie wiele lat.

Jaka wielkość blatu biurka? Najlepiej taka, by nie ograniczała jego swobody. Pamiętajmy, że na biurku znajdą się nie tylko zeszyty i książki, ale również komputer, długopisy i inne drobiazgi. Przede wszystkim te ostatnie.

Krzesło

Aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę w czasie np. odrabiania lekcji, odpowiednim zakupem będzie krzesło obrotowe, z regulowaną wysokością, oparciem oraz w miarę miękkim zagłówkiem.

Oświetlenie

Oświetlenie sztuczne powinno współgrać z naturalnym. Najlepiej jest ustawić biurko przy ścianie prostopadłej do tej, na której znajduje się okno. Wówczas promienie słoneczne umożliwią dziecku swobodne odrabianie lekcji w ciągu dnia.

Oprócz światła dziennego przyda się także kilka punktów sztucznego oświetlenia. Między innymi lampka stojąca na biurku, lampka do czytania znajdująca się przy łóżku oraz jedno oświetlenie główne.

Dodatkowe wyposażenie

W pokoju z pewnością powinny się pojawić szafki na ubrania. Możesz skorzystać z naszego konfiguratora szaf Atomia, żeby wybrać taką, która najlepiej wpasuje się w pokój Twojego dziecka. Z kolei zabawki, książki i skarby Twojej pociechy mogą znaleźć swoje miejsce na regałach i w pudełkach Mixxit

Na ścianie możemy zawiesić tablicę korkową na drobne notatki, która szybko zapełni się rysunkami z kolorowymi postaciami bohaterów naszego dziecka.

Zadbaj o kolory!

Najlepiej sprawdzą się jasne i w odcieniach pomarańczy lub zieleni. Barwy te wpływają bowiem bardzo dobrze na intelekt i wyciszenie. Sprawdź kolory farb GoodHome lub wybierz tapetę i stwórz dziecku przestrzeń, w której będzie czuć się dobrze! 

tapeta manaka

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja

 Zabudowa karnisza i montaż szyny sufitowej – prosta instrukcja
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. &bdquo...
Czytaj więcej

Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów

Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów
Jednym z elementów, który wpływa na ostateczny odbiór naszego wnętrza, jest wnęka okienna. Udekorowana firanami i zasłonami, powinna być nie tylko efe...
Czytaj więcej

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały

Styl retro, jak w tego typu aranżacjach wykorzystać dostępne w domu materiały
Zalet stylu vintage (inaczej retro) jest wiele. Zwraca uwagę swoją oryginalnością, wykorzystaniem niebanalnych rozwiązań oraz barwną kolorystyką. Prze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
29.09.2015
Największy problem to sensowne miejsce na zabawki, zawsze jest ich za dużo, a dzieci jak wyciągną je wszystkie do zabawy, a przeważnie tak bywa, to potem trzeba to odpowiednio złożyć, najważniejsze by dziecko samo umiało to pozbierać. Najlepsze są wielkie wiklinowe kosze, mogą być też z plastiku, ale grunt żeby były wesołe i kolorowe

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić pokój dla dziecka?