icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wybieramy roletę – co należy wiedzieć?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na funkcjonalną ozdobę okna jest powieszenie rolety. Estetyczna osłona, którą łatwo jest operować, zapewnia optymalne zaciemnienie pomieszczenia, jednocześnie je dekorując. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednią roletę do naszego wnętrza.

Roleta – czym jest i jak działa?

roleta jak dzialaRoleta to nic innego jak system osłonowy, który może spełniać kilka celów. Może zapewniać ochronę przed zbytnim nasłonecznieniem pomieszczenia, ale także przed wzrokiem innych osób (roletą możemy zasłonić okno, gdy musimy zaświecić światło, a nie chcemy by przypadkowe osoby widziały wnętrza naszego mieszkania). Zapewnia ona również ochronę przed włamaniami (rolety zewnętrzne antywłamaniowe) oraz dekoruje nasze wnętrza (rolety dekoracyjne).

Działanie rolety opiera się na współpracy trzech podstawowych elementów (akcesoria do rolet):

  • połączonych ze sobą profili poruszających się pionowo,

  • prowadnic, na których są osadzone profile,

  • skrzynki z mechanizmem zwijającym, w którym ukryte są prowadnice.

Obecnie do wyboru mamy rolety z wygodnym mechanizmem umożliwiającym ich podnoszenie i opuszczanie jedynie za pomocą sznurka lub innego uchwytu do operowania. Są także modele, które zostały w pełni zautomatyzowane i możemy sterować nimi zdalnie.

Czy wiesz, że…?

Pierwsza roleta, czy raczej coś na jej kształt, pochodzi już ze starożytnego Egiptu. Jednak dopiero w 1870 opatentowany został mechanizm, który umożliwiał wygodne przesuwanie się zasłony. W 1920 funkcjonowały już rolety z mechanizmem rolkowym obok tych z wałkami sprężynowymi. Wykonywano je z rozmaitych tkanin, a także drewna i metalu.

Jaką roletę wybrać, czyli rodzaje rolet

Rolety dzielimy przede wszystkim na zewnętrzne i wewnętrzne. Rolety zewnętrzne montowane są na zewnątrz okna, są trwałe i odporne na różne czynniki atmosferyczne. Natomiast rolety wewnętrzne instaluje się wewnątrz okna. Dzielą się one na kilka grup:

  • rolety wolnowiszące – posiadają najprostszy system montażu, w którym tkanina jest przyklejana do poprzecznie ułożonej rurki aluminiowej, montuje się je do sufitu, ściany, a czasami można je bezinwazyjnie zawieszać na ramie okna;

  • rolety kasetowe – są bardziej estetyczne w stosunku do rolet wolnowiszących oraz lepiej chronione przed zabrudzeniami, dzięki zabudowaniu wałka z tkaniną w kasecie wyprodukowanej z PVC lub aluminium;

  • rolety plisowane – pozwalają na podnoszenie  i opuszczanie niezależnie górnego i dolnego profilu rolety, co pozwala na większą swobodę i dopasowanie rolety do aktualnych potrzeb;

  • rolety rzymskie – pełnią kilka funkcji, od ochronnej, po dekoracyjną, tkanina zamocowana jest na mechanizmie sznurkowym lub koralikowym i fałduje się podczas podnoszenia;

  • rolety dzień i noc – dzięki poziomym pasom wykonanym z dwóch rodzajów tkaniny ( jednej przepuszczającej światło, a drugiej nie), możemy regulować dopływ światła do pomieszczenia.

Rolety różnicujemy również ze względu na sposób ich montażu. Obecnie nie trzeba już ingerować w ramę okna czy ścianę, ponieważ dostępne są modele, które zapewniają nam łatwą i szybką metodę ich powieszenia, a także zdjęcia. Bezinwazyjny montaż dotyczy głównie rolet kasetowych i rzymskich.

Roleta okienna – z jakich materiałów wykonana?

Rolet mogą być wykonane z różnych materiałów. Szczególnie istotne w kwestii ich funkcjonalności jest to, w jaki sposób przepuszczają lub blokują one światło. Wybierając roletę, zwróćmy więc uwagę na tkaninę, z której jest ona uszyta, aby jak najlepiej dopasować ją do pomieszczenia i naszych indywidualnych potrzeb. Splot i faktura materiału mają znaczenie nie tylko dekoracyjne, ale i funkcjonalne. Jeśli oczekujemy mocnego zaciemnienia, musimy sięgnąć po roletę wykonaną z grubego materiału, jeśli zaś chcemy, aby tkanina lekko przepuszczała światło dzienne, sprawdźmy materiał o cieńszej fakturze.

roleta czerwonaMateriał rolety ma również znaczenie praktyczne. Jeśli chcemy, aby okienna dekoracja była łatwa do utrzymania w czystości, wybierajmy tkaniny poliestrowe czy wykonane z innych tworzyw sztucznych. Taki materiał możemy swobodnie poddawać czyszczeniu również na mokro. Inne tkaniny mogą być natomiast bardziej dekoracyjne i estetyczne – np. len, który często spotkamy w roletach rzymskich, jednak utrzymanie ich w czystości może być także bardziej pracochłonne.

Wymiary, czyli jaką roletę wybrać? 

Odpowiednie dopasowanie rolety do wymiarów okna jest kluczowe, aby roleta należycie spełniała swoje funkcje. Przy wyborze rolety kierujmy się jej wyglądem, podstawową funkcją, jaką ma zapewnić, ale również jej szerokością i wysokością. Zbyt wąska czy krótka roleta będzie niefunkcjonalna lub niemożliwa do zamontowania. Na szczęście większość sprzedawanych w sklepach modeli rolet dostosowana jest do standardowych wymiarów okien i drzwi balkonowych. Natomiast, gdy posiadamy okna w niestandardowych wymiarach warto zainwestować w rolety wykonane na indywidualne zamówienie.roleta na okno 

Mnogość rodzajów, rozmiarów i materiałów, z których wykonane są rolety okienne daje nam gwarancję, że bez problemu dopasujemy je do charakteru naszego wnętrza. Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze rolety okiennej kierować się nie tylko jej wyglądem i walorami estetycznymi, a przede wszystkim funkcjonalnością, która da nam ochronę przed słońcem i wzrokiem innych oraz stworzy przytulną aurę w naszym wnętrzu.