Roleta – jak działa i jakie są jej rodzaje
Ten rodzaj elementu do dekoracji i osłony okna ma obecnie kilka najważniejszych typów. Przede wszystkim dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne. Działanie rolety opiera się na współpracy trzech podstawowych elementów:
- połączonych ze sobą profili poruszających się pionowo,
- prowadnic, na których są osadzone profile,
- skrzynki z mechanizmem zwijającym, w którym ukryte są prowadnice.
Obecnie mamy do wyboru szereg rolet z wygodnym mechanizmem, umożliwiającym podnoszenie ich i opuszczanie jedynie za pomocą sznurka czy innego uchwytu do operowania. Są także modele, które zostały w pełni zautomatyzowane i możemy sterować nimi zdalnie. Zobaczmy, jakie rolety wewnętrzne mamy do wyboru i jak się je stosuje.
Czy wiesz, że…? Pierwsza roleta, czy raczej coś na jej kształt, pochodzi już ze starożytnego Egiptu. Jednak dopiero w 1870 opatentowano mechanizm, który umożliwiał wygodne przesuwanie się zasłony. W 1920 funkcjonowały już rolety z mechanizmem rolkowym obok tych z wałkami sprężynowymi. Wykonywano je z rozmaitych materiałów, a także drewna i metalu. |
Rolety różnicujemy również ze względu na sposób ich montażu. Obecnie nie trzeba już ingerować w ramę okna czy ścianę, ponieważ dostępne są modele, które zapewniają nam łatwą i szybką metodę ich powieszenia, a także zdjęcia. Bezinwazyjny montaż dotyczy głównie rolet kasetowych i rzymskich. Wszystkie szczegóły na temat sposobów montowania rolet wewnętrznych, poznamy tutaj.
Materiały rolet – jakie mają znaczenie?
Wśród rolet znajdziemy także różne rozwiązania, jeśli chodzi o materiał ich wykonania. Szczególnie istotne w kwestii ich funkcjonalności jest to, w jaki sposób przepuszczają lub blokują one światło. Z tego względu przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na materiał tkaniny rolety. Jej splot i faktura mają znaczenie nie tylko dekoracyjne, ale i funkcjonalne. Jeśli oczekujemy mocnego zaciemnienia, musimy sięgnąć po roletę wykonaną z grubego materiału, jeśli zaś chcemy, aby tkanina lekko przepuszczała światło dzienne, sprawdźmy materiał o cieńszej fakturze.
Materiał rolety ma również znaczenie stricte praktyczne. Jeśli chcemy, aby okienna dekoracja była łatwa do utrzymania w czystości, wybierajmy tkaniny poliestrowe czy wykonane z innych tworzyw sztucznych. Taki materiał możemy swobodnie poddawać czyszczeniu również na mokro. Inne tkaniny mogą być zaś szczególnie estetyczne – np. len, który spotkamy często w roletach rzymskich.
Wymiary – szczególnie ważne przy wyborze rolety
Odpowiednie dopasowanie do okna jest kwestią kluczową w prawidłowym funkcjonowaniu rolety, a także jej roli dekoracyjnej. Z tego względu musimy pamiętać, aby szczególną uwagę zwracać nie tylko na jej wygląd czy rodzaj zaciemnienia, jaki zapewnia, ale również na jej szerokość i wysokość. Zbyt wąska czy krótka roleta będzie niefunkcjonalna lub niemożliwa do zamontowania. Większość modeli jest dostosowana do standardowych wymiarów okien i drzwi balkonowych.
A jeśli wciąż nie wiemy, jaką osłonę okienną zastosować, przeczytajmy artykuł: Żaluzje, rolety czy firanki – co wybrać?