Produkty

Wybieramy roletę – co należy wiedzieć?

Wybieramy roletę – co należy wiedzieć?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na funkcjonalną ozdobę okna jest obecnie powieszenie rolety. Estetyczna osłona, którą łatwo jest operować, zapewnia optymalne zaciemnienie wnętrza, jednocześnie je dekorując. Co należy jednak wiedzieć, aby wybrać odpowiednią roletę?

Roleta – jak działa i jakie są jej rodzaje

roleta jak dzialaTen rodzaj elementu do dekoracji i osłony okna ma obecnie kilka najważniejszych typów. Przede wszystkim dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne. Działanie rolety opiera się na współpracy trzech podstawowych elementów:

- połączonych ze sobą profili poruszających się pionowo,

- prowadnic, na których są osadzone profile,

- skrzynki z mechanizmem zwijającym, w którym ukryte są prowadnice.

Obecnie mamy do wyboru szereg rolet z wygodnym mechanizmem, umożliwiającym podnoszenie ich i opuszczanie jedynie za pomocą sznurka czy innego uchwytu do operowania. Są także modele, które zostały w pełni zautomatyzowane i możemy sterować nimi zdalnie. Zobaczmy, jakie rolety wewnętrzne mamy do wyboru i jak się je stosuje.

Czy wiesz, że…?

Pierwsza roleta, czy raczej coś na jej kształt, pochodzi już ze starożytnego Egiptu. Jednak dopiero w 1870 opatentowano mechanizm, który umożliwiał wygodne przesuwanie się zasłony. W 1920 funkcjonowały już rolety z mechanizmem rolkowym obok tych z wałkami sprężynowymi. Wykonywano je z rozmaitych materiałów, a także drewna i metalu.

Rolety różnicujemy również ze względu na sposób ich montażu. Obecnie nie trzeba już ingerować w ramę okna czy ścianę, ponieważ dostępne są modele, które zapewniają nam łatwą i szybką metodę ich powieszenia, a także zdjęcia. Bezinwazyjny montaż dotyczy głównie rolet kasetowych i rzymskich. Wszystkie szczegóły na temat sposobów montowania rolet wewnętrznych, poznamy tutaj.

roleta czerwonaMateriały rolet – jakie mają znaczenie?

Wśród rolet znajdziemy także różne rozwiązania, jeśli chodzi o materiał ich wykonania. Szczególnie istotne w kwestii ich funkcjonalności jest to, w jaki sposób przepuszczają lub blokują one światło. Z tego względu przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na materiał tkaniny rolety. Jej splot i faktura mają znaczenie nie tylko dekoracyjne, ale i funkcjonalne. Jeśli oczekujemy mocnego zaciemnienia, musimy sięgnąć po roletę wykonaną z grubego materiału, jeśli zaś chcemy, aby tkanina lekko przepuszczała światło dzienne, sprawdźmy materiał o cieńszej fakturze.

Materiał rolety ma również znaczenie stricte praktyczne. Jeśli chcemy, aby okienna dekoracja była łatwa do utrzymania w czystości, wybierajmy tkaniny poliestrowe czy wykonane z innych tworzyw sztucznych. Taki materiał możemy swobodnie poddawać czyszczeniu również na mokro. Inne tkaniny mogą być zaś szczególnie estetyczne – np. len, który spotkamy często w roletach rzymskich.

roleta na oknoWymiary – szczególnie ważne przy wyborze rolety

Odpowiednie dopasowanie do okna jest kwestią kluczową w prawidłowym funkcjonowaniu rolety, a także jej roli dekoracyjnej. Z tego względu musimy pamiętać, aby szczególną uwagę zwracać nie tylko na jej wygląd czy rodzaj zaciemnienia, jaki zapewnia, ale również na jej szerokość i wysokość. Zbyt wąska czy krótka roleta będzie niefunkcjonalna lub niemożliwa do zamontowania. Większość modeli jest dostosowana do standardowych wymiarów okien i drzwi balkonowych.

A jeśli wciąż nie wiemy, jaką osłonę okienną zastosować, przeczytajmy artykuł: Żaluzje, rolety czy firanki – co wybrać?

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!

Jakie rolety do salonu wybrać? Podpowiadamy!
Rolety to praktyczny element wystroju wnętrza, który pomoże Ci ochronić się przed dużym natężeniem słońca oraz niepożądanym wzrokiem oczu z zew...
Czytaj więcej

Rolety DIY

Rolety DIY
Samodzielne wykonywanie przedmiotów domowego użytku staje się coraz popularniejsze. Cenimy rzemieślniczą pracę, a stworzenie rozmaitych dekorac...
Czytaj więcej

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?

Ochrona przed słońcem w domu i ogrodzie – jakie produkty mamy do wyboru?
Silne promienie słońca zaczynają dokuczać już w ciepłe wiosenne dni. Wtedy też utrudniają odpoczynek lub pracę w domu, a także coraz mocniej dają ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wybieramy roletę – co należy wiedzieć?