Jak zyskać więcej światła w pomieszczeniu o małych oknach?

Dostęp do światła słonecznego ma istotny wpływ nie tylko na wygląd Twojej przestrzeni, wzrost uprawianych we wnętrzach roślin, ale przede wszystkim na samopoczucie wszystkich domowników! Co jednak zrobić, jeśli okna w naszym domu są niewielkie i nie wpuszczają do pomieszczeń wystarczająco dużej ilości promieni? Dzisiaj sprawdzimy, jakie sposoby naprawdę działają.

Spis treści:

 • Dlaczego oświetlenie domu jest ważne?
 • Co wpływa na małą ilość światła? 
 • Za mało światła – co zrobić?
 • Idealna dekoracja okna
 • Szybki trick na lepsze oświetlenie domu
oknooknooknookno

Dlaczego oświetlenie domu jest ważne?

Od lat wiemy o olbrzymim wpływie światła na funkcjonowanie naszego organizmu. To nie tylko kwestie produkcji witaminy D czy stopień przyswajalności kwasu askorbinowego, ale przede wszystkim poziom energii i chęci do pracy. W momencie, w którym brakuje nam poprawnego oświetlenia, możemy czuć się zmęczeni, senni, mieć problemy z koncentracją, a nawet borykać się ze stanami depresyjnymi. Ważnym sygnałem są nawracające bóle głowy i pogorszenie się wzroku. Do tego jednak nie chcemy doprowadzić!

Co wpływa na małą ilość światła? 

Bywa, że okna w mieszkaniu są zbyt małe w stosunku do całego pomieszczenia, przez co nie zapewniają odpowiedniego poziomu nasłonecznienia w każdym z jego zakątków. Zarówno wtedy, jak i w sytuacjach, w których nasz widok z okien jest przysłonięty przez bujną roślinność czy inne budynki, warto zastosować kilka tricków zwiększających jasność we wnętrzu. Tu przyda się odpowiednia aranżacja wnętrz!

oknooknooknookno

Za mało światła – co zrobić?

Oświetlenie domu nie musi wiązać się z dużymi kosztami i kompleksowymi remontami. Czasami wystarczy odpowiednia dekoracja okna lub zabawa z nowymi elementami wystroju wnętrz.

 • Jasne barwy – ściany w kolorach takich jak biel, lawenda czy pastelowe odcienie tęczy to fantastyczny sposób na optyczne powiększenie nawet najmniejszego pomieszczenia! 

 • Przemyślane dodatki – jasność warto utrzymać także w przypadku samych dekoracji mieszkania. Jeśli doskwiera nam ciemność, powinniśmy zrezygnować z elementów w przygaszonych kolorach i ewentualnie postawić na jeden wyrazisty akcent. 

 • Przytulne ozdoby – śmiało sięgaj po puchate poduszki i włochate dywany, które z kolei zbalansują biel, nadając przytulny, domowy charakter. 

 • Odpowiednie meble – pamiętajmy, że ciemne meble mogą dodatkowo dociążać mieszkanie, odbierając mu jego świetlistość. Szukając taniego sposobu na wprowadzenie zmian, zastanów się nad ich przemalowaniem lub wykorzystaniem nowych narzut na sofy i fotele.

 • Lustra – ich powierzchnia fenomenalnie odbija światło padające ze strony okien, dlatego dzięki odpowiedniemu ułożeniu nie tylko rozjaśnią nasze pomieszczenia, ale też dadzą wrażenie przestronności. Możemy postawić je przy ścianie lub wybrać lustrzaną okleinę do dekoracji drzwi od szafy. Ciekawe ramy sprawią, że dodamy naszemu wnętrzu jeszcze więcej stylu. 

 • Błyszczące elementy wystroju – lustra mogą przybierać przeróżne formy! Oświetlenie domu wesprzesz poprzez zastosowanie frontów na wysoki połysk czy połyskujących, lustrzanych kafli.

 • Pokoje przechodnie – w wielu budynkach pomieszczenia kuchenne w ogóle nie zawierają okien. W takim przypadku doskonałym rozwiązaniem okaże się kuchnia otwarta na salon. To wymaga większej ilości pracy, ale zyskujemy zarówno na świetle, jak i na samej przestrzeni. Innym sposobem może być wykorzystanie przeszkleń lub przezroczystych elementów konstrukcji drzwi.

Idealna dekoracja okna

W przypadku niewielkich okien, aby w pomieszczeniu nie brakowało

Czy koniecznie musisz zapomnieć o zasłonach, jeśli oświetlenie domu to Twój priorytet? Niekoniecznie! Po prostu dekoracja okna powinna być dobrze przemyślana. 

W przypadku niewielkich okien, aby w pomieszczeniu nie brakowało światła dziennego, warto całkowicie zrezygnować z połączenia firan i zasłon. Wszelkiego rodzaju tkaniny, zwisające wzdłuż okien na całej ich powierzchni, stanowią barierę nie do przebicia dla promieni słonecznych. Dzięki usunięciu zbyt dużej ilości materiału mieszkanie powinno zyskać na jakości. Spróbuj za to wybrać artystycznie udrapowane modele lub delikatne tkaniny, które pozwolą zapanować nad ewentualnym półmrokiem. 

Jeśli rezygnacja z firanek nie wchodzi w grę, bo na przykład mieszkamy na parterze, dobrym rozwiązaniem okażą się lekkie i łatwe w samodzielnym montażu zazdrostki lub okleiny imitujące mleczną szybę. Opcje te doskonale przepuszczają światło, a przy tym pozostają nieprzezroczyste. 

oknooknooknookno

Szybki trick na lepsze oświetlenie domu

Ostatnim punktem jest podkreślenie znaczenia regularnego mycia okien. W momencie, w którym nasze szyby są zakurzone, do wnętrza dociera o wiele mniej światła. Choć może to nie być ulubione zajęcie, stanowi ono błyskawiczny i prosty sposób na wpuszczenie do domu większej ilości promieni… Pamiętajmy, że światło przekłada się na energię wszystkich domowników!

Data aktualizacji: 29.06.2024