Pasmanteria dekoracyjna – przegląd materiałów

Jednym z elementów, który wpływa na ostateczny odbiór naszego wnętrza, jest wnęka okienna. Udekorowana firanami i zasłonami, powinna być nie tylko efektowna, ale także funkcjonalna, dostarczając do pomieszczeń niezbędną ilość światła dziennego. Cel ten możemy osiągnąć, wykorzystując dostępne na rynku elementy pasmanterii dekoracyjnej. Oto one.

Taśmy

To dzięki nim tkanina, która stanowi dekorację okna, będzie się odpowiednio układała. Taśmy służą bowiem przede wszystkim do marszczenia firan i zasłon. Sprawiają, że elementy te zyskują odpowiednie naprężenie, co wpływa korzystnie na piękny wygląda całej wnęki okiennej. Ważne, aby taśmy dekoracyjne były wykonane z mocnych materiałów, takich jak poliester, które cechują się odpornością na rozciąganie – nawet przy długotrwałym i częstym ściąganiu i prostowaniu taśmy, zachowa ona swój pierwotny kształt. Tradycyjne taśmy firanowe i zasłonowe są przyszywane na płasko do górnej krawędzi tkaniny ozdobnej, a w kolejnej fazie marszczone przy użyciu cienkich sznurków. Na rynku dostępne są jednak również specjalne taśmy rzepowe, które są wyjątkowo łatwe w zamocowaniu. Wystarczy je bowiem za pomocą tytułowego rzepu przyczepić do materiału, a następnie pociągnąć za cienki sznurek w celu pomarszczenia tkaniny. Warto zwrócić również uwagę na taśmy usztywniające, które spajają ze sobą dwie warstwy materiału dzięki montażowi na klej. Taśmy pozwalają nam więc uzyskać podstawowe dekoracje okien zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i publicznych czy hotelowych.

Taśma uniwersalna U2-200Taśma uniwersalna U2-200Taśma uniwersalna U2-200Taśma uniwersalna U2-200

Porada eksperta:

Podczas zakupu odpowiedniej taśmy dekoracyjnej do firan lub zasłon warto zwrócić uwagę na skalę marszczenia konkretnego modelu. Jeśli wynosi ona przykładowo 1:2, oznacza to, że używając 10 m tkaniny, otrzymamy 5 m już pomarszczonej ozdoby okna.

Upinacz magnes resin okrąg beżowyUpinacz magnes resin okrąg beżowyUpinacz magnes resin okrąg beżowyUpinacz magnes resin okrąg beżowy

Przelotki

Jeśli nasze firany lub zasłony są już gotowe do powieszenia, to… musimy je powiesić. Żeby jednak można było umieścić je na karniszach, konieczne jest zastosowanie przelotek. Są to okrągłe elementy, które należy przymocować do materiału dekoracyjnego. Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno firany na przelotkach, jak i zasłony na przelotkach, są bardzo stabilne i trwałe.

Ważne, aby przelotki były wykonane z solidnych materiałów, odpornych na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, takich jak metal. Nie możemy zapominać jednak o tym, że elementy te powinny być dopasowane pod względem wizualnym zarówno do stylu tkanin, jak i karniszy.

Upinacze

Magnes dekoracyjny 79 brązowyMagnes dekoracyjny 79 brązowyMagnes dekoracyjny 79 brązowyMagnes dekoracyjny 79 brązowy

Te niewielkie elementy odgrywają wielką rolę, jeśli chodzi o dekoracje wnętrz. W pełnym wymiarze pełnią bowiem rolę praktyczną i dekoracyjną. Dzięki nim możemy w elegancki sposób spiąć firany i zasłony w trakcie dnia, dostarczając do pomieszczeń możliwe najwięcej światła dziennego, które korzystnie wpływa zarówno na ocieplenie atmosfery wnętrza, jak i nasz nastrój. Marszcząc i spinając tkaniny przy użyciu upinaczy, jesteśmy w stanie odsłonić większą część wnęki okiennej, nie tracąc przy tym wartości wizualnej, jaką dają zawieszone przez nas materiały dekoracyjne.

Co więcej, upinacze same w sobie również stanowią dodatkową ozdobę. Są dostępne w wielu kolorach i wzorach, np. w formie kwiatów czy ślimaków, co sprawia, że możemy łatwo dopasować je do indywidualnego charakteru konkretnych pomieszczeń. Spinane w ten sposób zasłony i firany świetnie sprawdzają się szczególnie we wnętrzach utrzymanych w tradycyjnym stylu – nie tylko w domowych salonach, ale także hotelach, restauracjach czy salach reprezentacyjnych.

Porada eksperta:

Oprócz tradycyjnych upinaczy, na rynku dostępne są również modele w formie magnesów, które są jeszcze bardziej komfortowe w użytkowaniu. Magnes łączy bowiem dwie części ozdoby okiennej i utrzymuje je w odpowiednim miejscu nawet wtedy, gdy otworzymy okno i będzie przez nie wpadał do wnętrza wiatr. Dzięki temu możemy bardzo łatwo związać zasłonę lub firanę po jednej stronie lub też rozdzielić je po obu względem tego, ile potrzebujemy w danym pomieszczeniu światła dziennego. Tego rodzaju upinacze magnesowe posiadają również elementu ozdobne w wielu kształtach i kolorach, co sprawia, że również stanowią drobne, lecz niebanalne dekoracje domu i nie tylko. Magnesy świetnie nadają się zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Co bardzo ważne, niewielkim nakładem pracy i kosztów pozwalają osiągnąć elegancki efekt.

Chwost duży Classic szary perłowyChwost duży Classic szary perłowyChwost duży Classic szary perłowyChwost duży Classic szary perłowy

Chwosty

Stanowią alternatywę zarówno dla tradycyjnych upinaczy, jak i magnesów. I to nie byle jaką, ponieważ są niezwykle stylowe. Chwosty przypominają dzwoneczki uplecione z drobnych sznureczków lub nici, które mogą być wykonane w rozmaitych kolorach. Tego rodzaju elementy, ze względu na swój charakter, sprawdzają się szczególnie we wnętrzach klasycznych, kolonialnych, awangardowych czy glamour, gdzie wykorzystywane są mniejsze lub większe materiałowe dodatki.

Co ciekawe, chwosty mogą być stosowane do upinania firan i zasłon, ale ich zastosowanie jest znacznie szersze. Świetnie nadają się także do dekorowania innych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak oparcia krzeseł, abażury lamp, uchwyty mebli czy wezgłowia łóżek. Co więcej, sprawdzą się też jako urozmaicenie serwet czy poduszek. Wszędzie, gdzie zostaną użyte, wprowadzają do pomieszczeń nutkę elegancji, tworząc iście królewski klimat.

Klamra dekoracyjna UN13/09 brązowaKlamra dekoracyjna UN13/09 brązowaKlamra dekoracyjna UN13/09 brązowaKlamra dekoracyjna UN13/09 brązowa

Klamry

Spięcie firan lub zasłon to jedno, a podwieszenie to drugie. To dodatkowy zabieg, który jeszcze bardziej urozmaica wygląd materiałów dekoracyjnych osłaniających okno, szczególnie w trakcie dnia, kiedy staramy się wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła dziennego. Pomaga nam stworzyć modne zasłony i firany. Aby podwieszenie tkanin było możliwe, konieczne jest zastosowanie właśnie specjalnych klamer dekoracyjnych, które zdecydowanie najczęściej przybierają proste formy koła lub kwadratu. Warto przy tym zaznaczyć, że wykorzystanie klamer jest tak samo proste, jak zastosowanie przelotek i upinaczy. Zamocujemy je bowiem z łatwością przy pomocy specjalnego kołeczka, który jest dołączony do każdego takiego elementu.

Porada eksperta:

Podczas wyboru klamer warto zwrócić uwagę na solidność ich wykonania, szczególnie, jeśli będą nam one niezbędne do podwieszania stosunkowo ciężkich materiałów ozdobnych.

Upinacz rozeta magnes tekstylny taupeUpinacz rozeta magnes tekstylny taupeUpinacz rozeta magnes tekstylny taupeUpinacz rozeta magnes tekstylny taupe

Lamówki

Pasmanteria dekoracyjna to również lamówki, dzięki którym możemy w niezwykle atrakcyjny sposób wykończyć elementy odzieży czy serwet. Świetnie nadają się także do dekorowania elementów, które wykorzystujemy podczas specjalnych okazji – możemy bowiem nimi urozmaicić nakrycie stoły podczas świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, a także przebrania karnawałowe. Obszyjemy przy ich użyciu również zasłony i firany. Nie stanowią one więc typowych ozdób wnęki okiennej, tak jak wszystkie opisane wcześniej elementy, ale również możemy je traktować jako dekoracje domu. Co bardzo istotne, wpływają one nie tylko na bardziej oryginalny wygląd poszczególnych tkanin, ale zapobiegają również ich strzępieniu i pruciu się. Ponadto możemy je przyszyć do wybranego miejsca zarówno ręcznie, jak i maszynowo.

 

Data publikacji: 21.11.2016