Produkty

Jak czyścić i pielęgnować firany?

Jak czyścić i pielęgnować firany?

Firanki to istotny element dopełniający i dekorujący wnętrza. Jak o nie dbać i co zrobić, aby na długo zachowały świeżość i pierwotny wdzięk?

firany w salonieFirany pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i ochronną, np. zabezpieczają wnętrza przed owadami, wiatrem czy nadmiarem promieni słonecznych. Zapewniają intymność i pomagają delikatnie odgrodzić się od otoczenia. Stanowią także istotny element aranżacji wnętrza i powinny wpisywać się w styl i klimat naszego domu.

Jednak nieodpowiednio pielęgnowane firany mogą stać się siedliskiem kurzu i chłonąć nieprzyjemne zapachy, sadzę i zanieczyszczenia z powietrza. Nagromadzone osady powodują szybkie brudzenie się, żółknięcie, a nawet zniszczenie materiału.

Tradycyjne firany

Dawniej większość firan wykonywana była z bawełny i lnu, często tworzono je samodzielnie, tkając lub dziergając ręcznie. Do dziś spotykamy oryginalne firany, chociażby częściowo zdobione ręcznie, np. z koronkowymi wyszydełkowanymi wzorami. Zrobione na szydełku firany są co prawda efektowne, ale także ciężkie, dość trudne w suszeniu, a po każdym praniu wymagają mozolnego prasowania.

Jednakże tradycyjne surowce takie jak bawełna czy len pod wpływem promieni słonecznych ulegają żółknięciu. Żeby przedłużyć ich żywotności i zapewnić ładny wygląd, trzeba je odpowiednio pielęgnować i stosować właściwe procedury prania. Ważne jest także dokładne płukanie, ponieważ promienie słoneczne wchodzą w reakcje z pozostałościami środków piorących.

Firanki tradycyjne szczególnie dobrze prezentują się we wnętrzach rustykalnych, ale nadają się do bardzo wielu innych aranżacji. Są jednak znacznie trudniejsze w pielęgnacji od firan z tkanin sztucznych.

Odświeżanie tradycyjnych firan

Firany z lnu lub bawełny najpierw warto namoczyć przez noc w misce wypełnionej zimną wodą. W tej samej wodzie następnego dnia wygniatamy je przez kilka minut. Aby je dodatkowo wybielić, można dodać do wody nieco amoniaku. Następnie, najlepiej dwukrotnie pierzemy firany w ciepłej wodzie z rozpuszczonymi w niej płatkami mydlanymi. Potem dokładnie płuczemy w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie. Do ostatniego płukania warto dodać garść soli, co sprawi, że będą one bielsze. Firany warto usztywnić krochmalem ryżowym, mieszanym lub żelatyną, wówczas na dłużej zachowają swą czystość i świeżość. Do krochmalu można dodać nieco mleka, co przyda tkaninie połysku po wyprasowaniu.

Dawniej po praniu i krochmaleniu następowało tzw. prężenie firan, które miało na celu nadanie im właściwego kształtu. Służyły do tego specjalne drewniane ramy z wbitymi co około 1 cm gwoździkami. Oczka firan rozmieszczało się na gwoździach, by uzyskać odpowiedni wymiar i równe brzegi tkanin. Istniały niegdyś (kilkadziesiąt lat temu) specjalne punkty prężenia firan. Zamiast prężenia firany można było prasować, szczególnie te mniejsze. Niezbędne było prasowanie na mokro, obowiązkowo wzdłuż nitki, żeby tkanina nie odkształciła się i nie rozciągnęła.

Odświeżanie firan z włókna sztucznegośnieżnobiałe firany w salonie

Dziś najczęściej mamy do czynienia z firankami z tworzyw sztucznych. Jeśli chcemy je wyprać, warto zaraz po zdjęciu z karnisza jak najdokładniej wytrzepać je z kurzu. Nie zaszkodzi namoczyć w zimnej wodzie, choć nie jest to niezbędne. Watro prać je dwukrotnie, wstępnie i zasadniczo. Możemy wykorzystać do tego pralkę automatyczną, włączając program delikatnego prania, bez wirowania na szybkich obrotach i o niskiej temperaturze, np. 30 stopni Celsjusza.

Firany ze sztucznego tworzywa przed włożeniem do pralki warto złożyć w dużą, ale równą kostkę. Nie powinniśmy wrzucać do bębna za dużo tkanin, żeby nie uległy one zbytnim zagnieceniom. Do zimnej wody przy ostatnim płukaniu warto dodać porcję soli, która przyda firankom sztywności i dodatkowo je wybieli. Przy syntetycznych tkaninach nie ma konieczności ich krochmalenia. Po odsączeniu jeszcze wilgotne rozwiesza się je na docelowe miejsce przy oknie.

Czyśćmy na bieżąco

Nasze firany, podobnie jak zasłony, warto przy każdej okazji odkurzyć delikatną końcówką odkurzacza. Można także stosować pióra lub miękkie szczotki do usuwania z powierzchni firan świeżych warstw pyłu, kurzu czy nalotów. Usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco przedłuży świeży wygląd firan.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przytulna sypialnia – aranżacje z marką GoodHome

Przytulna sypialnia – aranżacje z marką GoodHome
Dobrze udekorowana sypialnia to miejsce wytchnienia i odpoczynku po całym dniu. Idealnie zaaranżowana przestrzeń pozwala się zrelaksować, wyciszyć prz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić okno? Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu

Jak ozdobić okno? Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu
Nie wyobrażasz sobie domu bez okien, prawda? Okna nie tylko wpuszczają światło do Twojego domu. Odpowiednio zadbane mogą być też ogromną ozdobą Twojeg...
Czytaj więcej

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?
Beż to jeden z uniwersalnych kolorów, który z powodzeniem może stać się motywem przewodnim wielu aranżacji. Z łatwością dopasujemy do niego meble i do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić i pielęgnować firany?