Metamorfozy wnętrz – materiały i dodatki idealne do szybkiego remontu

Za każdym razem, kiedy przywołujemy na myśl słowo remont, mamy przed oczami mieszkanie z wyburzoną ścianą, skutym tynkiem, zdartą podłogą i mnóstwem pyłu w powietrzu. Tymczasem metamorfoza wnętrza to zupełnie inne standardy wykonywanych prac. Z niektórymi z nich możemy poradzić sobie przez weekend – w większości bez denerwującego kurzu, zniszczeń oraz drogich inwestycji.

Metamorfoza wnętrz to działania, które umożliwiają zupełnie inne spojrzenie na mieszkanie. Za pomocą drobnych trików, zmian w wyposażeniu, wprowadzeniu nowej kolorystyki, materiałów, dodatków można na nowo odkryć swoje cztery kąty, spojrzeć na nie z innej perspektywy, z odmiennego punktu widzenia. Duży wpływ na udaną metamorfozę wnętrz ma dobry plan działania, przemyślana kompozycja oraz racjonalnie postawione pytanie: czego oczekuję od wnętrza po zakończonym remoncie oraz w jakim wnętrzu naprawdę wypoczywam? Bez analizy własnych potrzeb oraz zainteresowań nowa aranżacja wnętrz może być tylko jedną z wielu, jakie przyjdzie nam wykonać w niedalekiej przyszłości.

Obraz_Canvas_FreshObraz_Canvas_FreshObraz_Canvas_FreshObraz_Canvas_Fresh

Dlaczego zmiany są tak ważne?

Na chęć reorganizacji wnętrza mogą mieć wpływ różne czynniki. Dla jednych punktem zapalnym do metamorfozy będzie ukończenie określonego poziomu w wieloetapowej edukacji, dla innych zmiana pracy, dla pozostałych narodziny dziecka. Te wspomniane wydarzenia z życia są czymś w rodzaju impulsu. Dostrzegamy potrzebę zmiany w otoczeniu. Mamy więcej energii oraz motywacji do przeprowadzenia zaplanowanych działań. Co więcej, zwykle zostają także określone nasze wewnętrzne potrzeby, inaczej spoglądamy na kolorystykę wnętrza, zgromadzone wyposażenie czy dodatki, które kiedyś bardzo nam się podobały, a teraz nie są już elementami tak pozytywnie przez nas postrzeganymi.

Zmiany w otoczeniu pomagają jeszcze mocniej cieszyć się z odniesionych sukcesów. Zaznaczamy w ten sposób pewne ważne elementy naszego życia. Dom, mieszkanie tworzą bowiem swoiste otoczenie, z którym się utożsamiamy – niekiedy bardziej, niekiedy mniej.

Dom jest przede wszystkim także odzwierciedleniem naszych zainteresowań, które co jakiś czas również mogą ulegać zmianom. Dla pasjonatów dzieł sztuki ważne będą dekoracje nawiązujące do ulubionej epoki oraz obrazy, które stanowią istotny element dekoracji ściennej. Niektóre z osób przywiązują ponadto dużą uwagę do tkanin, dobierając piękne zasłony, firany oraz miękkie i miłe w dotyku koce oraz poduszki

Obraz_MulticanvasObraz_MulticanvasObraz_MulticanvasObraz_Multicanvas

Zacznijmy od nowa!

Na początku metamorfozy, postarajmy się oczyścić pomieszczenie ze wszystkiego, co obecnie się w nim znajduje. W miarę możliwości usuńmy z niego zbędne wyposażenie, a już na pewno dodatki. Im mniej charakterystycznych bodźców w nim pozostanie, tym łatwiej będzie nam spojrzeć na dane wnętrze „świeżym okiem”.

Uwaga!

Nawet wyniesienie z pomieszczenia wszystkich przedmiotów i ponowne ich wstawienie, ale w innej konfiguracji, może spowodować, że zupełnie inaczej spojrzymy na dane wnętrze. Przemeblowanie pozwala dostrzec praktyczne funkcje niektórych mebli, a twórcze podejście do aranżacji umożliwia nam 
również ocenę tego, czy do tej pory dobrze wykorzystaliśmy możliwości danego pomieszczenia – jego powierzchnię użytkową oraz kształt – a także 
znajdujące się w nim meble.

Podczas przemeblowania stopniowo dostawiajmy do wnętrza te meble, które najczęściej użytkowaliśmy, bez których trudno nam się obejść. Twórzmy z nich różne wariacje. Po kilku próbach z pewnością uda nam się stworzyć naprawdę wygodną i atrakcyjną kompozycję. Jeśli mamy wątpliwości, czy obecne ustawienie mebli jest praktyczne i ładne, zapytajmy o poradę znajomych, którzy wcześniej odwiedzali nasze wnętrza. Ich obiektywna opinia może nam pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej reorganizacji.

Zestaw_tasmaZestaw_tasmaZestaw_tasmaZestaw_tasma

Czy białe ściany to zawsze najlepszy wariant?

Dawniej na biały kolor malowano wszystkie powierzchnie w domu. Tak było praktycznie i tanio, a ponadto biały kolor farby był najłatwiej dostępny. W razie szybkiej renowacji ścian zawsze można było od nowa odmalować ich powierzchnię, nie martwiąc się, że dostępny produkt nie przykryje zbyt ciemnego koloru.

Kiedy jednak do palety produktów do malowania ścian zaczęto wprowadzać kolory, sprawa się skomplikowała. Wybór właściwego produktu nie ograniczał się już tylko do zasobności portfela, ale także do gusta właściciela. W obecnej gamie produktów do malowania, można znaleźć kompozycje kolorystyczne, które stworzą prawdziwie oryginalne wnętrza. Dlaczego by zatem z nich nie skorzystać?

Odmalowanie ścian to bardzo ważny element szybkiej metamorfozy mieszkania. Czyste ściany, i w dodatku utrzymane w promiennym kolorze, zawsze pozytywnie wpływają na odbiór wnętrza.

Korzystając z bogatej palety farb kolorowych, możemy tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje, np. zestawiając kontrastowe produkty. Zaskakująca może być tutaj jedna ze ścian, podczas gdy pozostałe utrzymane będą w odcieniach pasteli. Wówczas zaakcentujemy ten element wnętrza, na którym szczególnie nam zależy.

Porada eksperta:

Bardzo szerokie możliwości aranżacyjne oraz atrakcyjne wykończenie pomieszczeń, w których brakuje mocnych kolorów oraz wyrazistych form, dają także 
tapety oraz naklejki. Dzięki nim można udekorować określone miejsce lub tylko jego fragment. Możemy np. ozdobić naklejką kontakt lub nawiązać jej 
kształtem do wzorów zastosowanych na elementach wyposażenia.

 W nowoczesnych wnętrzach, oprócz standardowego malowania, stosuje się także okładzinę ścienną z wzorem cegieł. Wygląda przepięknie i co ważne, nie wymaga skomplikowanego montażu. W zamian za odrobinę poświęconego czasu otrzymujemy natomiast elegancko wyglądającą powierzchnię, która podkreśla reprezentacyjność wnętrza.

Nowe życie „starych” rzeczy

Z elementami wyposażenia wnętrz jest dokładnie tak samo, jak z garderobą. Im dłużej na nią patrzymy, tym wydaje nam się mniej atrakcyjna. A tymczasem, jeśli nałożymy na niektóre przedmioty nowy filtr, może się okazać, że wciąż są one bardzo ciekawe, mogą dodać pomieszczeniu nowego wizerunku.

Dywan_okragly_RumbaDywan_okragly_RumbaDywan_okragly_RumbaDywan_okragly_Rumba

Odnawianie starych mebli stało się zresztą bardzo modne. W ofercie producentów nie brakuje farb, które pozwalają uzyskać bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Odnawiana powierzchnia może być matowa, połyskująca lub – jeśli okleimy ją odpowiednim produktem – imitować drewno. Wszystkie metody renowacji opisane są tutaj.

Odmienić możemy także dodatki:

- odmalować szklane wazony i doniczki,
- uzupełnić stare ramy nowoczesną grafiką,
- naprawić ramę lustra,
- wymienić uchwyty w szafkach.

To tylko niektóre z pomysłów. Ich ilość jest bowiem niewyczerpana i zależy wyłącznie od naszych umiejętności manualnych oraz chęci.

Dlaczego tkaniny są ważne?

Ponieważ sprawiają, że wnętrze zyskuje na przytulności. Dzięki nim można uzupełnić je bogatą kolorystyką i przykryć to, co niekoniecznie jest warte uwagi.

Zaslona_Colours_ZonzaZaslona_Colours_ZonzaZaslona_Colours_ZonzaZaslona_Colours_Zonza

Tkaniny dają szerokie możliwości aranżacyjne w zakresie:

1. Odnawiania mebli – materiały obiciowe są sposobem na szybką renowację mebla. Za ich pomocą możemy odnowić kanapę, fotel lub siedzenia krzeseł.

2. Udekorowania okna – zasłony oraz firanki to niezbędne elementy wyposażenia wnęki okiennej. Dodają wnętrzu lekkości, a w przypadku wzorzystych zasłon – także charakteru.

3. Uzupełnienia wnętrza o dodatki – miłe w dotyku dywany, miękkie koce czy też dekoracyjne serwetki. To jedne z wielu propozycji materiałowych, w których otoczeniu po prostu lepiej spędza się czas.

Coś od siebie

Niezwykle ważnym aspektem szybkiej metamorfozy wnętrza jest dodanie do niego tzw. elementów spersonalizowanych. Jeśli jesteśmy kolekcjonerami, warto wzbogacić aranżację wnętrza kilkoma pięknymi gadżetami pochodzącymi z naszych kolekcji. Nieprzeciętnym elementem wyposażenia wnętrza będą także niezwykłe, pełne wspomnień zdjęcia z wakacji oprawione w ramę. Jeśli jesteśmy zwolennikami starodawnego wyposażenia retro to i drobiazgi w takim stylu możemy wykorzystać do urządzenia pomieszczeń.

Zaslona_Colours_VirtusZaslona_Colours_VirtusZaslona_Colours_VirtusZaslona_Colours_Virtus