Przeszklenia w salonie – kiedy warto się na nie zdecydować

Duże przeszklenia w salonie to coś, na co możemy sobie pozwolić, gdy jesteśmy właścicielami domu. Ich zastosowanie nadaje budynkowi nowoczesny charakter oraz pozwala na doświetlenie wnętrza. Rozwiązanie ma jednak również wady, które trzeba wziąć pod uwagę podczas decydowania, czy przeszklić salon w swoim domu.

szklane oknaszklane oknaszklane oknaszklane okna

Zalety przeszkleń w salonie

Stosowanie dużych przeszkleń to rozwiązanie innowacyjne. Sprawia, że dom jest nowoczesny, modny i oryginalny. Pozwala mieszkańcom zbliżyć się do natury, jako że przyroda będzie doskonale widoczna przez szyby. Jeśli część szklanej ściany pozostawimy ruchomą, wnętrze salonu stanie się niezwykle łatwe do przewietrzenia. By nadać wnętrzom niepowtarzalny klimat, warto połączyć szkło na zasadzie kontrastu z kamieniem, cegłami bądź marmurem. Dobrze też wybierać nowoczesne dodatki do salonu.

Widok roślinności i nieba za szybą uspakaja i wycisza. Obserwacja przyrody pozwala mieszkańcom domu na zsynchronizowanie cyklu dobowego z cyklem natury. Słońce samo wyznaczy, gdy zaczyna się i kończy dzień. Ponadto przez szklaną ścianę łatwiej nam będzie doglądać bawiące się dzieci czy wypuszczone na ogród zwierzęta.

Porada eksperta

Duże przeszklenia bez możliwości otwierania okien są tańsze oraz łatwiejsze w czyszczeniu. Od zewnątrz można je umyć szlauchem lub myjką ciśnieniową. Warto stosować je na parterze, ponieważ tam otwieranie okien ma mniejsze znaczenie niż na górze, gdzie znajdują się sypialnie.

Wpadające przez duże przeszklenia światło słoneczne nie tylko doświetla salon, ale również go ogrzewa. Duże okna warto umieszczać po południowej i południowo-wschodniej stronie domu. To zapewni doskonałe wykorzystanie energii słonecznej.

Dzięki przeszkleniom pomieszczenie średnich rozmiarów wydaje się większe, a dużych wręcz ogromne. Jeśli posadzka na tarasie wykonana jest z podobnego materiału co w salonie, pomieszczenie ulega optycznemu przedłużeniu. Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń urządzimy salon futurystyczny, nowoczesny lub minimalistyczny.

Wady szklanych ścian w salonie

Niemal każda z zalet stosowania przeszkleń w salonie znajduje swoje odzwierciedlenie w wadach. Przede wszystkim – choć niesamowite wizualnie – jest to rozwiązanie często niepraktyczne. Nie może sobie pozwolić na nie każdy. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się dom oraz co byłoby widać przez szyby. W środku miasta duże przeszklenia odbiorą mieszkańcom prywatność, ponadto oglądanie przechodniów i jeżdżących po ulicach aut to niezbyt kusząca wizja.

szklane scianyszklane scianyszklane scianyszklane sciany

Duże przeszklenia w salonie wymagają doskonałego uszczelnienia, co i tak nie zapewni jesienią i zimą takiej temperatury, jaka panuje w pomieszczeniach otoczonych zwykłymi ścianami. By uzyskać lepszą izolację termiczno-akustyczną, należy stosować pakiety szyb zespolonych. Jeśli dla osłonięcia się przed zimnem, wzrokiem osób postronnych lub nadmiernym oświetleniem osłonimy okna zasłonami, zrujnujemy efekt. Możemy za to zastosować na nich żaluzje, co jest rozwiązaniem korzystniejszym wizualnie oraz funkcjonalnym.

Przez duże przeszklenia wnętrze domu jest doskonale widoczne z zewnątrz. To pokusa dla potencjalnych złodziei. Jeśli mamy w salonie drogi i nowoczesny sprzęt, jest szansa, że padniemy ofiarą włamania i kradzieży. Warto zatem uprzednio zainstalować system alarmowy i monitoringu.

Duże przeszklenia powiększą optycznie salon. Jeśli nie przyzwyczailiśmy się do przebywania w tak dużych wnętrzach, mogą nam utrudnić zrelaksowanie się i wypoczynek.

Przeszklenia w salonie – rozwiązanie pośrednie

zaluzja pvc bialazaluzja pvc bialazaluzja pvc bialazaluzja pvc biala

Ścianami ze szkła możemy cieszyć się po wyeliminowaniu kilku wad. W Polsce nadadzą się do stosowania w salonach wychodzących na tylny ogród. Stawiając wysoki i szczelny płot, wyeliminujemy wadę związaną z brakiem prywatności oraz kuszeniem złodziei. Poza naszymi gośćmi nikt nie będzie wiedział, że jesteśmy posiadaczami przeszkleń. Ponadto będziemy mieli widok wyłącznie na to, co sami przygotujemy: przepięknie wypielęgnowany ogród.

Wiosną i latem rozsuwane drzwi balkonowe pozwolą przedłużyć salon na taras i urządzać przyjęcia dla rodziny i przyjaciół. W ten sprytny sposób pogodzimy marzenie o nowoczesnym domu z warunkami, w jakich żyjemy na co dzień.

Data publikacji: 01.06.2018