Rodzaje i wybór firanek i zasłon

Rodzaje i wybór firanek i zasłon

Firany i zasłony poza funkcją praktyczną, decydują również o wystroju wnętrza. Odpowiednio dobrane mogą nadać pomieszczeniom ciekawy i indywidualny charakter oraz stylowo je uzupełnić. Jakie są najpopularniejsze rodzaje firan i zasłon i co warto o nich wiedzieć?

1. Zadania firan i zasłon

Zarówno firany, jak i zasłony stanowią element dekoracyjny umieszczany zwykle na przeszklonych powierzchniach, takich jak okna, drzwi balkonowe, tarasowe czy szyby drzwiowe. Mogą one także występować w roli lekkich przegród między pomieszczeniami, stanowić kotary czy parawany wewnątrz poszczególnych pokojów. Jednak w sposób najbardziej typowy firany i zasłony stosujemy na okna lub/i przeszklone drzwi. Dekoracje te warto starannie dobierać do wnętrza, by podkreślały i wzmacniały walory obranego stylu aranżacji.

Firany – to delikatne cienkie tkaniny, które mają za zadanie:

- zasłonięcie widoków wnętrz, zwłaszcza oświetlonych po zmierzchu,
- zapewnienie większego komfortu, przytulności, wyciszenia,
- zdobić okno,
- ocieplać wizualnie wnętrze, czynić je przytulniejszym,
- zapewnić przepuszczalność dużej ilości światła naturalnego,
- odgradzać nas od świata zewnętrznego,
- zabezpieczać przed owadami,
- chronić wnętrza przed wzrokiem innych.

Zasłony – mogą być wykonane z tkanin cięższych, grubszych niż firanki i nieprzepuszczających światła. Zadania zasłon to:

- ochrona przed zbytnim nasłonecznieniem,
- zasłonięcie wnętrz przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, zwłaszcza po zmierzchu,
- zapewnienie większego komfortu, przytulności i wyciszenia,
- stworzenie estetycznej kompozycji z firanami i innymi elementami wystroju.

735102 Zasłona Colours Virtus 140 x 260 cm szara
Zasłona Colours Virtus 140 x 260 cm szara

2. Materiały, z jakich są wykonane firany i zasłony

Z uwagi na różnice w pełnionych funkcjach – firany i zasłony wykonywane są z odmiennych typów tkanin. Najczęstszym ich surowcem (lub dominującym składnikiem) są obecnie włókna sztuczne, zwłaszcza poliestrowe. Wynika to z ich cenionych właściwości, gdyż są one:

- wytrzymałe,
- praktyczne,
- nie żółkną,
- nie wymagają prasowania,
- nie ma potrzeby stosowania specjalnych zabiegów, jak wybielanie czy chlorowanie,
- wystarczy przeprowadzić delikatne pranie (w 30 stopniach, odpowiedni program),
- jedynie nie należy odwirowywać ich zbyt mocno i nie suszyć w bębnach.

Czy wiesz, że…

Zaraz po praniu, najlepiej jeszcze wilgotne firany czy zasłony warto od razu rozwiesić, wówczas – samoistnie się wygładzają i układają.

710620 Dekoracja okna spaghetti 200 cm biała
Dekoracja okna spaghetti 200 cm biała

Bardziej tradycyjnym, ale nadal stosowanym surowcem, jest także bawełna, a przy bardziej luksusowych dekoracjach – jedwab.

3. Tkaniny na firanki

Woal – bardzo delikatna, cienka tkanina, lejąca się i miękko układająca. Nie jest tak przejrzysty jak np. organtyna czy markizeta, za to ma lepsze właściwości osłaniające. Odmiany i zastosowanie: woal nadaje się do wszelkich wymyślnych drapowań i upinań. Bywa także kreszowany.

Tiul – delikatny, przejrzysty, ażurowy – przepuszcza dużo światła, tworząc swoistą słoneczną mgiełkę. Tiule są najczęściej bawełniane, ale spotyka się także droższe – jedwabne. Odmiany, zastosowanie: tiul może być gładki, ale także haftowany, malowany czy zdobiony gipiurą. Nadaje się także do stylowych upięć, marszczeń. Minusem może być to, że tiul wymaga po praniu prasowania.

Markizeta – wyglądem przypomina drobną siatkę, może mieć większe lub mniejsze oczka, być nieco grubsza lub cieńsza – od tego zależy jej przepuszczalność światła. Odmiany, zastosowanie: markizety mogą być całkiem gładkie, czasem bywają one celowo nabłyszczane. Markizeta może mieć na siatkowej strukturze najróżniejsze wzory np. żakardowe sploty, imitujące krople drobnego deszczu, paski, ozdoby ze srebrnej nitki, większe lub mniejsze hafty,

735493 Woal haftowany Vox 60 cm ecru
Woal haftowany Vox 60 cm ecru

gipiury i inne ciekawe aplikacje.

Żakard – w wydaniu bardzo cienkiej tkaniny nadaje się też na firanki. Żakard jest stosunkowo gęsty, mało przepuszczalny. Splot żakardowych firan jest mocny, często wykonywany z nici bawełnianych lub poliestrowych lub mieszanek obu surowców. Odmiany, zastosowanie: żakard nadaje się szczególnie do osłony mocno nasłonecznionych okien. Bardzo pasuje zwłaszcza do wnętrz urządzonych w starym, klasycznym stylu.

Organza, zwana też organtyną to tkanina bardzo efektowna, cienka, zwiewna mocno przejrzysta, a przy tym błyszcząca. Stanowi doskonałe tło dla różnokolorowych ozdób. Odmiany, zastosowanie: organtyna może być gładka, haftowana, wielobarwnie drukowana, a także flokowana. Organza poddana kreszowaniu staje się mniej przejrzysta. Gładka – nadaje się do pomieszczeń niedoświetlonych, bo przepuszcza dużo światła, ale nie daje poczucia prywatności, nie osłania widoku wnętrz. Minusem może być to, że gładką organtynę trzeba prasować.

Koronki – rzadko obecnie spotykane, ręcznie tkane, pracochłonne, a więc drogie. Wypierane dziś przez powszechniejsze i znacznie tańsze gipiury (wykonywane maszynowo tzw. koronki klockowe). Koronkowe firany nie są zbyt przejrzyste. Odmiany i zastosowanie: koronki, zwykle robione z bawełnianych nici pasują do wnętrz umeblowanych antykami, klasycznych, eleganckich, staromodnych. Minusem może być to, że po praniu firany koronkowe wymagają naciągania (naprężania), prasowania, często także wybielania i innych zabiegów.

Spagetti – czyli cienkie lejące się nitki o różnych kolorach i długości. Zazwyczaj są stosowane jako przesłona między pomieszczeniami, a także w oryginalnych i nowoczesnych wnętrzach.

4. Tkaniny na zasłony

Różnorodność tkanin na zasłony jest znacznie większa, bo mogą być nimi zarówno materiały cienkie, lekkie, jak i bardzo ciężkie i mięsiste. Oto niektóre z nich:

734972 Zasłona Colours Masson 140 x 260 cm szara
Zasłona Colours Masson 140 x 260 cm szara

Satyna – może być nawet wykonana z jedwabiu, ale znacznie częściej jest tworzona z włókien poliestrowych lub bawełnianych. Odmiany, zastosowanie – satynę można także kreszować, wówczas nie wymaga prasowania. Tkanina ta ma zwykle jedną stronę połyskująca, a drugą – matową. Połysk daje wrażenie wytworności, zasłony takie nadają się do salonów, stylowych wnętrz, ale także do nowoczesnych aranżacji. Słabą stroną może być to, że satyna (poza kreszowaną) wymaga po praniu prasowania.

Tafta – jest dość gęsta, sztywna, błyszcząca i nieprzejrzysta. Jest znacznie łatwiejsza w prasowaniu niż satyna. Odmiany, zastosowanie – tafta nadaje się do eleganckich wnętrz, jest bardzo dekoracyjna. Jej kolory mienią się i zmieniają zależnie od kąta padania światła.

Tkaniny bawełniane – są bardzo rożnej grubości, gęstości, fakturze czy sposobie wykończenia. Często naturalna bawełna łączona jest z dodatkami włókien sztucznych, zwłaszcza poliestrowych. Odmiany, zastosowanie: zaliczymy tu zarówno puszysty aksamit, plusz, sztruks, jak i cienkie płótno czy batyst. Ciężkie, aksamitne zasłony pasują do eleganckich przestronnych pomieszczeń, a cienkie różnokolorowe płótno z wzorami czy nadrukami sprawdzi się w kuchni, pokoju dziecinnym i wielu innych pomieszczeniach. Minusem może być to, że bawełniane zasłony mogą wymagać prasowania.

5. Co uwzględniać, wybierając firany i zasłony?

Ważne będzie określenie:

a) Czy chcemy sami wybrać tkaninę, odpowiednio ją potem przyciąć i wykończyć. Przy tym wariancie istotne jest dokładne wymierzenie dekorowanych powierzchni (długość, szerokość, zasięg firan). Istotne jest też określenie np. stopnia marszczenia, sposobu upięcia materiału, tak aby kupić odpowiednią jego ilość.

b) Czy wolimy nabyć gotową, stosownie wykończoną już firankę i zasłonę. Wówczas tylko szukamy w sklepie odpowiednich rozmiarów, a także pasujących kolorów, wzorów czy stylu. Możemy też kupić gotową firankę, a na zasłonę dobrać tkaninę i wykończyć ją samodzielnie, lub też – odwrotnie. Także tutaj posługujmy się odpowiednimi pomiarami.

c) W jakich kolorach i odcieniach chcemy wykonać dekorację? Warto pamiętać, że barwy ciepłe (czerwień, żółć, pomarańcz) pobudzają do aktywności, a chłodne (niebieski, ciemna zieleń, błękit, turkus) – uspokajają, tonują emocje.

d) Ważne jest naświetlenie i rozmiary pomieszczeń, do których przygotowujemy firany, zasłony. Nasycenie i wybór barw powinny pasować do kolorystyki innych elementów wnętrza, ścian, mebli, dywanów. Do wnętrz niewielkich, słabo doświetlonych – nie stosujmy gęstych, słabo przepuszczalnych firan ani ciemnych zasłon.

e) Firany i zasłony można wykorzystać do optycznej korekty kształtu czy proporcji pomieszczeń, poprzez wykorzystanie np. pionowych pasów, odpowiednich marszczeń, drapowań czy też wzorów ułożonych w poziomie.
Wybór odpowiedniego sposobu zawieszenia, mocowania i upięcia.

Porada eksperta:

Jeżeli w danym pomieszczeniu mamy kilka okien – warto, by ich tekstylne ozdoby stanowiły jeden ciąg dekoracyjny tworzący harmonijną całość.

714468 Firana Colours Melody 140 x 245 cm czerwona
Firana Colours Melody czerwona

6. Sposoby wykończenia

O estetyce oraz stylu firan i zasłon decyduje także ich wykończenie oraz upięcie.

- Najprostszy sposób wykończenia dołu i krawędzi firan – to tzw. zakład prosty, który dobrze nadaje się do zastosowania tradycyjnych żabek, przesuwanych w szynach karnisza.
 
- Szelki – doszyte do firany czy zasłony mogą być z tej samej tkaniny lub też z innej, tworzącej jednocześnie (np. wraz z innymi elementami) zdobienie. Szelki pozwalają przesuwać dekoracje po drążku karnisza. Można je uszyć samodzielnie z materiału lub np. ozdobnej wstążki, albo kupić szelki gotowe, które przypina się na zatrzaski. Pamiętajmy, aby wybierając potrzebną długość tkaniny, uwzględnić także szelki.
 
- Tunele – to otwory stworzone poprzez przeszycie w górnej części tkaniny, pozwalające na swobodne przesuwanie firan lub zasłon po drążku czy pręcie karnisza. Wówczas drążek karnisza i łączenia są niewidoczne, a całość wygląda estetycznie i spójnie. Najlepiej sprawdzają się na wąskich, metalowych karniszach.

- Okute otwory (zwane też przelotkami) wykonane w tkaninie, na tyle duże, że pozwalają firanę, zasłonę nawlec na drążek karnisza i dowolnie przemieszczać. Minusem może być dość głośne przesuwanie po drążku.
 
- Agrafki metalowe lub plastikowe – stanowiące nowszą odmianę żabek. Mogą być zaczepiane lub przyszywane do tkanin firanowych/zasłonowych. Przy odpowiednim podczepieniu agrafek np. do kieszonek taśmy marszczącej – można maskować sposób mocowania, a nawet sam drążek czy szynę. Górne części agrafek zaczepiane są do kółek karnisza drążkowego lub do szyn.

Porada eksperta:

Warto zadbać o to, aby każda firanka i zasłona miała zapewniony odrębny tor karnisza. Tylko wtedy będzie możliwe swobodne ich przesuwanie.

7. Dekoracyjne dodatki i pasmanteria do firan i zasłon

Dla nadania indywidualnego charakteru czy pożądanego stylu firan i zasłon – warto dobrać ciekawe dodatki i dekoracje pasmanteryjne, elementy upinające czy inne ozdoby.

735346 Magnes dekoracyjny 86 szary
Magnes dekoracyjny 86 szary

Do wykończenia brzegów firan czy zasłon możemy użyć np. takich materiałów, jak:

- taśmy pasmanteryjnych, w tym taśmy marszczące, ułatwiające równomierne upinanie,
- falbany, riuszki,
- hafty, mereżki,
- koronki tradycyjne, gipiury,
- frędzle, sznury pasmanteryjne, pompony,
- łańcuszki, uchwyty, spinki, kokardy,
- taśma ołowiana – do obciążania bardzo lekkich firan (np. z woalu),
- ozdobne klamry, klipsy, haczyki do upinania firan/zasłon (o różnych wzorach, kształtach, kolorach, często z magnesem, sznurem, gumką).

8. Ciekawe połączenia

- Bardzo efektownie wygląda woal w połączeniu z ozdobami z organtyny.
- Przy zasłonach i firanach z wyrazistym motywem dekoracyjnym można dobrać karnisz posiadający zakończenia z podobnym motywem (np. kwiaty, motyle).
- Ciekawie komponują się materiały o takim samym deseniu, ale odmiennej gęstości, np. cienki woal na firanę i grubsze płótno zasłonowe, obie tkaniny z tym samym deseniem.
- Najprostszą zasłonę można wykonać z pasma materiału, zawieszając go na ozdobnych uchwytach po obu stronach u góry okna.

Porada eksperta:

- Żeby prawidłowo określić ilość tkaniny potrzebnej do samodzielnego wykonania firan lub zasłon warto zawczasu zdecydować, dokąd mają one sięgać
(do parapetu czy podłogi).

- Należy także znać długość karnisza i to, na jakiej znajduje się wysokości oraz wziąć pod uwagę sposób zawieszenia firan (w przypadku szelek należy uwzględnić także ich długość, a przy tunelach czy przelotkach, odjąć kilka cm z długości tkaniny, potrzebnych do jej zawieszenia).

 - Pamiętajmy też o dodaniu zapasu materiału, niezbędnego do zrobienia wykańczających zakładów (od 10 do 20 cm).

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Przytulna sypialnia – aranżacje z marką GoodHome

Przytulna sypialnia – aranżacje z marką GoodHome
Dobrze udekorowana sypialnia to miejsce wytchnienia i odpoczynku po całym dniu. Idealnie zaaranżowana przestrzeń pozwala się zrelaksować, wyciszyć prz...
Czytaj więcej

Jak ozdobić okno? Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu

Jak ozdobić okno? Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu
Nie wyobrażasz sobie domu bez okien, prawda? Okna nie tylko wpuszczają światło do Twojego domu. Odpowiednio zadbane mogą być też ogromną ozdobą Twojeg...
Czytaj więcej

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?

Fioletowe akcenty w beżowym pomieszczeniu – jak je dobrać?
Beż to jeden z uniwersalnych kolorów, który z powodzeniem może stać się motywem przewodnim wielu aranżacji. Z łatwością dopasujemy do niego meble i do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.08.2016
Lubię sama kupować tkaniny i robić z nich zasłony - jest tyle fajnych materiałów. Oczywiście czasami firanki gotowe też są ładne

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje i wybór firanek i zasłon