LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Okno z łukiem – jak dopasować do tego karnisz oraz firanki

Okna z łukiem są niebywale atrakcyjne i eleganckie. Sprawiają, że wnętrze nabiera pałacowego charakteru. Niestety z praktycznego punktu widzenia nastręcza użytkownikom wielu problemów, szczególnie dotyczących aranżacji oraz dekoracji okna z udziałem karnisza oraz firanki. W jaki sposób możemy pięknie udekorować okno z łukiem?

karnisz dopasowany do firankikarnisz dopasowany do firankikarnisz dopasowany do firankikarnisz dopasowany do firanki

Dawniej okna z łukiem upiększały dworki oraz pałace. Obecnie montuje się je w tych domach, gdzie zależy nam na naprawdę ciekawym efekcie wizualnym. Okna z łukiem są droższe i trudniejsze w montażu – to pierwszy minus, który zniechęca do ich wyboru. Okna z łukiem trudniej jest także udekorować – niezbędne jest przymocowanie karnisza o podobnym kształcie. Za cenę droższych materiałów oraz bardziej skomplikowanych prac budowlanych możemy jednak otrzymać zadziwiający efekt wizualny.

Karnisz gięty w poziomie – to podobnie jak w przypadku tradycyjnego karnisza, jedna lub dwie rurki odpowiednio zwymiarowane względem wielkości okna. Zwykle karnisz tego typu wykonuje się na specjalne zamówienie klienta, który podaje głębokość łuku oraz szerokość łuku ściany.

Karnisz gięty w pionie – również na jedną lub dwie rurki, zwymiarowany i z wymierzoną szerokością łuku oraz głębokością.

Takie półokrągłe karnisze wygina się z prostych szyn. Nie ma tutaj standardowych wymiarów – długość dopasowuje się do wielkości okna. Trzeba się jednak przygotować, że karnisze w tym kształcie będą droższe od tradycyjnych o około 20 do nawet 30%. Gięte są przede wszystkim karnisze metalowe, wykonane z mosiądzu, aluminium oraz stali nierdzewnej. Trudno liczyć na karnisz półokrągły z drewna, które podczas zginania z pewnością uległoby złamaniu.

Firanka – lekka i eksponująca kształt okna

firana Otylia srebrnafirana Otylia srebrnafirana Otylia srebrnafirana Otylia srebrna

Okno z wygiętym łukiem ma pełnić funkcję dekoracyjną szkoda byłoby je zatem przykrywać ciężkimi kotarami. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór lekkiej, zwiewnej firanki, którą przy odrobinie zręczności pięknie udrapujemy i podwiążemy.

Rodzaj tkaniny właściwie nie ma ograniczeń – możemy wybrać bardzo delikatne, cienkie oraz te nieco grubsze i kolorowe. Uszyte są jednak nieco inaczej niż tradycyjne – podcinane są do łuku konkretnego karnisza i aby się dobrze układały, u dołu obciążone są ołowianą nitką.

Kiedy zdecydujemy się na karnisz z dwoma rurkami, zyskujemy na tym, że oprócz firanki w naszym oknie zawisną także zasłony. Jest to niezwykle ważny aspekt, chociażby dlatego, że okna z łukiem nie przykryjemy roletą (przynajmniej nie tą tradycyjną czy rzymską).

Porada dekoratora wnętrz: jeśli nasze wnętrze jest urządzone minimalistycznie – wybierzmy gładkie batysty, woale oraz organdyny. Jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnej wersji – wówczas zainteresujmy się tiulem.

Data publikacji: 08.12.2015