Produkty

Montaż karniszy krok po kroku

Montaż karniszy krok po kroku

Montaż karniszy nie musi być zadaniem trudnym. Wystarczy zapoznać się z kilkoma wytycznymi, a czynność ta przebiegnie szybko i sprawnie. Poniższy artykuł zawiera praktyczne rady na temat samych karniszy oraz informacje o ich montażu – jak się do tego zabrać krok po kroku.

Wybór karnisza

Firanki oraz zasłony są nadal bardzo popularne pomimo wielu zmian w trendach wnętrzarskich. Zdawałoby się, że minimalistyczne rolety i żaluzje skutecznie wyprą z salonów bardziej tradycyjne formy zdobienia okien – nic bardziej mylnego!  Wybór karnisza jest bardzo istotny.  W największym skrócie - jeśli chcemy, aby był on neutralnym, niewidocznym elementem - wybierzmy ten montowany do sufitu. Natomiast jeżeli wolimy, aby pełnił także funkcję ozdobną - wtedy mamy do wyboru najrozmaitsze karnisze ścienne. Istotne jest także, aby żabki na karniszu poruszały się płynnie i bezszelestnie oraz czy potrzebujemy karnisza podwójnego dla firany oraz zasłony.

Miara czyni cuda

O ile montowanie karniszy sufitowych, nie wymaga specjalnej wiedzy matematycznej (po prostu dostosowujemy ich długość do wymiaru wnęki okiennej lub szerokości ściany), o tyle karnisze ścienne skrywają kilka tajemnic. Przede wszystkim - powinny być przynajmniej 40 cm dłuższe niż wybrana wnęka okienna. Optymalne jest, gdy karnisz wystaje po 25 cm z każdej strony okna - wtedy mamy możliwość całkowitego odsłonięcia firan lub zasłon. Nie będą one też blokować szyby, gdy postanowimy przewietrzyć pomieszczenie. Druga ważna informacja to wysokość. Tutaj także sprawa nie jest skomplikowana bowiem wystarczy przynajmniej 5 cm odległości karnisza od nadproża okna oraz odległość 13-15 cm od ściany. Gdy planujemy bardziej dekoracyjne zdobienia, wtedy warto wziąć nawet 20 cm zapasu w stosunku do nadproża. Dużym ułatwieniem jest zakup karnisza z gotowymi hakami - wtedy nie musimy martwić się o odległość od ściany.

Przydatne narzędzia

Gdy już jesteśmy zaopatrzeni w wybrany karnisz, warto zadbać o przygotowanie odpowiednich narzędzi, a wtedy cała praca przebiegnie sprawnie, bez pomyłek oraz przypadkowych dziur w ścianie. Przyda się nam kątownik bądź poziomica, wiertarka z odpowiednim do wybranej powierzchni zestawem wierteł, kołki rozporowe oraz odpowiednie wkręty. Dobrze jest mieć pod ręką także ołówek - dzięki niemu wyznaczymy miejsca, w których zawisną wsporniki.

Gdzie wiercić

Odpowiednią metodę montażu wybiera się w zależności od układu okna, wybranego karnisza oraz materiału, jaki na nim zawiśnie. Na tym etapie także warto wspomnieć, że jeżeli decydujemy się na dłuższy karnisz (ponad 2,3 m), to warto zaopatrzyć go w dodatkowy, środkowy wspornik. Zapobiegnie to wyginaniu się rurki przy większym obciążeniu (np. ciężkie zasłony, firanki z bogatym zdobieniem itd).

Jeśli montujemy karnisz do tzw. ściany okiennej (tej, na której znajduje się okno), wystarczy że w odległości minimum 5 cm od krawędzi okna wyznaczymy dwa punkty w równej odległości od krawędzi. Następnie używając linijki i poziomicy wyznaczamy poziomą linię zawieszenia karnisza. Teraz odmierzamy wzdłuż tej linii miejsca umieszczenia wsporników (w równej odległości od rogów okna) i wiercimy otwory na kołki rozporowe dla śrub trzymających karnisz.

Sytuacja jest podobna w przypadku karniszy, które planujemy zawiesić pomiędzy dwiema ścianami. Jednak tutaj miejsce zamontowania wsporników odmierzamy na podstawie odległości narożników ścian przy uwzględnieniu szerokości parapetu.

Oczywiście to, jak ostatecznie powinien wyglądać nasz karnisz, zależy od naszej inwencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto wcześniej odpowiednio przygotować się do montażu (zgromadzić narzędzia, dokładnie wymierzyć), co upłynni nam i skróci czas pracy.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć
Karnisze pozwalają stworzyć stylową oprawę okien, a także osłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy też wzrokiem przechodniów. Jak dobiera...
Czytaj więcej

Na czym polega montaż ukrytych karniszy

Na czym polega montaż ukrytych karniszy
Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element naszej okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. "Gołe" szyby ...
Czytaj więcej

Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza

Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza
Karnisz to element niezbędny w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy ozdobić okno firaną lub zasłoną. Występuje w różnych formach – dobór odpowi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
03.10.2016
Naprawdę dzięki za opisanie całego procesu montażu karnisza! Wreszcie mogę to zrobić samodzielnie
23.09.2015
Z montażu karniszy pamiętam jedno - mierzenie, pół dnia mi to zajęło a i tak koniec końców o kilka centymetrów z dwóch stron za bardzo przyciąłem, nie spodziewałem się, że aż tak dużo trzeba zostawić zapasu a teraz to już musztarda po obiedzie!

Ocena i komentarz dla:

Montaż karniszy krok po kroku