Montaż karnisza - jak zamontować karnisz krok po kroku

Montaż karnisza nie musi być zadaniem trudnym. Wystarczy, że poznasz kilka wskazówek, a czynność ta przebiegnie szybko i sprawnie. Poniższy artykuł zawiera praktyczne rady na temat samych karniszy oraz informacje o ich montażu – jak się do tego zabrać krok po kroku.

Prawidłowy montaż karnisza wbrew pozorom nie wymaga wizyty fachowca. Kilka prostych zasad, podstawowe narzędzia i odrobina cierpliwości wystarczają, żeby zamocować wybrany drążek. Od wyboru idealnego produktu do zawieszenia ozdobnej firany lub zasłon droga jest prosta, ale tym samym pozbawiona skrótów. Precyzyjne zmierzenie wszystkich odległości zapobiegnie naszemu rozczarowaniu i kolejnemu wierceniu ścian. Na szczęście wykonanie obliczeń, które wskażą idealne umiejscowienie drążka, jest dziecinnie łatwe. Zanim jednak przejdziesz do jakichkolwiek czynności, dobrze się zastanów, jaki efekt chcesz osiągnąć. Na rynku znajdziesz rozmaite typy karniszy. Ich wygląd powinien  komponować się zarówno z tkaninami, jak i pozostałymi elementami wystroju danego wnętrza.

Wybór karnisza

Firanki oraz zasłony są nadal bardzo popularne pomimo wielu zmian w trendach wnętrzarskich. Zdawałoby się, że minimalistyczne rolety i żaluzje skutecznie wyprą z salonów bardziej tradycyjne formy zdobienia okien – nic bardziej mylnego! Efektowne tkaniny mocno wpływają na styl pomieszczeń. Do popularnych materiałów na firanki zalicza się m.in. żakard, rustykalna gipiura i lekki jak piórko woal. Wśród zasłon dominuje elegancki welur i jego imitacje z poliestru, przewiewna bawełna lub len. Styl wymarzonych firan i zasłon powinien współgrać z wykończeniem drążka. 

Wybór karnisza jest bardzo istotny. Nie chodzi tu tylko o barwę, ale też o rodzaj zakończeń, sposób mocowania i charakter użytego tworzywa. Solidne, ciepłe w odbiorze drewno doskonale pasuje do tkanin w etniczne wzory, natomiast mosiężne elementy podkreślają urodę bardziej eleganckich materiałów. Mocowanie karnisza do ściany pomalowanej na kontrastowy kolor to z kolei dobry pomysł na nowoczesną dekorację.

Duże znaczenie ma również sposób montażu karnisza. W największym skrócie, jeśli chcesz, aby był on neutralnym, niewidocznym elementem, postaw na karnisze sufitowe. Natomiast jeżeli wolisz, by pełnił także funkcję ozdobną –  masz do wyboru najrozmaitsze karnisze ścienne. Istotne jest także, aby żabki na karniszu poruszały się płynnie i bezszelestnie oraz to, czy potrzebujesz karnisza podwójnego dla firany oraz zasłony. Do sypialni kup solidny model, który z łatwością utrzyma mięsiste zasłony gwarantujące intymność. W jadalni lub salonie wystarczą pojedyncze drążki na zwiewne, odpowiednio udrapowane firanki.

montaz-karniszamontaz-karniszamontaz-karniszamontaz-karnisza

Miara czyni cuda

O ile montaż karnisza sufitowego, nie wymaga specjalnej wiedzy matematycznej (po prostu dostosowujesz jego długość do wymiaru wnęki okiennej lub szerokości ściany), o tyle karnisze ścienne skrywają kilka tajemnic. Przede wszystkim  powinny być przynajmniej 40 cm dłuższe niż wybrana wnęka okienna. Optymalne jest, gdy karnisz wystaje po 25 cm z każdej strony okna. Masz wtedy możliwość całkowitego odsłonięcia firan lub zasłon. Nie będą one też blokować szyby, gdy postanowisz przewietrzyć pomieszczenie. Zbyt krótkie drążki są zarazem mało praktyczne, jak i niezgodne ze sztuką wystroju. Optycznie zwężone okno nie wygląda dobrze. Jeśli chodzi o montaż karniszy, odległości odgrywają ważną rolę dla całej aranżacji.

Druga ważna informacja to wysokość. Tutaj także sprawa nie jest skomplikowana, bowiem wystarczy przynajmniej 5 cm odległości karnisza od nadproża okna oraz odległość 13-15 cm od ściany. Gdy planujesz bardziej dekoracyjne zdobienia, warto wziąć nawet 20 cm zapasu w stosunku do nadproża. Dużym ułatwieniem jest zakup karnisza z gotowymi hakami – nie musisz wtedy martwić się o odległość od ściany.

Sufit podwieszany

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, jest mocowanie karnisza do sufitu podwieszanego. Ukrycie karnisza, a konkretnie jego szyny we wnęce sprawia, że na widoku pozostaje jedynie ozdobna tkanina. Dzięki temu kolejne zmiany dekoracji nie są uzależnione od charakteru drążka. Dobrą alternatywą, która ukrywa żabki, jest zastosowanie osłony z odpowiednio dociętej płyty kartonowo-gipsowej. Ten prosty trik pomaga zachować minimalizm i harmonię w salonie lub sypialni.

Przydatne narzędzia

Gdy jesteś już zaopatrzony w wybrany karnisz, zadbaj o przygotowanie odpowiednich narzędzi, a wtedy cała praca przebiegnie sprawnie, bez pomyłek oraz przypadkowych dziur w ścianie. Przyda Ci się kątownik bądź poziomicawiertarka z odpowiednim do wybranej powierzchni zestawem wiertełkołki rozporowe oraz odpowiednie wkręty. Dobrze jest mieć pod ręką także ołówek – dzięki niemu wyznaczysz miejsca, w których zawisną wsporniki. Nieocenioną pomoc stanowi druga osoba, która nie tylko szybko poda potrzebne przedmioty, ale też z innego kąta oceni, czy montaż karnisza odbywa się równolegle do framugi okna.

monta_-karniszamonta_-karniszamonta_-karniszamonta_-karnisza

Montaż karnisza – gdzie wiercić?

Odpowiednią metodę montażu karnisza wybiera się w zależności od układu okna, zakupionego drążka oraz materiału, jaki na nim zawiśnie. Na tym etapie także warto wspomnieć, że jeżeli decydujesz się na dłuższy karnisz (ponad 2,3 m), to warto zaopatrzyć go w dodatkowy, środkowy wspornik. Zapobiegnie to wyginaniu się rurki przy większym obciążeniu (np. ciężkie zasłony, firanki z bogatym zdobieniem itd.). Zniekształcenie, zwłaszcza solidnego tworzywa, najczęściej nie jest widoczne od razu, jednak z upływem miesięcy wyraźnie szpeci pomieszczenie.

Jeśli montujesz karnisz do tzw. ściany okiennej (tej, na której znajduje się okno), wystarczy, że w odległości minimum 5 cm od krawędzi okna wyznaczysz dwa punkty w równej odległości od krawędzi. Następnie używając linijki i poziomicy oznacz poziomą linię zawieszenia karnisza. Teraz odmierz wzdłuż tej linii miejsca umieszczenia wsporników (w równej odległości od rogów okna) i wywierć otwory na kołki rozporowe dla śrub trzymających karnisz. Sytuacja jest podobna w przypadku karniszy, które planujesz zawiesić pomiędzy dwiema ścianami. Jednak tutaj miejsce zamontowania wsporników odmierz na podstawie odległości narożników ścian przy uwzględnieniu szerokości parapetu.

Karnisz bez wiercenia – czy to możliwe?

Wiesz już jak zamontować karnisz w sposób tradycyjny, ale prawdą jest, że nie każde pomieszczenie pozwala na użycie inwazyjnych narzędzi. Drążenie dziur w ścianach bywa niemożliwe zwłaszcza w przypadku mieszkań wynajmowanych. Zatem jak zamontować karnisz bez wiercenia? Z pomocą przychodzi niezwykle mocny, specjalistyczny klej. Zanim jednak zaczniesz aplikować substancję na wspornik, musisz bardzo dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie. Warto też dodać, że efekt końcowy jest widoczny dopiero po upływie doby. Mniej więcej tyle trzeba odczekać, żeby zastosowane spoiwo wytrzymało obciążenie drążkiem i tkaninami.

Zawieszenie ozdobnej konstrukcji wymaga nieco zachodu, ale bez wątpienia jest warte wysiłku. Na szczęście błędy w sztuce są widoczne od razu. Nieprawidłowo zamocowane kołki montażowe pod ciężarem tkanin powodują odchylenie wsporników od ściany lub nawet ich zerwanie. Źle wymierzony poziom drążka jest szczególnie wyraźny z większej odległości. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim cierpliwość i precyzja. Oczywiście to, jak ostatecznie powinien wyglądać nasz karnisz, zależy od Twojej inwencji oraz warunków w pomieszczeniu. Warto wcześniej odpowiednio przygotować się do montażu (zgromadzić narzędzia, dokładnie wymierzyć), co upłynni i skróci czas pracy.

 

Data publikacji: 19.01.2015