Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć

Karnisze pozwalają stworzyć stylową oprawę okien, a także osłonić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy też wzrokiem przechodniów. Jak dobierać karnisze, czym one się od siebie różnią i jakie są ich właściwości i sposoby montażu?

Spis treści:

 • Czym kierować się wybierając karnisz?
 • Karnisze metalowe
 • Karnisze drewniane
 • Panele okienne
 • Karnisze szynowe
 • Wsporniki
 • Karnisze
 • Montaż karnisza
karniszkarniszkarniszkarnisz

Czym kierować się wybierając karnisz?

Przed wyborem odpowiedniego karnisza zastanówmy się, czy chcemy mieć tylko zasłony lub firanki, czy jedno i drugie. Dopasujmy też go danego wnętrza – jeśli mamy niskie nadproża dobrze będą się prezentować karnisze szynowe, w bardziej przestronnych wnętrzach można zdecydować się na te drążkowe. Upewnijmy się też czy potrzebujemy karnisza mocowanego do ściany, czy do sufitu. W przypadku nietypowych okien, możemy wykorzystać także przedłużki drążków lub też rozmaite łączniki i łuki.

Karnisz warto dobrać do stylu, w jakim wykończono dane wnętrze. Do tych surowych, eleganckich i industrialnych – będzie pasować karnisz metalowy. Jego kolor warto dopasować do odcienia opraw oświetleniowych, a także do mebli i zastosowanych tam okuć. Prosty karnisz może tonować wnętrze urządzone z przepychem, za to ten masywny lub uzupełniony dekoracyjną końcówką – może ożywić subtelne, monochromatyczne aranżacje.

We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym, skandynawskim lub vintage, gdzie dominują kolory ziemi i naturalne materiały, świetnie sprawdzą się karnisze drewniane. Te warto dobierać do koloru podłogi lub mebli, jakie odminują w danym pomieszczeniu. Do jasnych, nowoczesnych (także tych inspirowanych retro lub POP-artem) wnętrz można dobrać szyny wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych.

Karnisz można wybierać także ze względu na grubość profili – te cienkie (średnica około 16 mm) najlepiej prezentują się na oknach nie dłuższych niż 3 m, do zawieszania niezbyt masywnych tkanin. Karnisze o średnicy około 19 mm są uniwersalne – pasują zarówno do większych, jak i mniejszych okien. Na takich drążkach dobrze się prezentują tak cienkie, jak i mięsiste tkaniny. Za to karnisze o większych średnicach i te kwadratowe sprawdzą się przy okazałych oknach i masywnych zasłonach lub firanach.

Karnisze metalowe

Występują w różnych kolorach i mają różne wykończenie powierzchni – mogą być jednolite, o kilku odcieniach, a także satynowe lub matowe. Składają się zazwyczaj z drążka, wsporników (pojedynczych lub podwójnych) oraz dekoracyjnych końcówek i kółek z żabkami. Końcówki są łatwe w wymianie i z powodzeniem można je dopasować do stylu, w jakim wykończono dane wnętrze.

Karnisze metalowe są cenione głównie za dużą wytrzymałość i możliwość zawieszenia na nich nawet masywnych zasłon. Mogą być montowane zarówno do sufitu, jak i do ścian. Ponadto z powodzeniem można dopasować ich długość do danego wnętrza – można je przyciąć w wybranym miejscu, albo też zastosować przedłużki, łączenia drążków lub łączniki (np. kątowy, przegubowy), które pozwolą przeprowadzić karnisz także przez kąty lub skosy ścian. Dzięki temu można stworzyć jednolitą oprawę nawet dużych okien, także tam, gdzie te znajdują się na dwóch, prostopadłych ścianach. Jednak praca karniszy metalowych może niekiedy być dość głośna, zwłaszcza jeśli przesuwamy po nich masywne zasłony na metalowych kółkach.

karniszkarniszkarniszkarnisz

Karnisze drewniane

Te pasują do klasycznych wnętrz, gdzie zastosowano naturalne materiały i inne drewniane elementy. Tego typu karnisze mogą dodawać pomieszczeniom przytulności i dobrze się komponują z podłogami, drzwiami i meblami wykończonymi w podobnym odcieniu. Dostępne są w różnych barwach i z różną fakturą. Posiadają wspornik pojedynczy lub podwójny oraz drążki, które mogą być mocowane zarówno nasufitowo, jak i naściennie.

Najlepiej sprawdzają się w dość przestronnych pomieszczeniach. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że tkanina może po nich przesuwać się niemal bezgłośnie, a ponadto są eleganckie i ponadczasowe. Jednak raczej nie są zalecane do niewielkich wnętrz, gdyż mogą je optycznie zmniejszać. Mają one także ograniczoną wytrzymałość – lepiej nie zawieszać na nich zbyt masywnych tkanin.

Panele okienne

Pozwalają stworzyć praktyczne i efektowne ekrany, którymi można przesłaniać okna lub dzielić przestrzeń. Są one inspirowane Japonią, tworząc ciekawe efekty, delikatnie filtrując światło. Panele pozwalają na dużą swobodę wyboru tkanin oraz rozmieszczania danych ekranów. System szyn i wózków pozwala stworzyć przesuwane parawany o wybranym kolorze i wzorze. Zwykle są one osadzone na kilku torach, tworząc przestrzenny efekt przytulnego przytłumienia i gry światła.

Do montażu paneli stosowane są zazwyczaj trzy- lub pięciotorowe szyny, po których poruszają się wózki z zawieszonymi na rzep tkaninami. Szyny zwykle montowane są do sufitu, ale dzięki wspornikom można je zamocować także na ścianach.

Panele najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy chcemy przesłonić duże powierzchnie okienne lub podzielić dane pomieszczenie. Do wyboru mamy różne kolory i tkaniny (np. woal, tkanina roletowa, naturalna, spaghetti), a dzięki wygodnemu mocowaniu ich na rzep, z powodzeniem możemy je wymieniać. Za pomocą rzepu przyczepiamy panel tkaniny do wózka, a u dołu mocujemy obciążnik, tak aby tkanina ładnie się układała. Aby ułatwić przesuwanie paneli, można zastosować pręty, które ułatwią przesuwanie wózków.

Karnisze szynowe

Szyny zwykle są wykonane z tworzyw sztucznych lub aluminium. Posiadają prowadnicę, w której znajdują się przesuwane rolki, na nich zaś umieszczone są żabki podtrzymujące tkaninę. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, pozwalając tworzyć zindywidualizowane aranżacje. Mogą być montowane zarówno do sufitu, jak i do ściany okiennej. Dobrze nadają się tam, gdzie są niskie nadproża lub łuki. 

Mogą mieć kilka torów, pozwalając zawiesić zarówno firanę, jak i zasłonę. Łuki szyn pozwalają na zamocowanie karnisza także w kątach i zagięciach, tak aby tkanina efektownie się układała. Szyny posiadają dekoracyjne osłony – te występują w różnych odcieniach, mogą także imitować drewno. Szyny pozwolą uzyskać jednolity efekt i wyeksponować daną tkaninę.

Do montażu karnisza będziemy potrzebować: drążka, wsporników, elementów do wieszania tkanin (żabek, agrafek), a także końcówek, w tym dekoracyjnych. Można dobierać te elementy osobno albo też nabyć kompletne zestawy, które potem możemy uzupełniać wybranymi elementami. Jeśli na oknach mamy rolety lub zazdrostki – możemy wybrać karnisz pojedynczy, jeśli chcemy zawiesić na nim i zasłony i firany – wybierzmy podwójny. Jakie możemy dobrać akcesoria do karniszy i jakie są ich rodzaje?

karniszkarniszkarniszkarnisz

Wsporniki

To one podtrzymują drążki nad danym oknem mogą mieć różną średnicę, pozwalając na zamontowanie drążków o różnej grubości. Ze względu na sposób podtrzymania rury wyróżniamy wsporniki:

 • otwarte,

 • i zamknięte.

A także:

 • wsporniki pojedyncze, mocujące tylko jeden drążek, 

 • wsporniki podwójne, 

 • przedłużki wsporników.

Ze względu na sposób mocowania:

 • wsporniki montowane na ścianie okiennej,

 • wsporniki montowane między ścianami,

 • wsporniki montowane do sufitu.

Karnisze

Najogólniej możemy podzielić ze względu na montaż na:

Ze względu na materiał wykonania:

 • drewniane,

 • metalowe,

 • linki,

 • szyny z aluminium lub tworzyw sztucznych.

Praktyczne akcesoria do karniszy to np.:

 • łącznik profilu lub rury,

 • przedłużka wspornika,

 • przedłużka drążka,

 • przedłużki do szyn,

 • łącznik do drążków – np. kątowy,

 • łuk do szyn,

 • dekoracyjne osłony karniszy szynowych,

 • dekoracyjne końcówki karniszy metalowych i drewnianych,

 • haki do drapowania i upinania.

Montaż karnisza

Montując karnisz, należy pamiętać, aby odległość między karniszem a górną krawędzią okna wynosiła co najmniej 5 cm, pozwoli to na swobodne otwieranie okna i wietrzenie pomieszczeń.

Odległość między uchwytami, a krawędziami bocznymi okna powinna wynosić co najmniej 20 cm.

Odległość między drążkiem lub szyną a ścianą powinna wynosić około 10-20 cm (należy uwzględnić szerokość grzejnika i parapetu).

Pracę najlepiej rozpocząć od zaznaczenia ołówkiem poziomej linii, tam, gdzie ma przebiegać karnisz (zwykle 5 cm od górnej krawędzi okna). Aby była ona równa, zastosujmy poziomnicę. Następnie od bocznych krawędzi okna odliczamy równą odległość po każdej stronie, zaznaczając ołówkiem miejsce, w jakim zamontujemy wspornik. Potem mocujemy wspornik, dopasowujemy do niego drążek i przykładając do niego poziomnicę, ustalamy jego linię. Na końcu instalujemy drugi wspornik.

Data aktualizacji: 28.06.2024