Pomysły na alternatywne blaty w nowoczesnym domu

Stoły i biurka to niezwykle ważne meble. To przy nich jemy, pracujemy, sprawdzamy rachunki czy rozwiązujemy krzyżówki. Warto zadbać o to, by były wygodne, dopasowane do wnętrza, ale również oryginalne – może nawet przygotowane samodzielnie.

stylowy blat drewnianystylowy blat drewnianystylowy blat drewnianystylowy blat drewniany

Niecodzienny stół szklany

Szklany stół to popularny mebel do modnego i nowoczesnego salonu. Zazwyczaj jest to niski stolik kawowy, na którym nie je się posiłków, ale stawia talerzyk z ciastem, filiżanki ulubionego napoju i wazon z kwiatami.

Stół ze szkła możemy wykonać własnoręcznie, dbając o to, by był ciekawy i niepowtarzalny. Z mebla eleganckiego i wpisującego się w otoczenie z łatwością przemieni się w głównego bohatera wnętrza. Wystarczy zamiast jednego grubego szklanego blatu zastosować dwie szyby, między nimi zaś umieścić wybrany dodatek. Świetnie spisują się stare gazety, nadające wnętrzu klimatu retro. W blacie szklanego stołu można ukryć też inne ozdoby, które wpłyną na odmienny charakter przestrzeni. Są to:

- wysuszone płatki róż, idealne do stolików w romantycznej dziewczęcej sypialni,

- konfetti bądź kolorowe wycinanki, pod warunkiem dobrego zabezpieczenia szkła – ciekawe rozwiązanie do pokoju młodzieży,

- brokat lub inne elementy świecące, które sprawią, że stoły szklane będą mienić się w świetle dziennym i wprowadzać fantastyczny, bajkowy klimat,

- rodzinne zdjęcia, idealne jako dekoracja stołu do salonu.

blat drewnianyblat drewnianyblat drewnianyblat drewniany

Stół wiszący do salonu i sypialni

Stolik wiszący jest świetnym zamiennikiem szafki nocnej przy łóżku. Położymy na nim zegar z budzikiem, książkę, okulary bądź szklankę wody. Z kolei dobrze zabezpieczony i stabilny stół wiszący może pojawić się w jadalni lub salonie jako mebel, który zastąpi tradycyjny stół.

By wiszący stół miał oryginalny blat, do jego budowy warto wykorzystać stare okno lub drzwi. Wyrównane i zaimpregnowane nie będą odbiegać trwałością i użytecznością od klasycznych blatów drewnianych.

Jeśli jednak stół w jadalni zawieszony na linach to dla nas zbyt wielka ekstrawagancja bądź nie chcemy, by podczas spożywania posiłków bujał się na boki, okno lub drzwi możemy zamontować na drewnianych nogach – zobacz, jak przygotować je samodzielnie. To rozwiązanie prostsze, ale równie efektowne.

Czy wiesz, że...?

Stół stworzony ze starych drzwi to rozwiązanie nie tylko do salonu czy jadalni. Obszerny blat na stabilnej podstawie sprawdzi się jako stół konferencyjny oraz barowy podczas przyjęcia. Może także stanowić fragment szkieletu komody.

Toaletka z maszyny do szycia

Oryginalny stolik uzyskamy dzięki zagospodarowaniu starej maszyny do szycia. Drewniany blat i rzeźbiona podstawa to ciekawy dodatek do:

- przedpokoju, gdzie możemy trzymać torebki i akcesoria,

- sypialni, ponieważ z doczepionym lustrem stworzy niepowtarzalną toaletkę,

- osobistego pokoju, w którym przemieni się w biurko w stylu vintage.

blat drewniany castoramablat drewniany castoramablat drewniany castoramablat drewniany castorama

Żywy stół bilardowy lub stół do piłkarzyków w aranżacji salonu

Nietypowy i oryginalny stół do salonu można wykonać z czegoś, co wcześniej służyło nam do rozrywki – stołu bilardowego bądź do piłkarzyków. Oba rozwiązania wymagają podjęcia tych samych kroków, w związku z czym wybór zależy przede wszystkim od przeznaczenia mebla. Jeśli zależy nam na dużym blacie, powinniśmy skłonić się ku stołowi do bilarda. Z kolei stół do piłkarzyków łatwiej zmieścić w mniejszym pomieszczeniu oraz przenosić.

Po przygotowaniu stołów – wyjęciu prętów i wypełnieniu dziur – należy obsypać je ziemią i zasiać trawę. To dosłownie ożywia aranżację wnętrza. Żywa dekoracja stołu sprawdzi się podczas podwieczorku na tarasie, ale także w nowoczesnym salonie miłośników ekologii.

Stół bilardowy wymaga większego nakładu pracy, w związku z czym lepiej przygotować w nim kompozycję trwałą. Z odpowiednio wykonanym system hydroizolacji może zostać wypełniony wodą i oszklony. To dodatkowo zwiększy jego i tak niemałą wagę, ale zyska na elegancji i klasie. Taki mebel może służyć jako stół konferencyjny albo ława w firmie.

Data publikacji: 22.03.2018