Ukryty karnisz – jak go zamontować?

Firanka lub zasłonka w delikatnym kwiecistym wzorze to ten element okiennej dekoracji, który zawsze dodaje wnętrzu uroku i klasy. "Gołe" szyby nigdy nie zaprezentują się tak samo wyraziście, jak okno zaaranżowane delikatną tkaniną. To dekoracyjne rozwiązanie niesie za sobą konieczność zamontowania karniszy, które nie zawsze są tym, czym warto się chwalić. Istnieją jednak sposoby na ukryte karnisze. Sprawdź, jak uzyskać karnisz zabudowany.

Ukryty karnisz – stylowe i praktyczne rozwiązanie aranżacyjne

Okienne dekoracje tylko na pozór wydają się łatwe do aranżacji. Niektóre z nich świetnie wyglądają na półce w sklepie czy w katalogu, ale zamontowane na oknie tracą swój urok. Czasem okazuje się bowiem, że jedna firanka zupełnie zepsuje wizerunek okna. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zostanie ona zawieszona na mało estetycznym drążku, wystającym w dodatku poza ramę okna.

Współczesne karnisze nie przypominają już co prawda tych sprzed kilkudziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą strzałem w dziesiątkę. Aby uchronić swoje wnętrze przed aranżacyjną wpadką, znacznie lepiej jest zaprojektować karnisz, który będzie w pewnym stopniu ukryty. Czym jest karnisz ukryty i jak go stworzyć? Wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

ukryty-karniszukryty-karniszukryty-karniszukryty-karnisz

Ukryty karnisz – montaż krok po kroku

Ukryte karnisze to taki rodzaj prowadnic, które są chowane w suficie albo ścianie. Z reguły karnisz chowa się za osłonką wykonaną z karton-gipsu. Wystarczy kilkucentymetrowa ścianka, by sprytnie schować całą szynę. W dodatku jeśli chcesz uzyskać jeszcze ciekawszy efekt dekoracyjny, wystarczy, że od jej wewnętrznej strony zamontujesz oświetlenie LED. Będzie ono dawało bardzo ciekawie wyglądające, połyskujące odbicia świetlne. Dla wzmocnienia efektu postaw na światła LED w różnych kolorach.

Projekt ukrytych karniszy nie jest trudny do wykonania. Przy odrobinie dobrych chęci z powodzeniem możesz wykonać go samodzielnie przy pomocy domowego warsztatu majsterkowicza i podstawowych narzędzi. Zobacz, jak krok po kroku wykonać i zamontować osłonę karnisza z płyty gipsowo-kartonowej.

Przygotuj niezbędna narzędzia

Przygotowanie osłony z płyty gipsowo-kartonowej jest dość proste. Bez większych trudności zadanie to wykona nawet osoba, która na co dzień nie ma do czynienia z tego typu pracami. Zanim jednak przystąpisz do działania, przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria. Do wykonania ukrytego karnisza potrzebne Ci będą:

   • płyta gipsowo-kartonowa,

   • farba w tym samym kolorze, co barwa sufitu,

   • miarka,

   • obcinak do płyt G-K albo ostry nóż do tapet,

   • poziomica,

   • ołówek i marker,

   • tarka,

   • wkręty.

Wykonaj pomiary

Po przygotowaniu koniecznych akcesoriów i narzędzi możesz zacząć tworzyć zabudowany karnisz. Najpierw wykonaj pomiary. Zmierz szerokość ściany z oknem, a następnie ustal, jaka będzie optymalna wysokość osłony. Zabudowa powinna zasłaniać karnisz i górną część firan. Pamiętaj jednak, aby nie sięgała zbyt nisko, ponieważ będzie blokowała otwarcie okna na oścież.

Sprawdź także: Wybór karnisza - wszystko, co musisz wiedzieć

Przytnij płytę G-K

Następnie bardzo dokładnie i starannie przytnij płytę gipsowo-kartonową na ustalony wcześniej wymiar. Do tego celu wykorzystaj specjalny obcinak do karton-gipsu albo ostry nóż do tapet. Ułóż płytę na płasko na podłodze zabezpieczonej kartonem lub na blacie roboczym. Pamiętaj, że nacinanie płyt rozpoczyna się od strony białej, dlatego to właśnie tę stronę ustaw jako wierzchnią. 

Przy pomocy miarki odmierz fragment płyty, który chcesz odciąć. Zaznacz dwa punkty po przeciwnych stronach, a po ich połączeniu uzyskasz nową krawędź płyty. Ułóż poziomicę w taki sposób, aby utworzyła ona linię prostą między zaznaczonymi punktami. Precyzyjnie odrysuj linię markerem.

Przyciśnij poziomicę mocno do płyty, a następnie przeciągnij ostrzem noża wzdłuż niej, aby jednym ruchem naciąć płytę na całej długości. Wystarczy, że przetniesz tylko warstwę kartonu. Złap płytę z dwóch stron i jednym stanowczym ruchem przełam ją w odpowiednim miejscu. Znajdujący się pod kartonem gips łatwo się złamie. Na zakończenie przetnij nożykiem papierową warstwę znajdującą się na odwrocie wzdłuż zgięcia. Jeśli powstała krawędź jest nierówna, wygładź ją za pomocą tarki.

Ustal głębokość wnęki

Określ głębokość wnęki. Zaznacz ołówkiem miejsca, w którym zamontujesz aluminiowy profil, a w którym karnisz. Zostaw kilka wolnych centymetrów przestrzeni po jednej stronie szyny, aby później łatwo wsunąć w nie żabki. Pozostaw też ok. 2-3 cm pomiędzy osłoną a szyną, co ułatwi Ci przesuwanie żabek.

Przykręć osłonę do profilu

Zamocuj karnisz i profil aluminiowy w wyznaczonych wcześniej miejscach. Przykręć osłonę do profilu za pomocą wkrętów.

Pomaluj osłonę

Aby uzyskać najlepszy efekt dekoracyjny, pomaluj osłonę na karnisz bez wiercenia tą samą farbą, którą pomalowano sufit. Dzięki temu element ten nie będzie rzucał się w oczy. I to wszystko – karnisz ukryty jest już gotowy!

ukryty-karnisz-2ukryty-karnisz-2ukryty-karnisz-2ukryty-karnisz-2

Dlaczego warto zamontować ukryty karnisz?

Ukryty karnisz to bardzo estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu nie trzeba przejmować się tym, jak wygląda karnisz ani czy jego stylistyka dobrze współgra z wyglądem firanek, czy zasłon. Nieważne zatem, czy jest on stary, zniszczony, wykonany z blachy, emalii czy drewna, wszystko będzie bowiem zakryte płytą. Tym samym Twoja firanka będzie dawała wrażenie, jakby zwisała bezpośrednio z sufitu, co zapewnia wyjątkowy efekt aranżacyjny. Niewidoczny karnisz nie zaburza również dekoracji okiennej.

Tego typu rozwiązanie będzie prezentowało się pięknie i bardzo elegancko, szczególnie w tych salonach, w których znajduje się duże okno tarasowe. Zabudowany karnisz sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie zależy Ci na efekcie lekkości i optycznym powiększeniu pomieszczenia. 

Karnisz zabudowany to także dobry pomysł w zakresie aranżacji sypialni oraz dowolnych innych pomieszczeń, które nie są zbyt wysokie. Taki system karniszy może bowiem skutecznie uczynić Twoje wnętrza optycznie wyższymi.

Przeczytaj również: Jak dopasować karnisz do wystroju wnętrza

Ukryty karnisz — podsumowanie

Dzięki wiedzy zdobytej po przeczytaniu artykułu z pewnością poradzisz sobie z montażem ukrytego karnisza. Jak mówi przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. W teorii mało znaczące niuanse, na przykład wspomniany karnisz, mają ogromny wpływ na efekt końcowy aranżacji. Ten nieskomplikowany proces pomoże Ci uczynić wnętrze jeszcze piękniejszym i bardziej stylowym. 

Data publikacji: 27.01.2016

Data aktualizacji: 06.10.2022