icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rolety w kuchni i łazience – co warto o nich wiedzieć?

Łazienka i kuchnia to specyficzne pomieszczenia, ponieważ panuje w nich podwyższona wilgoć. Nie oznacza to jednak, że znajdujące się tam okna powinny zostać nieosłonięte. Sprytnym sposobem na zapewnienie prywatności i ograniczenie wpadającego światła jest odpowiedni dobór rolet. Po jakie z nich sięgnąć?

Rolety w kuchniRolety w kuchniRolety w kuchniRolety w kuchni

Rolety – najlepszy wybór do kuchni i łazienki

Łazienka to pomieszczenie, które ma nam zapewnić prywatność. Znajdujące się w niej okna stanowią zaletę, jeśli chcemy hodować rośliny, a także przydają się podczas suszenia prania. Pozostawianie mikrouchyłów obniża zawartość wilgoci panującej w łazience, a także pozwala szybciej schnąć użytym po kąpieli ręcznikom czy dywanikowi.

Na wilgoć narażona jest również kuchnia. Jeśli znajduje się po słonecznej stronie, w pewnych godzinach przyrządzanie posiłków może być utrudnione przez oślepiające światło. Obecność okien jest jednak konieczna, bo dzięki wentylacji na powierzchniach sprzętów nie osadza się para, meble nie pokrywają się grzybem, a zapachy powstałe podczas gotowania szybciej ulatują.

W obu tych pomieszczeniach można zastosować klasyczne firany i zasłony. Rozwiązania takie mają jednak szereg wad, z uwagi na które to właśnie rolety są od nich lepszym wyborem. Przede wszystkim, aby zasłonki sprawdziły się w kuchni lub łazience, należy wybierać modele krótkie, najlepiej sięgające parapetu. Na miękkim materiale będzie osiadać wilgoć, a w kuchni także tłuszcz. Jeśli podczas gotowania czy sprzątania coś na nie kapnie, oczyszczenie ich będzie się wiązać z praniem. Ponadto firany i zasłony w funkcji ochrony przez promieniami słońca nie radzą sobie najlepiej. W tym aspekcie nie mogą mierzyć się z roletami.

Rolety w łazienceRolety w łazienceRolety w łazienceRolety w łazience

Cechy dobrych rolet do łazienki i kuchni

Rolety dzielą się na wiele rodzajów. Do poszczególnych pomieszczeń dobiera się je ze względu na właściwości. W salonie, sypialni czy gabinecie sprawdzą się wszystkie modele: rolety tradycyjne, jak i nowoczesne rzymskie. Rolety do kuchni i łazienki powinny jednak spełniać kilka warunków. Muszą być:

- odporne na wilgoć, a nawet wodę – nie mogą jej chłonąć,
- gładkie – to utrudni wnikanie w nie brudu i tłuszczu, a także powstawanie pleśni,
- łatwe do utrzymania w czystości – szybkie w demontażu i gotowe do dokładnego oczyszczenia bez zdejmowania,
- jednolite i szczelne – to ważne szczególnie w łazience, ponieważ nikt z zewnątrz nie może nas podejrzeć,
- montowane bezpośrednio na oknie – dzięki temu okno można swobodnie uchylać i otwierać bez usuwania rolety bądź zawadzania o nią.

Porada eksperta

Nawet odpowiednio dobrane i spełniające wszystkie wymogi rolety będzie trzeba wymieniać częściej niż te zamontowane w salonie bądź w sypialni. Trudne warunki panujące w łazience i kuchni pozostawią na roletach ślady – materiał ulegnie zużyciu. Wymiany rolet najlepiej dokonywać co kilka lat, gdy zauważymy, że odbiegają kolorem od pozostałych.

Jakie rodzaje rolet do łazienki i kuchni?

Dobrymi i trwałymi rodzajami rolet są tradycyjne bądź rzymskie wykonane z poliestru. Odznaczają się wysoką odpornością na wilgoć oraz są dość łatwe w utrzymaniu w czystości. Rolety drewniane wręcz przeciwnie – nie sprawdzą się ani w łazience, ani w kuchni. Można je zaimpregnować, jednak zniszczą się dużo szybciej niż poliestrowe. Najlepsze do oczyszczenia oraz najtrwalsze są rolety z PCV bądź aluminium. Te jednak częściej montuje się na zewnątrz – za oknem.

Roleta biała CastoramaRoleta biała CastoramaRoleta biała CastoramaRoleta biała Castorama

Pod względem kształtu na uwagę zasługują rolety plisowane, inaczej zwane po prostu plisami. Są możliwe do zamontowania na dwa sposoby. Do kuchni i łazienki poleca się plisy z montażem bezinwazyjnym, który wyklucza konieczność wiercenia w listwach. Taki montaż polega na przytwierdzeniu plis do okna za pomocą zaczepów zaciskowych. Umieszcza się je na ramie okiennej – na górze i dole. Zaczepy mogą być plastikowe bądź metalowe.

Rolety plisowane mają szereg zalet. Pozwalają na odsłanianie dokładnie takiej części okna, na jakiej nam zależy. Jeśli słońce stoi wysoko na niebie, możemy pozostawić przesłoniętą wyłącznie dolną połowę. I odwrotnie: jeśli z ulicy można zajrzeć do wnętrza łazienki tylko przez dolną część okna, pozostawimy ją osłoniętą. Łatwe i szybkie manewrowanie roletą jest ważne również wtedy, gdy okno znajduje się bezpośrednio przy umywalce lub zlewozmywaku.

Tradycyjne rolety odporne na wilgoć oraz plisy dostępne są w wielu kolorach, odcieniach i deseniach. Dobierzemy je wedle uznania do koloru ścian, kafelków, mebli i dodatków.

Data publikacji: 22.05.2018