Produkty

Jak czyścić dach z blachy jesienią?

Jak czyścić dach z blachy jesienią?

Blacha to taki rodzaj pokrycia dachowego, który wymaga od nas systematycznej konserwacji. Jesień to idealny czas na przeprowadzenie takich prac. Co warto zrobić i o jakich czynnościach nie wypada nam zapomnieć? Oto kilka praktycznych porad.

farba antykorozyjnaPatrząc na dach, który został położony stosunkowo niedawno i ten, który przykrył wierzch naszego domu kilka lat temu, szybko możemy zauważyć różnicę. Ten starszy z reguły pokryty jest nalotem lub mchem. Nowy lśni blaskiem i cieszy nasze oczy piękną barwą – w zależności od tego, jaki odcień wybraliśmy. Jeśli nie będziemy się odpowiednio starać, jego urok szybko przeminie.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli dlaczego warto czyścić nasz dach

Prace konserwatorskie mają niebagatelne znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki nim przedłużamy żywotność naszego pokrycia dachowego. Sama pielęgnacja dachu oznacza nieporównywalnie mniejszy koszt od tego, który przyjdzie nam później wyłożyć na nowe pokrycie dachowe.

Mawia się, że dobre pokrycie dachowe, które zostało zamontowane ręką prawdziwego fachowca, powinno w swojej niezmienionej formie przetrwać długo. Warto jednakże wspomóc funkcjonowanie dachu poprzez szereg czynności mających na celu zadbanie o jego wygląd i stan techniczny.

Co robimy?

Jesienią, kiedy jeszcze nie pojawił się pierwszy śnieg, możemy szybko naprawić widoczne usterki, które zauważymy podczas bezpośredniej obserwacji.

Czy dach trzeba myć? Na pewno nie bardzo często. Teoretycznie bowiem, większość zabrudzeń powinien usunąć z naszego dachu deszcz, który będzie okresie jesienno-zimowym padał coraz częściej.

Dach pokryty blachą myjemy wówczas, gdy zauważymy na jego powierzchni brud, który nie schodzi nawet po gwałtownych opadach deszczu.

O tym, jak często i w jakim natężeniu powinien być konserwowany nasz dach, w dużej mierze decyduje to, czy jest on pokryty odpowiednim środkiem ochronnym.

Powłoka powstała przy udziale takiego specyfiku chroni wierzchnią warstwę blachy przed powstawaniem zabrudzeń.

Jeśli czyścić, to czym?

Wiadomo, że blacha może ulec zarysowaniom. Dlatego do jej mycia najlepiej jest użyć szczotki ze stosunkowo miękkim włosiem oraz wody pod dużym ciśnieniem. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń z powodzeniem można użyć silniejszego detergentu.

Pamiętajmy, że wraz z zimą przyjdzie do nas śnieg, a to największy wróg naszego dachowego pokrycia. Podczas jesiennych prac związanych z jego konserwacją zwróćmy zatem szczególną uwagę na to, w jakim stanie są rynny koszowe, a także okolice dookoła okien oraz kominów.

Konserwacja dachu powinna się także opierać na sprawdzeniu drożności naszych rynien oraz, jeśli to konieczne, ich odpowiednim ustawieniu i wymianie. rynna z blachy

Jesień to niestety idealny moment na to, by nasza rynna się zapchała. Duże ilości gałązek, liści i innego rodzaju zanieczyszczeń codziennie wpadają do jej wnętrza.

Podsumowując, aby nasz dach cieszył się dobrym stanem technicznym przez całą zimę:

- zwróćmy uwagę na wszystkie łączenia powierzchni dachowych – miejsca przy kominie i te, które są nachylone pod różnymi kątami,

- spójrzmy czy przypadkiem nasz dach nie posiada już jakiś uszczerbków, które mógł spowodować wiatr,

- dokonajmy przeglądu rynien, trzeba udrożnić te, które są zatkane przez różnego rodzaju zanieczyszczenia,

- jeśli to konieczne, zamontujmy zabezpieczenia przeciwśnieżne – z reguły mają one postać poprzecznie ułożonych żerdzi lub metalowych drabinek.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Jak wybrać kąt nachylenia dachu

Jak wybrać kąt nachylenia dachu
Budując dom, musimy rozważyć kąt nachylenia połaci dachu. Od czego warto uzależnić wybór i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania tej decyzji?
Czytaj więcej

Jak załatać blaszany dach

Jak załatać blaszany dach
Problem przeciekającego dachu jest wyjątkowo nieprzyjemną usterką – kapiącej wody nie sposób nie zauważyć, trudno jednak znaleźć miejsce, gdzie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak czyścić dach z blachy jesienią?