Produkty

Najczęstsze błędy przy montażu rynien

Najczęstsze błędy przy montażu rynien

Choć instalowanie rynien wydaje się rzeczą stosunkowo łatwą, podczas tej czynności popełnianych jest jednak sporo brzemiennych w skutkach błędów. Jeśli system odprowadzający wodę zostanie bowiem zamontowany w niepoprawny sposób, z czasem może skutkować szpetnymi zaciekami bądź w najgorszym wypadku gniciem elewacji naszego budynku.

montaż rynnyNawet niepozorny montaż rynien w naszym domu powinien być przemyślany. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie nerwów, a także wydawania dodatkowych pieniędzy, cały proces powinniśmy odpowiednio zaplanować, tak aby wystrzec się najczęściej popełnianych błędów. Poniżej kilka zaniedbań, których powinniśmy przy tej okazji unikać.

Brak przestrzeni na ruchy termiczne

Rynny, szczególnie w Polsce, narażone są na skrajne temperatury – od bardzo wysokich latem, po bardzo niskie podczas zimy. W tym przypadku przy ich montażu należy pamiętać, że każdy materiał podczas określonych warunków atmosferycznych „pracuje” w inny sposób i trzeba pozostawić mu na to miejsce. Najlepiej montować rynny na zatrzask, wystrzegając się klejenia, spawania czy montowania „na sztywno”. Na rynnach niektórych producentów możemy dodatkowo spotkać się z tak zwanymi liniami dylatacyjnymi, które wskazują, w jaki sposób je zamontować, aby mogły „pracować” w sposób swobodny.

 Zły rozstaw haków

Odpowiednie rozstawienie specjalnych haków jest kluczowe dla trwałości całej instalacji. Haki podtrzymujące rynny powinniśmy standardowo montować co 50 cm. Jest to bardzo ważne, bowiem w przeciwnym wypadku z biegiem czasu cała instalacja może się odkształcać bądź po prostu pękać pod naporem wody, śniegu czy lodu.

Niepoprawna wysokość montażu

Rynny powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od dachu. Jeśli zamontujemy je zbyt wysoko, woda może do nich nie trafiać i ochlapywać elewację. W przypadku gdy z kolei zamontujemy je zbyt nisko, mogą nie przetrwać naporu zalegającego zimą śniegu. Najlepiej, by po prostu lekko wystawały poza połać dachu (przynajmniej w połowie swojej szerokości), tak aby woda wpadała bezpośrednio w ich środek.rynna castorama

Nieodpowiedni montaż 

Przy montażu rynien powinniśmy być uważni. Choć całość nie musi odznaczać się chirurgiczną precyzją, to warto zadbać, by były one równo docięte oraz zamontowane w poprawny sposób. Całość powinna być także czysta i pozbawiona jakichkolwiek uszkodzeń. Przy projektowaniu systemu powinniśmy pamiętać również o zachowaniu odpowiedniego spadku, a także podparciu instalacji przez specjalne haki bądź ucha montażowe. Jeśli montujemy rynny metalowe, dodatkowo na łączeniach powinniśmy zastosować silikon dekarski.

Słaba jakość materiałów

W momencie zakupu rynien powinniśmy zainteresować się ich jakością. Najlepiej, aby była ona zbliżona do trwałości dachu, wówczas ewentualny remont pokrycia naszego domu będziemy mogli wykonać razem z wymianą systemu odprowadzającego wodę. Dobrze też, aby rynny były wykonane przez znanego producenta i posiadały gwarancję.

Po wyeliminowaniu najczęstszych błędów towarzyszących instalacji rynien nasz system oprowadzający wodę powinien służyć bez awarii przez wiele lat. Jeśli montażu nie zamierzamy zlecić specjalistom, powinniśmy zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół, tak aby nasza praca nie poszła na marne.

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy
Gdy dobrze dobierzesz kolor rynien, stają się niemal niewidoczne, co nie znaczy, że można o nich zapomnieć w ogóle. Pełnią ważną rolę w odprowa...
Czytaj więcej

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czym jest budownictwo zrównoważone?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środo...
Czytaj więcej

Systemy ogrzewania rynien

Systemy ogrzewania rynien
System ogrzewania rynien przydatny jest szczególnie w zimie – wtedy ma za zadanie zapewnić orynnowaniu sprawne działanie. Co trzeba wiedzieć o t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Najczęstsze błędy przy montażu rynien