Produkty

Jak ozdobić dach

Jak ozdobić dach

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Jego trwałość i poprawność wykonania to najistotniejsze cechy, którymi powinien się wyróżniać, dzięki czemu zapewni nam we własnym domu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Pokrycie dachowe ma również walory estetyczne, które możemy dodatkowo podnieść, stosując przeznaczone do tego celu ozdoby. Oto nasze propozycje.

wieżyczki ozdoby dachuW kategorii produktów określanych wspólnym mianem ozdób dachowych znajdziemy zarówno wyroby typowo dekoracyjne, jak i te spełniające rolę praktyczną. Elementy te dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, a także wykonywane są z rozmaitych materiałów. Do najpopularniejszych z nich należy ceramika, stal nierdzewna, miedź, blacha ocynkowana czy tytan-cynk. Ozdoby dachowe mogą przybierać różne formy, a jeśli wśród gotowych produktów nie znajdziemy takich, które spełniają nasze oczekiwania, możemy bez trudu zlecić ich wykonanie odpowiednim firmom.

Pierwszą grupę ozdób dachowych stanowią rozmaite wieżyczki i ozdobne chorągwie. Wieżyczki osadzone są na podstawach, zazwyczaj okrągłych, a ich zwieńczeniem są ruchome chorągiewki – wykonane oczywiście z tego samego tworzywa, co cała ozdoba. Dodatkowym elementem bardzo często bywa również róża wiatrów. Niektóre z tego typu dachowych dodatków przyjmują również formę wiatrowskazów, które określają kierunek wiania wiatru.

Podobne, choć pozbawione zakończenia w formie chorągiewki, są szpice i iglice – kolejna grupa popularnych ozdób dachowych. Szpice o różnej średnicy, wysokości i podstawie stanowią jedną z najpopularniejszych dekoracji połaci dachowych. dach ozdoby

Nie zapominajmy także o elementach, które mogą stanowić samodzielną dekorację i być zamocowane np. na kalenicy dachu albo też uzupełniać wspomniane wieżyczki, szpice czy iglice. Należą do nich figurki przestawiające zwierzęta czy postacie. Wybór nie ogranicza się jedynie do najpopularniejszych w tej kategorii kogutów. Obejmuje on również orły, gołębie, sowy, wiewiórki, konie, delfiny, a także lunatyków, wędkarzy czy piłkarzy, a i to nie wyczerpuje jeszcze listy oferowanych przez producentów produktów.

Poza ozdobami opisanymi powyżej, możemy również urozmaicić wygląd naszego dachu, decydując się na oryginalne w formie wodorzygacze, attyki, nasadki kalenicowe, przepusty czy kosze zlewowe. Wszystkie one mogą znacznie różnić się od swoich powszechnie wykorzystywanych odpowiedników i być tym, co zadecyduje o charakterze naszego budynku.

Warto pamiętać, że wybór elementów mających upiększać nasz dach, nie powinien być przypadkowy. Najważniejsze, to dobrać ich wielkość od rozmiarów dachu, tak by zachować odpowiednie proporcje i osiągnąć zamierzony efekt.

 

 

Data publikacji: 09.10.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak ozdobić dach