LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak ozdobić dach?

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Jego trwałość i poprawność wykonania to najistotniejsze cechy, którymi powinien się wyróżniać, dzięki czemu zapewni nam we własnym domu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Pokrycie dachowe ma również walory estetyczne, które możemy dodatkowo podnieść, stosując przeznaczone do tego celu ozdoby. Oto nasze propozycje.

Jak ozdobić dach

W kategorii produktów określanych wspólnym mianem ozdób dachowych znajdziemy zarówno wyroby typowo dekoracyjne, jak i te spełniające rolę praktyczną. Elementy te dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, a także wykonywane są z rozmaitych materiałów. Do najpopularniejszych z nich należy ceramika, stal nierdzewna, miedź, blacha ocynkowana czy tytan-cynk. Ozdoby dachowe mogą przybierać różne formy, a jeśli wśród gotowych produktów nie znajdziemy takich, które spełniają nasze oczekiwania, możemy bez trudu zlecić ich wykonanie odpowiednim firmom.

Pierwszą grupę ozdób dachowych stanowią rozmaite wieżyczki i ozdobne chorągwie. Wieżyczki osadzone są na podstawach, zazwyczaj okrągłych, a ich zwieńczeniem są ruchome chorągiewki – wykonane oczywiście z tego samego tworzywa, co cała ozdoba. Dodatkowym elementem bardzo często bywa również róża wiatrów. Niektóre z tego typu dachowych dodatków przyjmują również formę wiatrowskazów, które określają kierunek wiania wiatru.

Podobne, choć pozbawione zakończenia w formie chorągiewki, są szpice i iglice – kolejna grupa popularnych ozdób dachowych. Szpice o różnej średnicy, wysokości i podstawie stanowią jedną z najpopularniejszych dekoracji połaci dachowych.

Jak ozdobić dach

Nie zapominajmy także o elementach, które mogą stanowić samodzielną dekorację i być zamocowane np. na kalenicy dachu albo też uzupełniać wspomniane wieżyczki, szpice czy iglice. Należą do nich figurki przestawiające zwierzęta czy postacie. Wybór nie ogranicza się jedynie do najpopularniejszych w tej kategorii kogutów. Obejmuje on również orły, gołębie, sowy, wiewiórki, konie, delfiny, a także lunatyków, wędkarzy czy piłkarzy, a i to nie wyczerpuje jeszcze listy oferowanych przez producentów produktów.

Poza ozdobami opisanymi powyżej możemy również urozmaicić wygląd naszego dachu, decydując się na oryginalne w formie wodorzygacze, attyki, nasadki kalenicowe, przepusty czy kosze zlewowe. Wszystkie one mogą znacznie różnić się od swoich powszechnie wykorzystywanych odpowiedników i być tym, co zadecyduje o charakterze naszego budynku.

Warto pamiętać, że wybór elementów mających upiększać nasz dach, nie powinien być przypadkowy. Najważniejsze, to dobrać ich wielkość od rozmiarów dachu, tak by zachować odpowiednie proporcje i osiągnąć zamierzony efekt.