icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wyciskacz do mas – jak działa?

Wyciskacz do mas, zwany popularnie pistoletem, jest niezbędnym narzędziem w wielu rodzajach prac budowlanych i instalacyjnych. Jego zadaniem jest wypchnięcie kleju, silikonu bądź innego materiału z tuby i umożliwienie ich aplikacji w odpowiednim miejscu. Zasada działania jest zatem bardzo prosta i jest taka sama zarówno dla wyciskaczy ręcznych, jak i akumulatorowych. Warto jednak przyjrzeć się im nieco bliżej z uwagi na drobne różnice między nimi.

Wyciskacz do mas

Każdy rodzaj wyciskacza do mas wyposażony jest w „magazynek”, w którym umieszczamy tubę z materiałem, oraz w spust, tłok i zapadkę uniemożliwiającą jego wycofanie się. Bardziej zaawansowane modele mogą posiadać dodatkowe funkcje, jak np. obrotowy uchwyt na tubę, jednak nie wpływa to na sam mechanizm działania. Narzędzia mogą także różnić się między sobą materiałami, z jakich zostały zbudowane, jak i jakością wykonania, dlatego planując częste wykorzystywanie wyciskacza do mas, powinniśmy wybrać modele trwalsze i dające większy komfort w trakcie wykonywania pracy.

Jak działa wyciskacz?

Większość modeli ma konstrukcję szkieletową, która posiada uchwyt podtrzymujący tubę z klejem lub silikonem. Niektóre rodzaje pozbawione są tego elementu, wtedy opakowanie z materiałem mocujemy w gnieździe za pomocą dźwigni zaciskowych. Ich zaletą jest możliwość użycia tub o różnych długościach.

W obu przypadkach przed montażem powinniśmy maksymalnie odciągnąć tłok, aby odpowiednio zamocować tubę w urządzeniu. Naciśnięcie spustu powoduje przesuwanie się tłoka, który wyposażony jest w specjalną końcówkę ułatwiającą aplikację materiału i wyciskającego masę na drugim końcu opakowania. Zapadka blokuje pozycję tłoka, dzięki czemu masa nie spływa w opakowaniu i wyciskacz jest gotowy do dalszej pracy.

Na co zwrócić uwagę?

Najprostsze modele nie posiadają jednak zabezpieczenia przed wykapywaniem kleju bądź silikonu z tuby w momencie przerwania pracy. Tanie wyciskacze często nie posiadają również odpowiedniej długości tłoka – zdarza się, że jest on za krótki. Efekt jest taki, że opakowanie nie jest do końca opróżniane i tym samym niepotrzebnie zwiększa nasze koszty, bowiem częściej musimy kupować tuby z masą. W najtańszych modelach trudno również kontrolować ilość wydobywającego się materiału, co ma wpływ na jakość wykonywanych robót.

Decydując się na zakup wyciskacza do mas, powinniśmy uwzględnić wymienione czynniki, aby podczas naszych prac straty w materiale były jak najmniejsze. W przeciwnym razie może okazać się, że oszczędność przy zakupie tego rodzaju narzędzia szybko znika po rozpoczęciu jego używania.

Nie każdy wyciskacz nadaje się również do każdego rodzaju masy. Gęste kleje, silikony, bądź inne substancje powinny być aplikowane przez specjalnie do nich przeznaczone narzędzia. Zwykłe i najprostsze mogą sobie nie poradzić z odpowiednim wydobyciem kleju na zewnątrz.

Wyciskacz do mas

Wyciskacze akumulatorowe

Wyciskacze elektryczne posiadają nie tylko tę zaletę, że do ich użycia niemal nie musimy używać siły, ale ponadto są narzędziami o wiele bardziej precyzyjnymi. Pozwalają m.in. na zaoszczędzenie nawet 20% masy, ponieważ posiadają system, w którym tłok podczas przerwy w pracy cofa się o kilka milimetrów, dzięki czemu nie naciska na materiał i ten nie wydobywa się niepotrzebnie z tuby.

W większości modeli możemy również regulować prędkość posuwu tłoka. To sprawia, że w łatwy sposób możemy dozować ilość masy w zależności od szerokości szczeliny.

Tego rodzaju wyciskacze posiadają jednak istotną wadę, którą są stosunkowo duże rozmiary obudowy w porównaniu do narzędzi mechanicznych. To sprawia, że nie w każdym miejscu będziemy mogli pracować modelami akumulatorowymi.

Decydując się na zakup wyciskacza do mas, powinniśmy uwzględnić powyższe różnice, zwłaszcza gdy chcemy używać go w pracach profesjonalnych.