Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-cementu stosuje się ekologiczne i bezpieczne surowce, dzięki czemu staje się on coraz bardziej popularnym materiałem do wykańczania dachów. I jest to słuszny wybór – włókno-cement jest wytrzymały i naturalny. Co warto o nim wiedzieć?

Włókno-cement

Zastosowanie materiału

Włókno–cementowe materiały budowlane stosowane są nie tylko do wykończenia i budowy dachów, ale także elewacji i ścian zewnętrznych. Z czego są otrzymywane? Z materiałów naturalnych i bezpiecznych dla środowiska, co jest uważane za dużą zaletę. Jeśli po latach budynek będzie przeznaczony do rozbiórki, włókno-cement może zostać zniszczony bez szkody dla naturalnego środowiska lub przetworzony i wykorzystany ponownie.

Jaki jest skład włókno-cementu

Głównym składnikiem (ok. 90%) płyt lub płytek jest cement powstały z mieszanki wypalonej gliny oraz wapnia. Po połączeniu z wodą mieszanka twardnieje i jest odpowiedzialna za wytrzymałość materiału. Celuloza, czyli syntetyczne włókna drewna, wzmacniają elastyczność finalnego produktu. Włókna wypełniają również powstałe szczeliny, zwiększają gęstość materiału i pełnią funkcję zbrojenia. Dodawany alkohol winylowy, czyli PVA, podnosi wytrzymałość, twardość i plastyczność materiału. W procesie produkcyjnym używa się również dodatków, takich jak kreda wapienna, krzemionka czy włókno-cement otrzymany z recyclingu, które pełnią funkcję wypełniaczy poprawiających wygląd płyt.

Jak wytwarza się włókno-cement na dach

Technologia wytwarzania materiałów włókno–cementowych polega na nakładaniu na siebie kolejnych cienkich warstw mieszanki, które przed procesem powolnego utwardzania zostają ze sobą mocno sprasowywane. To właśnie one nadają włókno-cementowi tak dużą wytrzymałość. Płytki mogą mieć różne kształty – kwadratowe, prostokątne lub ścięte do układania we wzór karo. Mogą również posiadać proste lub karbowane krawędzie, a także gładką lub karbowaną powierzchnię. Taki wybór pozwala na dużą dowolność i uzyskanie różnorodnych kolorystycznie dachów.

Włókno-cement

Jak mocuje się płyty włókno-cementowe?

Płytki dachowe są lekkie i łatwe w montażu, ale wymagają fachowego ułożenia, dlatego pracę najlepiej powierzyć fachowcom. Mocuje się je do łat lub do deskowania pełnego z izolacją. Tańszym wariantem są płyty faliste pokrywane dodatkowo farbą. Mogą być stosowane na nowe dachy, a także na pokrycia istniejących dachów przeznaczonych do remontu i wymiany. Oba warianty, dzięki swojej lekkości, nie odciążają konstrukcji dachów i są alternatywą dla pokryć blaszanych lub tradycyjnych dachówek, w niczym im nie ustępując.

Czy pokrycie dachu włókno-cementem jest dobrym rozwiązaniem

Materiał cechuje się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi – na dach jest polecany ze względu na wysoką odporność na czynniki pogodowe. Nie wymaga też specjalnych zabiegów konserwacyjnych, jest odporny na korozję, grzyby i działania temperatur. Co istotne, płyty faliste lub płytki dachowe są również odporne na ogień, dzięki czemu są dobrym materiałem izolacyjnym. Dodatkowo nie ulegają pęknięciom czy zarysowaniom. Warunkiem zachowania właściwości materiału jest jego prawidłowy montaż – warto go zlecić doświadczonej firmie.