Dach mansardowy może być dwu- oraz czterospadowy. Górne płaszczyzny dachu mansardowego francuskiego są zwykle nachylone pod kątem 30 stopni, natomiast dolne mają spadek równy 60 stopniom. W przypadku dachów mansardowych polskich obie płaszczyzny charakteryzują się podobnym spadkiem.
Dlaczego warto wybrać dach mansardowy
Dach mansardowy cechuje się przede wszystkim ciekawym i estetycznym wyglądem. Jednak główną zaletą tego typu połaci jest możliwość praktycznego i funkcjonalnego urządzenia przestrzeni poddasza. W dachu mansardowym dolne płaszczyzny pełnią jednocześnie funkcję ścian sięgających bezpośrednio do podłogi, w których bez przeszkód możemy zamontować tradycyjne okna fasadowe. Dzięki małemu ich nachyleniu unikamy problemu skosów ograniczających przestrzeń poddasza, a także zapewniamy sobie wygodę poruszania się po najwyższej kondygnacji. Dach mansardowy stanowi więc idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza użytkowego.
Wady dachu mansardowego
Jedną z wad dachu mansardowego jest jego cena, która przewyższa koszt wykonania połaci innego typu. Wykonywane na zamówienie dachówki o odpowiednim kształcie należą do rozwiązań kosztownych, ale na ostateczną cenę ma także wpływ większe zużycie materiałów oraz nakład pracy dekarzy. Obecność łamania w połaci dachu wymusza również odpowiednią jego izolację i zabezpieczenie od wewnątrz – w innym wypadku możemy spodziewać się, że przez nieszczelności w załamaniu do wnętrza będzie dostawał się deszcz czy śnieg. Wadą dachu mansardowego jest również to, co uchodzi z drugiej strony za jego zaletę – jest nią skomplikowana budowa, która poza aspektem estetycznym, cechuje się również trudnością wykonania oraz potrzebą zachowania wyjątkowej precyzji w trakcie układania.
Można więc powiedzieć, że zalety i wady, jakimi wyróżnia się dach mansardowy, równoważą się. Zakładając, ze w naszym domu chcemy spędzić długie lata, warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie – wysokie koszty zrekompensuje nam bowiem duża przestrzeń użytkowa poddasza oraz możliwość dowolnego jego zaaranżowania.