Dach mansardowy – konstrukcja, zalety i wady

Dach mansardowy jest obecnie rzadko spotykanym rozwiązaniem architektonicznym w nowoczesnym budownictwie. Warto jednak znać jego konstrukcję, chociażby ze względu na niecodzienny, ale też bardzo atrakcyjny wygląd. Jest to szczególny rodzaj dachu łamanego, który wywodzi się ze stylu francuskiego i przyozdabia dworki na polskich ziemiach. Zapoznaj się z jego konstrukcją.

Przejdź do następnych akapitów:

Dach mansardowy – jak wygląda?

Mansardowy dach to rozwiązanie architektoniczne doskonale wpisujące się w stylistykę wytwornego dworku. Może być zbudowany w wersji jednospadowej lub dwuspadowej. 

Nim przejdziemy do konstrukcji takiego dachu, należy zastanowić się, co to jest mansarda? Mówiąc o mansardzie, mamy na myśli pomieszczenie o przeznaczeniu mieszkalnym, którego ścianami są połacie dachu. Konstrukcja ta jest skomplikowana i wymaga prawidłowo wykonanych prac dekarskich, które poprawnie mogą wykonać jedynie profesjonaliści.

Przeczytaj także: Jak zamontować plisy i rolety dachowe?

Konstrukcja dachu mansardowego – etapy pracy 

Etapy pracy są tożsame z budowaniem dachu dwuspadowego czy każdego innego, jednak sama konstrukcja wygląda zupełnie inaczej. Różnicą jest tu przede wszystkim łamany kształt – górna część dachu najczęściej ma około 30 stopni spadku, natomiast dolna część aż 60 stopni. Budowa dachu mansardowego to wieloetapowy proces, zatem od czego zacząć?

dach mansardowy

Projekt dachu

Projekt całego budynku definiuje kształt, jaki finalnie przybierze dany budynek. Na wybór projektu powinno poświęcić się dużo czasu, by nie żałować w przyszłości swoich wyborów. W dodatku decydując się na dach mansardowy, trzeba być świadomym jego kosztów – jest to jedna z najdroższych możliwości pokrycia domu. 

Bez względu na to, z jakim pokryciem dachowym budujesz dom, masz bezwzględny obowiązek stosowania się do zapisów zawartych w projekcie – zarówno tych dotyczących ilości krokwi, gęstości ich rozmieszczenia, a także kąta nachylenia poszczególnych połaci dachu. 

Jeśli dach projektujesz sam, tak samo musisz zastosować się do najważniejszych postanowień prawa budowlanego. Stosowanie się do przepisów gwarantuje bezpieczeństwo, a także solidność wykonania budowy domu. Od projektu zależy także, jak będą rozmieszczone okna – fasadowe i dachowe, rozmieszczenie rynien, a także przewidziany rodzaj wykończenia dachu.

Wznoszenie więźby dachowej

Wznoszenie więźby dachowej rozpoczyna się od mocowania murłat. Są to belki mocowane do szczytu ścian, na których następnie osadza się krokwie pod odpowiednim kątem. We wznoszeniu więźby dachowej dla dachu mansardowego wyzwaniem jest odpowiednie skonstruowanie miejsca, w którym następuje załamanie dachu. Wymaga to wiele precyzji, by finalnie okazało się, że dach będzie szczelny.

Pokrywanie więźby dachowej folią

Kolejnym krokiem każdej budowy dachu jest jego foliowanie. Wcześniej stosowano do tego celu deski, obecnie o wiele szybsze i wydajniejsze jest zastosowanie folii paroprzepuszczalnej. Ta zabezpiecza dach przed opadami z zewnątrz, dając przy tym możliwość oddania pary zebranej wewnątrz budynku do atmosfery. Folii nigdy nie kładzie się na styk – należy zachować 10 centymetrów zakładki, by zapewnić szczelność konstrukcji. Te umowne 10 centymetrów producenci folii odpowiednio oznaczają na swoich produktach.

Łacenie

Na położonej folii następnie montuje się łaty i kontrłaty. Mają one zapewnić odpowiednią wentylację między folią a pokryciem dachu. 

Montaż okien i rynien

Kiedy łaty są zamontowane, można przejść do instalacji okien i systemów rynnowych.

Sprawdź również: Rzygacze – czy warto je wykorzystać na nowym domu?

Pokrycie dachu

Ostatni etap to pokrycie dachu wybranym materiałem. Do pokrycia dachu mansardowego służą specjalne dachówki. Te jednak są bardzo drogie. Z powodzeniem można je zamienić na o wiele tańsze rozwiązanie, jakim jest gont.

dach mansardowy

Dach mansardowy – zalety i wady

Dachy mansardowe to niezbyt popularne rozwiązania w nowoczesnej architekturze miejskiej i wiejskiej. Nie można jednak ująć im uroku i nie nie wspomnieć o zaletach tego rozwiązania. 

Zalety

Najważniejszą zaletą tej konstrukcji jest przede wszystkim ciekawy i estetyczny wygląd. Ze względów praktycznych dach ten pozwala także na bardzo atrakcyjną aranżację poddasza. Mansarda cechuje się praktycznym wykorzystaniem przestrzeni pod połaciami dachu. 

W dolnej części dachu, która pełni dla danego pomieszczenia funkcję ścian, z powodzeniem można zamontować okna fasadowe, zatem poddasze będzie o wiele lepiej doświetlone niż w przypadku klasycznego dachu kopertowego wyposażonego w okna dachowe. Funkcjonalność mansardy zapewnia małe nachylenie dolnej części dachu, które są niemalże pionowo ustawione względem podłogi. Przestrzeń poddasza nie jest wówczas ograniczona skosami dachowymi. Zatem jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w domu, jest to rozwiązanie warte uwagi.

Zainspiruj się: Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Wady

Dach mansardowy ma także pewne wady. Jaka jest najważniejsza, o którą można posądzić dach mansardowy? Cena! Koszt budowy dachu mansardowego jest bardzo wysoki – koszt za jedną dachówkę przeznaczoną do tego rozwiązania może sięgać nawet 1500 złotych! Zatem same koszty materiałów mogą sięgnąć niebotycznej sumy. Tak wysoka cena za dachówki wynika z konieczności zamówienia jej w odpowiednim kształcie. 

W wysokiej cenie partycypują także koszty wykonania dachu mansardowego. Jest to bardzo skomplikowana konstrukcja, zatem nikt samodzielnie bez pomocy dekarzy nie jest w stanie wznieść bezbłędnie więźby dachowej. Jednym z newralgicznych punktów dachu tego typu jest jego załamanie. To miejsce wymaga szczególnej uwagi i ostrożności, a także odpowiedniej izolacji oraz zabezpieczenia od wewnątrz. Jeśli zostanie to zaniedbane, właściciel domu może spodziewać się, że przez nieszczelności na poddasze dostawała się będzie woda opadowa lub śnieg. 

Bardzo skomplikowana  konstrukcja dachu mansardowego może być zarówno wadą, jak i zaletą. Trudność jego wykonania oraz nakłady finansowe będą jednak zrekompensowane przez względy wizualne i estetyczne. Można zatem uznać, że wady oraz zalety tego rozwiązania architektonicznego się równoważą. A jeśli dom budujemy na długie lata, to warto rozważyć tę opcję, by maksymalnie wykorzystać, daną mam przestrzeń poddasza.

Data publikacji: 19.01.2016

Data aktualizacji: 21.12.2022