Produkty

Zalety i wady dachu mansardowego

Zalety i wady dachu mansardowego

Dach mansardowy nazywany jest także dachem dwukondygnacyjnym – każda z jego połaci składa się z dwóch płaszczyzn różniących się kątem nachylenia. Tego typu dach nie należy do najmodniejszych obecnie rozwiązań, ale warto zastanowić się nad jego wyborem. Jakie wady i zalety ma tego typu konstrukcja?

Dach mansardowy może być dwu- oraz czterospadowy. Górne płaszczyzny dachu mansardowego francuskiego są zwykle nachylone pod kątem 30 stopni, natomiast dolne mają spadek równy 60 stopniom. W przypadku dachów mansardowych polskich obie płaszczyzny charakteryzują się podobnym spadkiem.

Dlaczego warto wybrać dach mansardowy

Dach mansardowyDach mansardowy cechuje się przede wszystkim ciekawym i estetycznym wyglądem. Jednak główną zaletą tego typu połaci jest możliwość praktycznego i funkcjonalnego urządzenia przestrzeni poddasza. W dachu mansardowym dolne płaszczyzny pełnią jednocześnie funkcję ścian sięgających bezpośrednio do podłogi, w których bez przeszkód możemy zamontować tradycyjne okna fasadowe. Dzięki małemu ich nachyleniu unikamy problemu skosów ograniczających przestrzeń poddasza, a także zapewniamy sobie wygodę poruszania się po najwyższej kondygnacji. Dach mansardowy stanowi więc idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy planują maksymalnie wykorzystać przestrzeń poddasza użytkowego.

Wady dachu mansardowego

Jedną z wad dachu mansardowego jest jego cena, która przewyższa koszt wykonania połaci innego typu. Wykonywane na zamówienie dachówki o odpowiednim kształcie należą do rozwiązań kosztownych, ale na ostateczną cenę ma także wpływ większe zużycie materiałów oraz nakład pracy dekarzy. Obecność łamania w połaci dachu Emalia do dachu i rynnywymusza również odpowiednią jego izolację i zabezpieczenie od wewnątrz – w innym wypadku możemy spodziewać się, że przez nieszczelności w załamaniu do wnętrza będzie dostawał się deszcz czy śnieg. Wadą dachu mansardowego jest również to, co uchodzi z drugiej strony za jego zaletę – jest nią skomplikowana budowa, która poza aspektem estetycznym, cechuje się również trudnością wykonania oraz potrzebą zachowania wyjątkowej precyzji w trakcie układania.

Można więc powiedzieć, że zalety i wady, jakimi wyróżnia się dach mansardowy, równoważą się. Zakładając, ze w naszym domu chcemy spędzić długie lata, warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie – wysokie koszty zrekompensuje nam bowiem duża przestrzeń użytkowa poddasza oraz możliwość dowolnego jego zaaranżowania.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaką farbę do malowania dachu z blachy wybrać?

Jaką farbę do malowania dachu z blachy wybrać?
Dach to reprezentatywna część domu – widzą ją nie tylko nasi goście, ale również postronni przechodnie. Z uwagi na ciągłe przebywanie w t...
Czytaj więcej

Malowanie dachu – wybieramy odpowiednią farbę

Malowanie dachu – wybieramy odpowiednią farbę
Jeśli nasze pokrycie dachowe straciło swoją dawną estetykę, lecz nadal jest w pełni funkcjonalne, nie opłaca nam się go wymieniać. Na szczęście mo...
Czytaj więcej

Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?

Jak oczyścić i zabezpieczyć dach przed zielonym nalotem?
Po kilku latach od położenia dachu, często zauważamy na nim zielony nalot z mchu, glonów i porostów. Utrzymująca się wilgoć, niedostateczna wentylacja...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.11.2016
artykuł uczciwie ostrzega przed kosztami - ja się zdecydowałem na taki dach i niestety pochłonął taki budżet, że drugi raz bym się nie podjął.

Ocena i komentarz dla:

Zalety i wady dachu mansardowego