Produkty

Płaska dachówka ceramiczna – czym różni się od innych dachówek

Płaska dachówka ceramiczna – czym różni się od innych dachówek

Dachówki ceramiczne to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wśród pokryć dachowych. W odpowiedzi na panującą modę na nowoczesny minimalizm, producenci tego typu produktów stworzyli dachówkę inną niż tradycyjna, bo zupełnie płaską. Na czym dokładnie polega jej wyjątkowość?

Dachówki płaskiePłaska dachówka ceramiczna to nowoczesna propozycja na wykończenie klasycznego dachu pokrytego dachówkami. Nowoczesna jest w niej głównie forma –poszczególne elementy są idealnie płaskie, a do tego występują w modnych, ciemnych kolorach, z czarnym włącznie. Powstają one z naturalnych surowców, więc podobnie jak w przypadku tradycyjnych dachówek ceramicznych, możliwe są na nich widoczne różnice w wybarwieniu – dotyczy to szczególnie elementów czerwonych.

Dodatkowo, dachówki tego rodzaju są większe od tradycyjnych – osiągają długość nawet ponad 48 cm i szerokość ponad 29 cm. Na pokrycie nimi 1 m2 powierzchni dachu wystarcza już około 10 sztuk. Rozmiary dachówek płaskich wpływają tym samym na przyspieszenie prac dekarskich. Do tego typu produktów z łatwością dobierzemy pełną gamę dodatków, jak np. dachówki połówkowe, krawędziowe, gąsiory, trójniki itp. Pozwala to na prawidłowe wykonanie w pełni funkcjonalnej konstrukcji dachu przy zachowaniu jego walorów estetycznych. Dzięki dostępności wszelkich akcesoriów montaż dachu może być też przeprowadzony na dwa sposoby: tradycyjnie oraz na mijankę, czyli z przesunięciem elementów o połowę w każdym kolejnym rzędzie. Należy jednak pamiętać, że jak w każdym innym wypadku, układanie połaci dachowej z płaskich elementów wymaga przestrzegania zasad sztuki dekarskiej.

płaska dachówkaUsprawnienie procesu układania dachu wynika również z zastosowanego systemu montażu dachówek płaskich. Zostały one bowiem wyposażone w system zamków – pojedynczych lub podwójnych (czołowych i bocznych). Taki mechanizm niesie za sobą dalsze korzyści. Dzięki zamkom skonstruowany z dachówek płaskich dach jest wyjątkowo szczelny i trwały. Co więcej, podobnie jak tradycyjne dachówki ceramiczne, jest on w pełni odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak opady atmosferyczne oraz skrajne temperatury. Płaskie dachówki są więc mrozoodporne oraz paroprzepuszczalne, a przy tym całkowicie niepalne.

Fakt, że dachówki tego typu mają idealnie płaską powierzchnię, sprawia, że mogą one stanowić także godne uwagi rozwiązanie dla elewacji budynków. Dachy z płaskich dachówek sprawdzi się więc zwłaszcza w budownictwie nowoczesnym, gdzie liczy się prostota, minimalizm, a także nowoczesna kolorystyka. Znajdą zastosowanie w prywatnych domach jednorodzinnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej, a nawet w poddawanych modernizacji budynkach zabytkowych.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Co to jest gont?

Co to jest gont?
Gont to drewniany materiał wykorzystywany do wykonania pokryć dachowych oraz elewacyjnych. Mimo iż był wykorzystywany w dawnych czasach, coraz częście...
Czytaj więcej

Jak kłaść gont? Instrukcja krok po kroku

Jak kłaść gont? Instrukcja krok po kroku
Gont bitumiczny jest coraz częściej wybieranym pokryciem dachowym. To bardzo ekonomiczne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie. W tym artykule wyjaśnim...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Płaska dachówka ceramiczna – czym różni się od innych dachówek