LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać gont dachowy?

W zależności od konstrukcji dachu, naszego budżetu i preferencji estetycznych, a także kwestii ekologicznych, możemy wybrać różne rodzaje gontów dachowych. Aby dokonać właściwiej selekcji, warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom, które oferuje rynek, i postarać się dopasować typ pokrycia dachowego do naszych osobistych wyobrażeń i potrzeb.

Jak wybrać gont dachowy

Gonty dachowe były pierwotnie wykonywane wyłącznie z drewna. Dzisiaj możemy cieszyć się również ich bitumicznym odpowiednikiem. Te dwa rodzaje pokryć dachowych wiele łączy, ale także wiele dzieli – czym więc charakteryzuje się każde z nich? 

Rodzaj konstrukcji dachu

Gonty drewniane to deski, które charakteryzują się naturalną, organiczną twardością gatunku drzewa użytego do ich wyrobu. Bitumiczne mają natomiast tę przewagę, że są giętkie. Dlatego, jeśli budujemy lub remontujemy dach, który nie wszędzie jest kanciasty, z pewnością lepiej sprawdzą się dachówki z papy – idealnie dopasują się do wszelkich nierówności i niecodziennych kształtów. Gonty dachowe są lekkim rodzajem pokrycia, ale jeśli nasza konstrukcja jest krucha i mało wytrzymała, również lepiej sprawdzą się dachówki bitumiczne.

Budżet a jakość

Gonty drewniane są znacznie droższe od bitumicznych, jednak są też od nich trwalsze. Jeśli zależy nam na pokryciu dachowym o długotrwałej żywotności, a przy tym nie chcemy zrezygnować z estetyki i ekologii, wybierzmy deski. Wśród gontów drewnianych znajdziemy również elementy łupane bądź cięte. Te pierwsze są wykonywane ręcznie, przez co nie naruszają struktury drzewa, a to znacznie wpływa na ich jakość. Cięte są natomiast tańsze. Dostępne na rynku preparaty pozwolą nam dodatkowo wzmocnić odporność pokrycia na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nasz dach na długo zachowa swój wygląd i właściwości. Niektóre gonty bitumiczne są produkowane w coraz to lepszych technologiach, dlatego także wśród nich uda nam się znaleźć takie, które dorównują jakością tym organicznym. Wszystkie dachówki papowe są również bardzo ciche, co przydaje się choćby na poddaszu, gdy pada deszcz lub grad. Drewniane idealnie tłumią zaś skwar słoneczny.

Jak wybrać gont dachowy

Estetyka i ekologia

Drewniane gonty możemy śmiało wykorzystać w budowie zrównoważonego czy pasywnego domu. Zaraz obok trzciny i kamienia, drewno jest najbardziej popularnym materiałem ekologicznym. Dodatkowo dach pokryty naturalnymi gontami odznacza się szczególnym pięknem – z pewnością zadowoli tych z nas, którzy ukochali sobie styl zakopiański, retro czy rustykalny. Drewno sprawia również, że budynek współgra z otoczeniem. Spośród różnych gatunków drzew, z których są produkowane gonty, możemy wybrać choćby jodłę, buk, modrzew czy świerk – warto także użyć koloryzującej bejcy. Pomimo że nowoczesne domy będą nam się bardziej kojarzyć z gontami bitumicznymi, te drewniane także stanowią dla nich estetyczne  rozwiązanie. Gonty z papy są oczywiście mniej ekologicznym pokryciem dachowym, ale oferują nam niezwykle obfitą paletę barw i kształtów, dodatkowo pozwalając na zastosowanie ich w przypadku niecodziennych konstrukcji dachowych.