Produkty

Łańcuchy rynnowe jako alternatywa dla tradycyjnych rynien

Łańcuchy rynnowe jako alternatywa dla tradycyjnych rynien

Sprawny system rynnowy to ważny element każdego domu, ponieważ dzięki niemu w szybki sposób woda odprowadzana jest z dachu budynku. Łańcuchy rynnowe to nieco inne rozwiązanie –niezwykle dekoracyjne i jednocześnie bardzo skuteczne. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących ich zastosowania.

Na system odprowadzający wodę z dachu składa się kilka elementów, przede wszystkim rynny oraz pionowe rury spustowe. Pierwsze z nich mają zwykle przekrój otwarty i oplatają wszystkie krawędzie dachu. W nich zbierana jest woda opadowa oraz inne zanieczyszczenia. Rury spustowe to natomiast odcinki przewodów o zamkniętym przekroju. Ich zadaniem jest zebranie wody, która płynie rynnami. W ten sposób może być ona szybko usunięta poza budynek.


Rynna na łańcuchuAlternatywą dla tradycyjnych przewodów są łańcuchy rynnowe – wykonywane ze stali lub tworzywa sztucznego.

Kiedy je stosujemy?

Zwykle wtedy, gdy nie chcemy zbyt mocno eksponować systemu rynnowego. Łańcuchy pozwalają nam go ukryć i sprawiają, że cała instalacja odprowadzająca wodę jest prawie niewidoczna.

Łańcuchy rynnowe najlepiej pełnią swoją funkcję przy instalacjach tworzonych przy domach parterowych oraz przy mniejszych daszkach, gdzie mniej rzucają się w oczy niż metalowe lub plastikowe rury.

Jakiej postaci może być łańcuch?

Może mieć on wygląd tradycyjny, ale może również przybierać formę bardziej dekoracyjną. W pierwszym przypadku będzie to zwykły, pionowo zwisający łańcuch, w drugim będzie miał mniejsze lub większe oczka, na których zawieszone będą zbiorniki.

Prosty łańcuch będzie odpowiedni dla tych, którzy uważają, że im mniej będzie widoczne, tym lepiej. Natomiast łańcuchy dekoracyjne przyciągają wzrok nietypowymi kształtami.

Zalety łańcuchów rynnowych

Rynna łańcuchowa na dworzePrzede wszystkim nie powodują zjawiska wybijania oraz wymywania ziemi, które często ma miejsce w przypadku tradycyjnych rynien. Woda, która spływa z dachu po łańcuchu, dociera do ziemi z dużo mniejszą siłą i nie ingeruje w jej powierzchnię.

Montaż tego rozwiązania jest nieskomplikowany, ale wymaga dużej staranności oraz należytego doświadczenia. Łańcuch montujemy zwykle do rynny, a na dole do podłoża. Aby dobrze spełniał swoją rolę, powinien być odpowiednio mocno naciągnięty – wówczas woda podczas spływania nie będzie pryskała na boki.

Łańcuchy rynnowe mają wpływ na to, jak postrzegamy otoczenie domu. Sprawiają, że elewacja zyskuje bardzo dekoracyjny akcent. Rynny nie są zbyt bardzo wyeksponowane, a jednocześnie woda opadowa jest odprowadzona prawidłowo.

Łańcuchy rynnowe nie są rozwiązaniem nowym. Ich dostępność jest bardzo szeroka i z powodzeniem możemy je zastosować, wybierając tradycyjny lub ozdobny wygląd, na zewnątrz swojego domu.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Wszystko o rynnach drewnianych

Wszystko o rynnach drewnianych
Ekologia stała się bardzo ważnym aspektem naszego życia. Budując i remontując domy, chętnie sięgamy po materiały całkowicie naturalne, które trwałości...
Czytaj więcej

Zastosowanie koszy zlewowych

Zastosowanie koszy zlewowych
Aby system orynnowania mógł zostać uznany za sprawny oraz kompletny, niezbędne jest zebranie następujących jego części: koszy zlewowych, rynien dachow...
Czytaj więcej

Bezokapowy system rynnowy – co warto o nim wiedzieć?

Bezokapowy system rynnowy – co warto o nim wiedzieć?
Na potrzeby nowoczesnych budynków – zarówno tych mieszkalnych, jak i przemysłowych – opracowany został bezokapowy system rynnowy. Dedykowa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
14.12.2016
trzeba szukać firm metaloplastycznych, wiem, że kilka ich w Polsce jest. ja mam łańcuch rynnowy zrobiony na zamówienie, pięknie wygląda :)
09.11.2016
gdzie taki kupić?

Ocena i komentarz dla:

Łańcuchy rynnowe jako alternatywa dla tradycyjnych rynien