LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Łańcuchy rynnowe jako alternatywa dla tradycyjnych rynien

Sprawny system rynnowy to ważny element każdego domu, ponieważ dzięki niemu w szybki sposób woda odprowadzana jest z dachu budynku. Łańcuchy rynnowe to nieco inne rozwiązanie –niezwykle dekoracyjne i jednocześnie bardzo skuteczne. Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących ich zastosowania.

łańcuch

Alternatywą dla tradycyjnych przewodów są łańcuchy rynnowe – wykonywane ze stali lub tworzywa sztucznego.

Kiedy je stosujemy?

Zwykle wtedy, gdy nie chcemy zbyt mocno eksponować systemu rynnowego. Łańcuchy pozwalają nam go ukryć i sprawiają, że cała instalacja odprowadzająca wodę jest prawie niewidoczna.

Łańcuchy rynnowe najlepiej pełnią swoją funkcję przy instalacjach tworzonych przy domach parterowych oraz przy mniejszych daszkach, gdzie mniej rzucają się w oczy niż metalowe lub plastikowe rury.

Jakiej postaci może być łańcuch?

Może mieć on wygląd tradycyjny, ale może również przybierać formę bardziej dekoracyjną. W pierwszym przypadku będzie to zwykły, pionowo zwisający łańcuch, w drugim będzie miał mniejsze lub większe oczka, na których zawieszone będą zbiorniki.

Prosty łańcuch będzie odpowiedni dla tych, którzy uważają, że im mniej będzie widoczne, tym lepiej. Natomiast łańcuchy dekoracyjne przyciągają wzrok nietypowymi kształtami.

łańcuch

Zalety łańcuchów rynnowych

Przede wszystkim nie powodują zjawiska wybijania oraz wymywania ziemi, które często ma miejsce w przypadku tradycyjnych rynien. Woda, która spływa z dachu po łańcuchu, dociera do ziemi z dużo mniejszą siłą i nie ingeruje w jej powierzchnię.

Montaż tego rozwiązania jest nieskomplikowany, ale wymaga dużej staranności oraz należytego doświadczenia. Łańcuch montujemy zwykle do rynny, a na dole do podłoża. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, powinien być odpowiednio mocno naciągnięty – wówczas woda podczas spływania nie będzie pryskała na boki.

Łańcuchy rynnowe mają wpływ na to, jak postrzegamy otoczenie domu. Sprawiają, że elewacja zyskuje bardzo dekoracyjny akcent. Rynny nie są zbyt bardzo wyeksponowane, a jednocześnie woda opadowa jest odprowadzona prawidłowo.

Łańcuchy rynnowe nie są rozwiązaniem nowym. Ich dostępność jest bardzo szeroka i z powodzeniem możemy je zastosować, wybierając tradycyjny lub ozdobny wygląd, na zewnątrz swojego domu.