Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Komunikacja dachowa to system elementów stosowanych na dachu i ułatwiających poruszanie się podczas przeprowadzania prac naprawczych czy wizyt kominiarskich. Czy posiadanie jej to obowiązek wszystkich posiadaczy domów? Co w ogóle warto o niej wiedzieć?

Czy zakładanie komunikacji dachowej jest obowiązkowe?

Jeśli kupiliśmy bądź posiadamy od dawna dom z dachem, na którym nie została założona komunikacja dachowa, nie mamy powodów do zmartwień. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury nie ma powszechnego obowiązku stosowania komunikacji dachowej. O stałe dojście do komina muszą zadbać wyłącznie posiadacze domów za dachami charakteryzującymi się spadkiem 25-procentowym lub większym, a także nietrwałymi, przez co rozumiemy dachy pokryte materiałami łamliwymi.

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Czy zakładanie komunikacji dachowej jest korzystne?

Brak wymogu zakładania komunikacji dachowej nie oznacza jednak, że jest ona zbędna. Gdy już dojdzie do awarii – np. komin zatka się w sezonie grzewczym – prace mogą być utrudnione z uwagi na mokre, śliskie bądź oblodzone pokrycie dachu. W takiej sytuacji kominiarz może odmówić wejścia na dach i naprawienia usterki, a my zostaniemy z nierozwiązanym problemem.

Porada eksperta

Naprawy komina w niekorzystnych warunkach może dokonać wynajęta firma. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne przewyższające koszt niektórych modeli ław kominiarskich, a trzeba pamiętać, że naprawa jest wydatkiem jednorazowym. Ława i stopnie zostają na stałe.

Komunikacja dachowa przydaje się podczas odśnieżania dachu w zimie, robienia regularnych przeglądów pokrycia dachowego, przeprowadzania prac konserwacyjnych oraz dodatkowych czynności, np. instalowania anteny telewizyjnej. Z tego poradnika dowiemy się, jak szybko i bezpiecznie odśnieżyć dach. Z kolei dzięki temu poradnikowi uda nam się przeprowadzić konserwację pokrycia.

Rodzaje akcesoriów kominiarskich

Akcesoria kominiarskie, takie jak płotki śniegowe, ławy czy stopnie, wymagają dopasowania do rodzaju dachu. Nawet na płaskim warto zadbać o punkty zaczepowe, zwłaszcza na krańcach, gdyby do awarii doszło tuż przy krawędzi, a my musielibyśmy dokonywać naprawy na oblodzonej powierzchni.

Na dachach spadzistych stosuje się przede wszystkim ławy i stopnie kominiarskie. Wymagają trwałego montażu przy pomocy wsporników i mocowników. Zazwyczaj są wykonane z aluminium o wysokim gatunku bądź ocynkowanej stali. To ważne, by odznaczały się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne: mróz, promienie UV, wilgoć. Dzięki antypoślizgowej ażurowej powierzchni nie trzyma się na nich śnieg, ani też nie tworzą oblodzenia. Właściwe elementy komunikacji kominiarskiej spełniają kryteria określone przez Europejską Normę EN516 i mają znak CE – jest wybijany na każdym elemencie z osobna.

Zobacz także: Akcesoria do okien dachowych

Do czego służy komunikacja dachowa? Czy jest niezbędna?

Z kolei do wejścia na dach posłuży nam klasyczna drabina – sprawdźmy, jak wybrać odpowiednią.

Jak rozplanować komunikację dachową?

Nie mniej ważne od trwałych materiałów , z których wykonane są akcesoria, jest rozmieszczenie poszczególnych elementów. Ze stopni kominiarskich tworzy się drabinę kierującą do miejsc najważniejszych, najbardziej podatnych na uszkodzenia: komina, anteny, okna – innych w zależności od domu. Z kolei ławy kominiarskie umieszcza się na tyle blisko tych punktów, by stanie na nich było wygodne i stabilne.

Bezpieczna odległość pomiędzy ostatnim stopniem a ławą kominiarską to jeden krok dorosłego człowieka. Na dachach o małym nachyleniu stopnie można montować co drugi rząd dachówek. Na dachach o dużym – w każdym rzędzie.