LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zastosowanie koszy zlewowych

Aby system orynnowania mógł zostać uznany za sprawny oraz kompletny, niezbędne jest zebranie następujących jego części: koszy zlewowych, rynien dachowych oraz rur spustowych. Oczywiście do takiego zestawu bardzo często dołączone są również elementy uzupełniające, które mogą wyróżniać się charakterystycznym elementem instalacyjnym odpowiadającym systemowi orynnowania. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej koszom zlewowym.

Zastosowanie koszy zlewowych

Do czego służy i jak wygląda kosz zlewowy? Jest to nic innego, jak element, który wypełnia wklęsłe połączenie połaci dachowych. Im spadek dachu jest większy, ma wyraźniejszy kąt, tym większej uwagi wymaga dobranie odpowiedniego kosza zlewowego.

Rodzaje koszy zlewowych

Inny kształt będzie miał kosz zlewowy dedykowany dachówce cementowej i inny ten, który będzie częścią instalacji dachu pokrytego dachówkę ceramiczną.

W niektórych przypadkach, szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na dokładnym zbieraniu wody, stosuje się także kosz zagłębiony, który kieruje strumień wody w dane miejsce, lepiej zabezpieczając powierzchnię dachu zarówno przed wdmuchiwaniem wody, jak i przed silnym wiatrem.

Zastosowanie koszy zlewowych

Instalacja koszy zlewowych

Aby połączenia koszy zlewowych z dachem były mocne, powinny być wykonane na podwójny rąbek leżący. Samo mocowanie poszczególnych elementów dopełnia się żabkami, które dają trwałe połączenie.

Dobrze przymocowany kosz zlewowy nie osunie się w dół. Wystarczy, że na samej jego górze przymocujemy gwoździk, który utrzyma całą konstrukcję na swoim miejscu.

Kosze zlewowe w zależności od stosowanego pokrycia dachowego muszą zapewnić szczelność miejsca, w którym są zamontowane. Dlatego ich kształt i wymiary muszą uwzględniać wszystkie aspekty techniczne związane z konstrukcją i pokryciem dachu.

Kosze zlewowe z tytan-cynku?

Stosowane są bardzo często przy instalacjach dachowych. Są solidne, zapewniają szczelność w połączeniu z dachem. Obecnie dostępne są różne wymiary koszy z tytan-cynku oraz bardzo bogaty asortyment pod względem kształtu. Można wykonać dowolne elementy ozdobne kosza oraz średnicę wylotu rury. Zlecenia wykonywane są przede wszystkim na podstawie rysunku technicznego.

Możliwe jest także wykonanie dowolnego rozmiaru kosza rynnowego, jeśli podamy indywidualną szerokość, wysokość oraz wymaganą głębokość ujścia pod rurą.