Produkty

Zastosowanie koszy zlewowych

Zastosowanie koszy zlewowych

Aby system orynnowania mógł zostać uznany za sprawny oraz kompletny, niezbędne jest zebranie następujących jego części: koszy zlewowych, rynien dachowych oraz rur spustowych. Oczywiście do takiego zestawu bardzo często dołączone są również elementy uzupełniające, które mogą wyróżniać się charakterystycznym elementem instalacyjnym odpowiadającym systemowi orynnowania. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej koszom zlewowym.

Do czego służy i jak wygląda kosz zlewowy? Jest to nic innego, jak element, który wypełnia wklęsłe połączenie połaci dachowych. Im spadek dachu jest większy, ma wyraźniejszy kąt, tym większej uwagi wymaga dobranie odpowiedniego kosza zlewowego.

Rodzaje koszy zlewowych

Element rynnyInny kształt będzie miał kosz zlewowy dedykowany dachówce cementowej i inny ten, który będzie częścią instalacji dachu pokrytego dachówkę ceramiczną.

W niektórych przypadkach, szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na dokładnym zbieraniu wody, stosuje się także kosz zagłębiony, który kieruje strumień wody w dane miejsce, lepiej zabezpieczając powierzchnię dachu zarówno przed wdmuchiwaniem wody, jak i przed silnym wiatrem.

Instalacja koszy zlewowych

Aby połączenia koszy zlewowych z dachem były mocne, powinny być wykonane na podwójny rąbek leżący. Samo mocowanie poszczególnych elementów dopełnia się żabkami, które dają trwałe połączenie.

Osadnik uniwersalnyDobrze przymocowany kosz zlewowy nie osunie się w dół. Wystarczy, że na samej jego górze przymocujemy gwoździk, który utrzyma całą konstrukcję na swoim miejscu.

Kosze zlewowe w zależności od stosowanego pokrycia dachowego muszą zapewnić szczelność miejsca, w którym są zamontowane. Dlatego ich kształt i wymiary muszą uwzględniać wszystkie aspekty techniczne związane z konstrukcją i pokryciem dachu.

Kosze zlewowe z tytan-cynku?

Stosowane są bardzo często przy instalacjach dachowych. Są solidne, zapewniają szczelność w połączeniu z dachem. Obecnie dostępne są różne wymiary koszy z tytan-cynku oraz bardzo bogaty asortyment pod względem kształtu. Można wykonać dowolne elementy ozdobne kosza oraz średnicę wylotu rury. Zlecenia wykonywane są przede wszystkim na podstawie rysunku technicznego.

Możliwe jest także wykonanie dowolnego rozmiaru kosza rynnowego, jeśli podamy indywidualną szerokość, wysokość oraz wymaganą głębokość ujścia pod rurą.

Data publikacji: 25.01.2016
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy

Jakie wybrać rynny - plastikowe czy metalowe? Podpowiadamy
Gdy dobrze dobierzesz kolor rynien, stają się niemal niewidoczne, co nie znaczy, że można o nich zapomnieć w ogóle. Pełnią ważną rolę w odprowa...
Czytaj więcej

Czym jest budownictwo zrównoważone?

Czym jest budownictwo zrównoważone?
Zrównoważone budownictwo to projektowanie, budowanie oraz użytkowanie z myślą o przyszłości. Powstające w ten sposób budynki nie zanieczyszczają środo...
Czytaj więcej

Systemy ogrzewania rynien

Systemy ogrzewania rynien
System ogrzewania rynien przydatny jest szczególnie w zimie – wtedy ma za zadanie zapewnić orynnowaniu sprawne działanie. Co trzeba wiedzieć o t...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zastosowanie koszy zlewowych