LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak odnowić blachodachówkę

Blachodachówka to jedno z pokryć dachowych stosowanych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych o innym przeznaczeniu. Jest materiałem dobrej jakości, który może służyć nawet przez 20 lat, zachowując swe pierwotne właściwości i wygląd. Co jednak zrobić, gdy ten ostatni pozostawia wiele do życzenia?

Jak odnowić blachodachówkę

Dlaczego blachodachówka niszczeje

Intensywne kolory blachodachówek, które stanowią istotną zaletę tego typu pokrycia, z upływem czasu tracą na wyrazistości. Blakną, matowieją, korodują – stają się nieestetyczne. Dzieje się tak na skutek działania warunków atmosferycznych, na które blacha jest szczególnie wrażliwa. Opady, zmiany temperatur czy promienie słoneczne – efektem ich oddziaływania na pokrycie dachu jest jego pękanie sprzyjające rozwojowi korozji, a także stopniowa utrata koloru. Jeżeli zauważymy niekorzystne zmiany wyglądu blachodachówki pokrywającej nasz dach, nie jesteśmy na szczęście zmuszeni do wymiany pokrycia na nowe. Wystarczy wtedy sięgnąć po odpowiednią farbę.

Czym malować blachodachówkę

Renowacja dachu z blachodachówki na nic się zda, jeżeli sięgniemy po niewłaściwy preparat. Do malowania blachy pokrywającej nasze zadaszenie nie sprawdzą się dostępne powszechnie farby przeznaczone do metalu. Najlepszy i trwały efekt dadzą produkty specjalistyczne, które pozostawią na powierzchni pokrycia elastyczną powłokę odporną na działanie czynników atmosferycznych. Nie będzie ona pękała pod wpływem kurczenia się i rozciągania blachy, zapewniając jej jednocześnie ochronę przed korozją i trwały kolor. Dodatkowo farbą taką możemy pomalować także rynny czy rury spustowe. W zależności od wybranego środka konieczne może się także okazać wcześniejsze pokrycie dachu preparatem gruntującym.

Jak odnowić blachodachówkę

Malowanie dachu i bezpieczeństwo pracy

Najtańszym sposobem takiej renowacji blachodachówki będzie wykonanie jej samodzielne. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, by uniknąć zagrożenia upadkiem. Przed przystąpieniem do prac dach należy oczyścić i usunąć wszelkie widoczne na nim ślady korozji. Na właściwe malowanie należy także wybrać odpowiedni dzień – nie powinno być ani zbyt chłodno, ani zbyt gorąco. W pierwszym wypadku grozi to wydłużonym czasem schnięcia nowej powłoki, a drugim zbyt szybkim wysychaniem, a w konsekwencji – nietrwałością efektu prac.

Ponieważ jednak samodzielne malowanie dachu stanowi duże wyzwanie, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Dysponują oni odpowiednim sprzętem, doświadczeniem i umiejętnościami, a także przygotowani są do pracy na wysokości. Wykonają za nas wszystkie niezbędne czynności potrzebne do tego, by odnowiona dachówka prezentowała się okazale przez kolejne lata.