Produkty

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?

Azbest to najpopularniejszy na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku materiał pokrycia dachowego. Obecnie uznawany jest za szkodliwy dla zdrowia i systematycznie usuwany z dachów różnego typu. Prace wykonywane z azbestem są bardzo niebezpieczne, jak zatem je wykonywać, aby nie zagrażały naszemu zdrowiu?

dach domu pokryty azbestemW Polsce mamy ogromne ilości wyrobów zawierających azbest. Szacuje się, że zawiera go około 15,5 mln ton wyrobów. Samych pokryć dachowych jest około 1,5 mld m². Praktycznie w całym kraju można spotkać uszkodzone płyty eternitowe.

Dowody na rakotwórczość azbestu gromadzono już w latach 60., jednak zakazy stosowania go jako niebezpiecznej substancji pojawiły się dopiero 20 lat później. W Polsce w 1998 została zakończona produkcja płyt azbestowych, a w marcu 1999 roku wprowadzono zakaz obrotu tymi płytami.

Systematyczne i nasilone usuwanie azbestu rozpoczął jednak dopiero program rządowy zatwierdzony w 2002 roku. Jego celem było całkowite wyeliminowanie azbestu z otoczenia. Aby wspomóc osoby usuwające azbest ze swojego dachu, gminy otrzymały wsparcie finansowe. Zgodnie z nim pozbycie się tego szkodliwego materiału może zostać nawet całkowicie sfinansowane z pieniędzy pochodzących od państwa. Dotacje takie mogą dotyczyć kosztów związanych z jego usuwaniem, demontażem, odbiorem, a także zneutralizowaniem.

Dlaczego nie powinniśmy usuwać azbestu samodzielnie?

Samowola związana z usuwaniem azbestu z dachu może się dla nas źle skończyć. Przede wszystkim, za takie postępowanie grożą kary finansowe w wysokości nawet 5 000 zł. Dodatkowo, jeśli już złożony azbest będzie przechowywany nieprawidłowo, bez przykrycia, zapłacimy grzywnę w wysokości od 5 000 do nawet 20 000 zł. Dlatego po usunięciu azbestu zadbajmy:

- o protokół odbioru końcowego podpisany przez osobę mającą odpowiednie uprawnienia budowlane,

- o kopię oświadczenia wydanego przez firmę wykonawczą usuwającą wyroby azbestowe stwierdzającą prawidłowość wykonanych prac oraz kopię rachunku za poniesione koszty pracy.

Nie tylko z powodu groźby kar powinniśmy zrezygnować z samodzielnego usuwania tego materiału. Jest on przede wszystkim bardzo szkodliwy dla naszych dróg oddechowych. Podczas ściągania może bowiem łamać się i kruszyć. Tym samym uwalnia do powietrza rakotwórcze włókna, które są bardzo szkodliwe dla człowieka, gdyż dostają się one i osiadają w naszych płucach.dach z azbestu

To dlatego firmy specjalizujące się w jego usuwaniu zwykle przed rozpoczęciem prac zraszają płyty wodą.

Jak starać się o dofinansowanie?

Każdy, kto chciałby usunąć azbest ze swojego dachu, powinien zgłosić się do gminy lub powiatowego wydziału ochrony środowiska. Możemy liczyć wówczas na zwrot całej sumy , która została poniesiona na usunięcie materiału.

Usunięcie azbestu to nie wszystko. Pozostaje nam kwestia zastąpienia go innym, równie lekkim. W tym zakresie bardzo dobrze sprawdzi się np. włókno-cement. Ważne, aby dobierać materiały lekkie, trwałe i wykonane z surowców całkowicie nieszkodliwych dla człowieka oraz otoczenia.

Wpływ na wysokość wszystkich kosztów związanych z usuwaniem eternitu i zastąpieniem go innym materiałem będzie miał również stan naszej więźby dachowej. Zwykle tuż po usunięciu azbestu okazuje się, że ta wymaga dodatkowych prac renowacyjnych. Wymiana pokryć dachowych wykonanych z eternitu powinna zakończyć się w roku 2032.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wykonać remont poddasza?

Jak wykonać remont poddasza?
Remont poddasza to prawdziwe wyzwanie. Podczas tego typu przedsięwzięcia należy mieć na uwadze wiele istotnych aspektów, takich jak doprowadzenie inst...
Czytaj więcej

Remont dachu – niezbędna wiedza

Remont dachu – niezbędna wiedza
Na gruntowny remont dachu decydujemy się, kiedy stare pokrycie jest zniszczone i użytkowanie budynku staje się tym samym niebezpieczne. Na względzie m...
Czytaj więcej

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Uszczelnianie membran i folii dachowych
Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o ty...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?