LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak odprowadzać wodę z dachu płaskiego

Skuteczne odprowadzanie wody deszczowej czy też topniejącego śniegu bądź lodu z dachu płaskiego jest podstawą jego prawidłowego funkcjonowania. Aby stworzyć odpowiednie ku temu warunki, możemy zdecydować się na zastosowanie tradycyjnego systemu rynnowego lub postawić na bardziej nowoczesne systemy: grawitacyjny lub podciśnieniowy.

Jak odprowadzać wodę z dachu płaskiego

Rynny

Są niezbędnym elementem odprowadzania wody z dachu płaskiego, kiedy decydujemy się na wybór tradycyjnego systemu. Instaluje się je zawsze przy najniżej położonych krawędziach dachu. Tutaj powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że nasz dach płaski może być jednopołaciowy i mieć nachylenie z jednej strony, dwupołaciowy, który ma lekkie nachylenie połaci z dwóch stron budynku, lub też czteropołaciowy, w którym każda z połaci nachylona jest w inną stronę domu. Rynny w tradycyjnym systemie umieszczane są na ścianie, gzymsie lub bezpośrednio na połaci. Po stronach pozbawionych rynien umieszczane są zaś najczęściej ścianki attykowe, chroniące przed ściekaniem wody na elewację budynku. Aby funkcjonowały w pełni skutecznie, należy przykryć je blachą lub nakładką betonową. Styk ich powierzchni zabezpiecza się z kolei blaszanym fartuchem, który chroni przed wnikaniem wody pomiędzy ściankę a pokrycie dachowe. Za odprowadzanie wody z samych rynien odpowiadają rury spustowe, instalowane przy ścianie lub montowane wewnątrz niej.

Wpusty dachowe

Decydując się na bardziej nowoczesne rozwiązania, mamy do czynienia ze wpustami, które są instalowane w najniższych punktach dachu i odpowiadają za odprowadzanie wody do rury spustowej umieszczonej wewnątrz budynku. Ta z kolei trafia do kanalizacji deszczowej lub bezpośrednio do gruntu poza budynkiem. Jeśli decydujemy się na zamontowanie na naszym dachu dwóch wpustów, to powinniśmy do każdego z nich doprowadzić odrębną rurę spustową – wówczas w przypadku awarii jednego z nich, drugi będzie w stanie odprowadzić wodę. Wpusty dachowe składają się najczęściej z kosza, kołnierza przyłączeniowego, korpusu oraz podstawy. Zarówno wpusty, jak i wszelkie niezbędne  akcesoria należy dobierać odpowiednio do powierzchni i rodzaju dachu. Dla przykładu, na dachu tarasowym, wpusty posiadają specjalną kratkę, po której można swobodnie się poruszać. 

Przeczytaj także: Najczęstsze błędy przy montażu rynien

Jak odprowadzać wodę z dachu płaskiego

System grawitacyjny a podciśnieniowy

System grawitacyjny jest znacznie popularniejszy do systemu podciśnieniowego, co zawdzięcza łatwiejszemu montażowi i zasadzie działania. Za jego wyborem przemawia też niższa cena. Jego minusem może być zaś konieczność odprowadzania wody wraz z powietrzem. W systemie podciśnieniowym z dachu odprowadzana jest wyłącznie woda. Dodatkowo w systemie grawitacyjnym woda przy małych opadach jest wolno odprowadzana. Do wpustów dociera przez system rur układanych ze spadkiem w kierunku odpływu. W instalacji podciśnieniowej we wpuście dachowym umieszczana jest specjalna przegroda, która zatrzymuje powietrze, dzięki czemu działanie wpustów jest znacznie wydajniejsze. Średnica przewodów jest mniejsza, a odprowadzanie wody szybsze. Montaż systemu podciśnieniowego jest jednak o wiele trudniejszy, a co za tym idzie, również droższy, dlatego rzadko stosuje się go w domach jednorodzinnych. Ograniczeniem do zastosowania systemu podciśnieniowego jest zaś powierzchnia połaci mniejsza niż 40 m² lub duża powierzchnia na niewielkiej wysokości pionu.

Warto też przeczytać o metodach usuwania śniegu z dachu.