icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Dachówka czy blachodachówka? Podpowiadamy, co wybrać

Przed wyborem typu pokrycia trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii. Stopień nachylenia dachu, trwałość materiału, poziom izolacyjności cieplnej i akustycznej, dostępność wymarzonego wariantu kolorystycznego, wagę oraz cenę. Sporo jak na jedną decyzję budowlaną, a masz ich pewnie sporo! Dachówka czy blachodachówka – podpowiadamy, jakie są różnice oraz wady i zalety obu rodzajów pokrycia dachowego.

Przejdź do następnych akapitów:

Dachówka czy blachodachówka? Różnice

To, co dla wielu jest pierwszym czynnikiem wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego, jest jego wygląd. Jeżeli zdecydujesz się na dachówkę, masz do wyboru wiele kształtów: zakładkowe, esówki, karpiówki, każdy w wielu wariantach kolorystycznych. Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy zauważymy, że blachodachówki imitują pokrycie dachówkowe. Wytłoczone wzory przypominają wyglądem charakterystyczne esówki czy karpiówki, a paleta dostępnych kolorów w dużej mierze pokrywa się z tymi, które oferują producenci dachówek. Twój wybór powinien być więc podyktowany także innymi niż wygląd kryteriami. 

Jest nim m.in. stopień nachylenia dachu czy cena. Jeżeli dach jest spadzisty, o kącie nachylenia powyżej 15 stopni, dobrze sprawdzi się dachówka, a blachodachówka będzie idealnym wyborem, jeśli chcesz pokryć dach o mniejszym kącie nachylenia, sięgającym nawet 9 stopni. Jeżeli zdecydujesz się na zakup dachówki, musisz liczyć się z większymi kosztami – blachodachówka jest rozwiązaniem tańszym od dachówki.

Sprawdź również: Ondulina na dach – co to jest i jak pokryć dach onduliną?

dachowka-czy-blachodachowka

Blachodachówka a dachówka – co jest cięższe? 

Wymienione pokrycia dachowe różnią się od siebie ciężarem. Blachodachówki są zdecydowanie lżejsze od dachówek. 1 m2 pierwszej waży w granicach 2-6 kg, z kolei drugie – nawet 80 kg. Większa waga może wiązać się z większymi kosztami wykonania dachu – krokwie pod dachówką muszą być rozstawione gęściej niż pod blachę, a to generuje dodatkowe koszty. 

Biorąc pod uwagę kryterium wagowe, dachówka wypada jednak lepiej z innego względu – dzięki dużej masie dach wykonany z dachówki dobrze tłumi hałas. Jeżeli planujesz zagospodarować poddasze swojego domu na pokój czy inne pomieszczenie użytkowe, będziesz mieć pewność, że do domowników nie będą docierać odgłosy kapiącego deszczu. 

Dachówka – zalety i wady

Zacznijmy od zalet. Oprócz lepszej izolacji akustycznej dachówka wyróżnia się lepszą trwałością. Dachówki są długowieczne – ten typ pokrycia wytrzyma ponad 100 lat, co potwierdzają producenci – nie tylko w sferze słownych zapewnień, ale także długości gwarancji udzielanej na ten rodzaj pokrycia, która waha się w granicach od 20 do 50 lat. 

Jeżeli stoisz przed wyborem: blacha czy dachówka a zależy Ci na dobrej izolacji cieplnej i odporności na warunki atmosferyczne, postaw na dachówkę. Zmiana temperatur, działanie promieni UV nie wpływają na jakość pokrycia dachowego. 

Dachówka nie gnie się pod ciężarem śniegu czy montażystów. Jeżeli zależy Ci na w pełni bezpiecznych wariantach, najlepiej nie wybierać karpiówki, ponieważ są najcięższe. Warto zastanowić się też nad opcjami dachówki z dodatkowymi warstwami ochronnymi. Naturalnie wykończona dachówka najbardziej nasiąka wodą i są mniej odporne na porastanie mchem. 

Dachówka to dobry wybór także dla entuzjastów zmian – w każdej chwili możesz wstawić dodatkowe okno dachowe czy inny element wykończeniowy, nie naruszając przy tym konstrukcji całości połaci dachowej. 

Największymi wadami dachówek są: cena i ciężar, który może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty potrzebne do stworzenia wystarczająco wytrzymałej konstrukcji. Problematyczny może być także transport – przewiezienie dachówek wymaga wynajęcia większego samochodu i, mimo że w roli zwieńczenia domu dachówka tworzy bardzo trwałą pokrywę, to sama w sobie jest krucha i często ulega uszkodzeniom w trakcie transportu. 

Dachówka ceramiczna czy betonowa?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje dachówkowych pokryć dachowych. Dachówka ceramiczna jest trwalsza i dostępna w większej liczbie wzorów. Trwałość dachówki betonowej sięga około 70 lat. To jednak dobra alternatywa dla tych, którzy są zdecydowani na pokrycie domu dachówką, ale szukają tańszej alternatywy – zarówno ceny, jak i waga dachówki betonowej są niższe. 

Zobacz również: Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Blachodachówka – zalety i wady

Blachodachówka a dachówka – jeżeli wciąż nie wiesz, a w wyborze ogranicza Cię budżet, wybierz blachodachówkę. Ten rodzaj pokrycia będzie Cię kosztował zdecydowanie mniej, a wybierając odpowiednią kolorystykę i wzór z posypką, możesz osiągnąć efekt wizualny bardzo zbliżony do dachu pokrytego dachówką. 

Blachodachówkę wykonuje się zazwyczaj z aluminium, cyny, stali ocynkowanej czy miedzi, które charakteryzują się dobrą trwałością. Nie zmieniają ciężaru, nasiąkając wilgocią, a dodatkowe powłoki z tworzywa sztucznego zabezpieczają ją także przed korozją czy zmianą koloru pod wpływem promieni UV. 

Blachodachówka jest lżejsza, co ułatwia transport i nie wymaga dodatkowych kosztów przy budowaniu konstrukcji, ale montując ją, musisz pamiętać o mocniejszym przytwierdzaniu materiału do łat. Montaż jest niezwykle ważny także z innego względu – blacha pod wpływem wysokiej temperatury zwiększa swoje wymiary. Trwałość blachodachówek szacowana jest przez producentów na około 25-70 lat.

 

dachówka czy blachodachówka

Blachodachówka płaska czy falista?

Jeżeli zdecydujesz się na blachę płaską, musisz pamiętać, że może być zastosowana tylko na sztywnym poszyciu, wykonanym zazwyczaj z płyt wiórkowych czy desek. Na rynku dostępne są także blachodachówki faliste – lekki i tani rodzaj pokrycia, który można stosować przy minimalnym kącie nachylenia dachu. 

Zainspiruj się: Co to jest gont?

Dachówka czy blachodachówka? Co wybrać?

Wybór zależy od wielu czynników – od projektu domu (stopień nachylenia dachu i możliwość rozbudowy konstrukcji z krokwiami), po jego umiejscowienie (bliskość ruchliwej ulicy może wymagać zadbania o lepszą akustykę), wygląd czy dostępny budżet. Jeżeli zależy Ci na jak najniższym koszcie przygotowania pokrycia dachowego, warto zdecydować się na blachodachówkę falistą lub dachówkę betonową, zwaną też cementową. Cena nie gra roli? Zarówno dachówka ceramiczna czy blachodachówka płaska będzie dobrym wyborem. 

Data publikacji: 24.01.2023

Data aktualizacji: 24.01.2023