LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak kłaść gont? Instrukcja krok po kroku

Gont bitumiczny jest coraz częściej wybieranym pokryciem dachowym. To bardzo ekonomiczne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie. W tym artykule wyjaśnimy Ci, jak kłaść gont. Dowiesz się również, jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne.

Jak kłaść gont

Jak położyć gont bitumiczny? Sprawdź naszą instrukcję!

Gont to pewnego rodzaju dachówka. Możesz nią pokryć dachy różnych budynków, np. domu lub altany. Gont bitumiczny wyróżnia się dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Podczas bardzo niskich temperatur nie powstają na nim pęknięcia, a w reakcji na wysokie temperatury nie topi się i nie wydziela szkodliwych substancji. Takie dachówki mają zatem sporo zalet. Kiedy jednak już zdecydujesz się na to pokrycie dachowe, pojawia się pytanie – jak położyć gont? Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy prostą instrukcję. Sprawdź ją i wykonaj krok po kroku.

Przygotowanie podłoża

Przed położeniem gontu trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia, na której będziesz kłaść dachówki, powinna być wytrzymała oraz równa. Gont powinien być kładziony na deskach lub płycie OSB. Ponadto deski lub płytę warto wyłożyć papą, która zapewni dodatkową izolację. Pamiętaj także o wentylacji dachu. Otwory w dachu spowodują, że pod jego powierzchnią nie będą wytwarzać się grzyby i pleśń.

Układanie gontu

Jak położyć gont na płytę OSB lub deski? Najpierw przygotowujemy tzw. pas startowy, który rozpocznie całą pracę. Należy odpowiednio go dociąć. Można też kupić gotowy pas. Następnie nakładaj gont na pas okapowy i zabezpieczaj go ocynkowanymi gwoździami dekarskimi. Jeśli gonty nie mają folii klejącej, to nałóż na nie ze spodu masę mocującą. Pamiętaj, aby gonty układać „na zakładkę” – w sposób przypominający kładzioną dachówkę.

Montaż kalenicy

Ostatni etap polega na zrobieniu kalenicy z gąsiorów oraz zamontowaniu jej. Gąsiory wykonasz samodzielnie, wycinając kształtki z gontów. Możesz także kupić już gotowe. Kalenicę montuj, zaczynając w kierunku odwrotnym do kierunku wiatru. Jeśli na Twoim dachu są wywietrzniki kalenicowe, musisz je dodatkowo podkleić i użyć dłuższych gwoździ.

Jak kłaść gont

Narzędzia, które pomogą Ci położyć gont

Wyjaśniliśmy Ci już, jak położyć gont bitumiczny. Przed rozpoczęciem pracy musisz jednak przygotować odpowiednie narzędzia i materiały. Podpowiemy Ci zatem, co będzie Ci potrzebne – dzięki temu przygotujesz kompletną listę zakupów niezbędnych do położenia gontów.

Z pewnością będą Ci potrzebne ocynkowane gwoździe dekarskie. To specjalny rodzaj gwoździ przystosowany do mocowania pokrycia dachowego. Do wbijania takich gwoździ konieczny będzie młotek dekarski. Dzięki niemu umieścisz nowe oraz podważysz i usuniesz stare elementy umocowania. Zamiast młotka możesz również użyć gwoździarki

Przydadzą Ci się także narzędzia do mierzenia jak np. miarka. Potrzebny może się także okazać sznurek murarski oraz marker budowlany. Dzięki tym narzędziom wyznaczysz linie do układania gontu. Ponadto przyda Ci się nożyk do tapet oraz klej bitumiczny. Warto mieć pod ręką także giętarkę.

Znasz już niezbędne narzędzia. Teraz przyjrzyjmy się materiałom, dzięki którym ułożysz gonty. Zacznijmy od podłoża. Do jego przygotowania możesz wykorzystać:

  • deski,

  • płyty OSB,

  • płyty MFP,

  • wodoodporne płyty wiórowe.

Pamiętaj również o zakupieniu papy do wykonania izolacji. Ważną kwestią jest również to, jak wybrać właściwy gont. Na rynku dostępne są gonty w różnych cenach, a także w wielu kształtach i kolorach. Najtańsze są gonty jednowarstwowe. Ten wariant jednak słabo chroni dach. Lepszym wyborem są zatem wersje dwu- lub trójwarstwowe. Kolor i kształt najlepiej dobrać według własnego gustu oraz estetyki wykończenia budynku. Szeroki wybór gontów znajdziesz w sklepie Castorama pod tym linkiem.

Jak kłaść gont? Teraz już wiesz!

Wiesz już, jak położyć gont na altanie lub na dachu domu. To bardzo praktyczna i ekonomiczna opcja zabezpieczania dachu. Jednocześnie przy tym zapewnia estetyczny wygląd budynku. 

Proces zabezpieczania dachu gontem można określić 3 głównymi krokami: przygotowanie podłoża, układanie gontu oraz montaż kalenicy. Każdy z kroków jest równie ważny, gdyż od dokładnego wykonania wszystkich etapów zależy efekt. Ponadto, do pracy będziesz potrzebować kilku narzędzi, takich jak młotek czy gwoździe dekarskie.

Układania gontów możesz oczywiście podjąć się sam. Pamiętaj jednak, że jest to praca na wysokości w dość trudnych warunkach. Musisz więc odpowiednio zadbać o własne bezpieczeństwo. Zorganizowanie zabezpieczenia do pracy na wysokości jest ważne przed rozpoczęciem działań. Jeśli nie czujesz się pewnie w tego typu pracach – skorzystaj z usług specjalisty.

Chcesz zabezpieczyć dach swojego domu lub altany gontem? Przed rozpoczęciem pracy zajrzyj do Castoramy! Znajdziesz u nas komplet narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania całego procesu układania gontów.