LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Dach kopertowy – konstrukcja, zalety i wady

Dach kopertowy to jedna z możliwości, stosowanych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym. Nadaje się do pokrycia dużych powierzchni, więc najczęściej wykorzystywany jest podczas budowania domów jednokondygnacyjnych. Pod kopułą dachu z powodzeniem można zorganizować strych lub dodatkowe sypialnie. Jak zrobić dach kopertowy? Przeczytaj nasz artykuł i podejmij decyzję, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Przejdź do następnych akapitów:

Dach kopertowy – jak wygląda?

Cztery skośne połacie dachu tworzą dach kopertowy. Konstrukcja ta opiera się na kalenicy, która biegnie równolegle do dłuższych płaszczyzn zadaszenia budynku. Połacie dachu najczęściej nachylone są pod tym samym kątem co pozostałe i stykają się ze sobą w narożnikach. Dwie z połaci mają kształt trapezu, dwie kolejne trójkąta – z góry wyglądają zatem jak koperta. 

Dach kopertowy to rozwiązanie architektoniczne popularne w ostatnich dziesięcioleciach, kiedy to inwestorzy zaczęli sięgać po projekty domów parterowych. 

Dach czterospadowy najczęściej budowany jest z drewna sosnowego, ale zastosować można także drewno świerkowe, jodłowe lub modrzewiowe. Jeśli kąt nachylenia dachu ma być mały, sięgnąć można także po elementy prefabrykowane przeznaczone do więźby dachowej. Umożliwi to lepsze zagospodarowanie miejsca na poddaszu. Zastosowanie prefabrykowanej więźby dachowej umożliwia także rezygnację ze słupów na poddaszu. Te mogłyby być znaczącym utrudnieniem, warunkującym wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. 

dach kopertowy

Przeczytaj również: Montaż naokiennych rolet zewnętrznych krok po kroku

Konstrukcja dachu kopertowego – etapy pracy

Konstrukcja dachu dwuspadowego opiera się na więźbie płatwiowo-kleszczowej. W tej formie architektonicznej krokwie opiera się na belce kalenicowej. Płatwie natomiast podpierane są słupami.

Projekt

Projekt to podstawa wszelkich robót budowlanych. Zawiera szereg najważniejszych informacji dotyczących konstrukcji budynku i poszycia dachowego. W projekcie znajdują się wytyczne dotyczące kąta nachylenia dachu, ilości krokwi i ich dokładnego rozmieszczenia, sposoby łączenia poszczególnych elementów dachu, a także technologia jego wykończenia. 

Wzniesienie więźby dachowej

Na podstawie projektu wznosi się więźbę dachową. By zrobić to dobrze, niezbędne jest posiadanie zaawansowanej wiedzy dotyczącej ciesielstwa. Zatem jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie bezbłędnie wznieść konstrukcję dachu, warto zatrudnić do tego etapu firmę ciesielską. W każdym rejonie Polski istnieją firmy zatrudniające fachowców, warto więc zasięgnąć ich usług. Pamiętaj, że każdy popełniony błąd to dodatkowe koszty budowy!

Wznoszenie więźby rozpoczyna się od osadzenia murłaty. Tą osadza się na szczycie każdej ściany za pomocą bardzo długich szpilek wbijanych głęboko w ścianę. Do każdej murłaty montuje się krokwie. Ich rozmieszczenie, długość i mocowanie uwarunkowane jest zaleceniami konstrukcyjnymi zawartymi w projekcie. Do mocowania krokwi potrzebne są elementy stalowe – śruby lub kotwy.

Sprawdź także: Okna dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Foliowanie i deskowanie

Konstrukcję dachu można pokryć tradycyjnie deskami. Obecnie coraz częściej jednak sięga się po folię paroprzepuszczalną lub membrany. Ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiernej ilości pary wodnej zbierającej się wewnątrz budynku i oddanie jej do atmosfery. Foliowanie powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta – należy pilnować, by przestrzegać 10-centymetrowych zakładek na krańcach kolejnych arkuszy folii lub membrany. Zapewnia to szczelność całej konstrukcji. By ułatwić zadanie, producenci zaznaczają na swoich produktach umowne 10 centymetrów.

dach kopertowy

Układanie odwodnienia i poszycia dachowego 

Kiedy dach jest już zabezpieczony folią, membraną lub został odeskowany, można przejść do wykończenia dachu. Przed położeniem dachówki lub innego materiału wykańczającego, należy zamontować systemy rynnowe oraz okna dachowe. Kiedy zostaną już odpowiednio osadzone, można przejść do ostatniego etapu – pokrycia konstrukcji dachowej.

W zależności od zaleceń projektowych lub własnej aranżacji wybrać można spośród wielu możliwości. Dach pokryty może zostać blachodachówką, gontem lub dachówką ceramiczną. Wersje kolorystyczne także pozostawiają wiele dowolności wykończenia.

Montaż okapu

Ten etap nie jest konieczny. Okap jednak pełni wiele ważnych funkcji – od estetycznej po ochronną. Chroni przede wszystkim przed dostaniem się pod poszycie dachu owadów, ptaków oraz gryzoni, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń. Etap ten można jednak wykonać w przyszłości, nie ma on wpływu na samo bezpieczeństwo konstrukcji dachu.

Dach kopertowy – zalety i wady

Konstrukcja dachu czterospadowego to bardzo atrakcyjna forma architektoniczna i jedna z najmodniejszych w ostatnich latach. Stosowana wszędzie tam, gdzie dach dwuspadowy nie miałby racji bytu – domy parterowe mają stosunkową dużą powierzchnię zabudowy, przez co dach dwuspadowy byłby nienaturalnie wysoki. 

Zalety

Taka zabudowa dachu sprawia, że cały budynek wygląda lekko, a sam dach nie dominuje w estetyce otoczenia. Dachy czterospadowe cechują się dużą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, a wszelkie opady samoistnie usuwają się z jego połaci. Jest to także najstabilniejsza konstrukcja, która wytrzymuje duże przeciążenia, jakie mogą przynieść huraganowe wiatry. 

dach kopertowy

Zainspiruj się: Wybieramy rolety do okna dachowego

Wady

Czterospadowy dach ma także wady. Jedną z nich jest ograniczona przestrzeń na poddaszu. Aranżacje wnętrz należy dostosować do czterech skosów dachowych, które w krańcowych miejscach są nie do wykorzystania. By zwiększyć choć trochę użytkowość poddasza, można na etapie budowy zastosować ścianki kolankowe – te jednak mogą zaburzyć proporcje całego budynku.

Problemem w dachach czterospadowych jest także niewielka ilość światła docierająca do wnętrz na poddaszu. Aby zwiększyć ilość nasłonecznienia, konieczne jest zaplanowanie odpowiedniej ilości okien dachowych. Można także zastosować lukarny, ale to rozwiązania sprawdzające się w budowlach stylizowanych na dworki, niż w klasycznym domu.

Wadą dachu kopertowego może być także jego cena – ta będzie zdecydowanie wyższa niż w przypadku dachu dwuspadowego. 

Data publikacji: 21.12.2022

Data aktualizacji: 21.12.2022