Rodzaje uszczelniaczy dekarskich

Uszczelniacze dekarskie pełnią w pracy dekarza bardzo ważną rolę. Ich zadaniem jest zabezpieczenie tych spośród najbardziej newralgicznych miejsc dachu, które mogą być bardzo mocno narażone na przeciekanie. Uszczelniacze zapewniają zatem szczelność oraz fachowość wykonanej usługi. Dach wykończony z ich pomocą pozostanie przez długi czas w takim stanie, jaki zakładamy podczas wykończenia budynku.

prace dekarskie

Obróbkę blacharską wykonuje się w przypadku każdego dachu. Składają się na nią te czynności, które zakładają uszczelnienie w miejscach szczególnie narażonych na przeciekanie, w tym na krawędziach, w szczycie dachu, koszach oraz przy oknach połaciowych i wyłazach.

Uszczelniaczem wypełnia się wówczas miejsca łączeń oraz szczelin, tym samym zapewniając prawidłowe przyleganie, nakładanych na siebie warstw oraz trwałe połączenia tych elementów, które mogłyby ulec wygięciu czy też zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Aby łączenie oraz szczelność wybranych miejsc na dachu była zadowalająca, należy dobrać odpowiedni uszczelniacz.

Uszczelniacz dekarski powinien być przede wszystkim odporny na promieniowanie UV, elastyczny oraz niewrażliwy na wahania działanie temperatury. Do takich produktów zalicza się:

Masy – produkowane na bazie rozpuszczalników. Ich bardzo szerokie zastosowanie najczęściej odnosi się do prac renowacyjnych na dachach wykonanych z papy. Sprzyjają wykonaniu szczelnych połączeń, ponieważ po ich utwardzeniu, powłoka masy staje się całkowicie wodoszczelna.

Masy ze względu na swoją postać oraz rodzaj zastosowanych składników do ich wytworzenia, będą także bardzo dobrze trzymały się łupka naturalnego, blachy ocynkowanej czy betonu oraz kamienia. Wszechstronność ich zastosowania daje im pierwsze miejsce w zakresie produktów wartych uwagi podczas prac dekarskich.

uszczelniacz dekarski Castoama

Silikony – podobnie jak masy, dają pewność uzyskania bardzo mocnych, szczelnych i co ważne, także wodoodpornych połączeń. Silikony, które uchodzą za materiał bezpieczny i solidny. Nie powodują one korozji blachy i co ważne, dobrze trzymają się podłoża. Silikony nie sprawiają także kłopotu podczas aplikacji, nawet jeśli pracę przy obróbce wykonujemy po raz pierwszy, bez wcześniejszego doświadczenia. Ponadto są także wyjątkowo odporne na niskie oraz wysokie temperatury, wykonuje się z ich pomocą uszczelnienia na opierzeniu, okapach, rynnach oraz rurach spustowych.

Taśmy do uszczelniania – jeden z tych materiałów, który jest najłatwiejszy w montażu. Taśmy mocujemy do podłoża za pomocą samoprzylepnej warstwy. Ten bardzo mocny materiał do prac blacharskich uznany jest obecnie za równorzędny odpowiednik mas, a także silikonów.

Szpachle – produkty powstające na bazie bitumów, które umieszcza się w określonym miejscu za pomocą szpachli. Stosuje się je na dachach wykonanych z papy, blachy czy też gontach. Atutem szpachli jest fakt, że sprawdzają się zarówno na powierzchniach suchych, jak i mokrych. Szpachle bardzo dobrze sprawdzają się w tych miejscach, gdzie powstały rysy lub pęknięcia.

Data publikacji: 18.08.2016