icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Uszczelnianie membran i folii dachowych

Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej newralgicznych elementów całego budynku. Często zapominamy jednak o tym, że samo w sobie nie jest dostatecznym zabezpieczeniem dla wnętrza dachu przed wilgocią i stratami ciepła. Przez to nie zawsze przykładamy wagę do tak ważnego procesu, jakim jest uszczelnienie membran i folii dachowych, o które należy zadbać w szczególności. Jak to zrobić oraz dlaczego tego rodzaju uszczelnienie jest tak bardzo istotne, podpowiadamy poniżej.

Istota uszczelniania membran i folii dachowych

Wiemy już, że pokrycia dachowe samoistnie nie stanowią ochrony wnętrza dachu przed wilgocią i stratami ciepła i że stanowią je membrany i folie dachowe. Ich działanie nie jest jednak efektywne, jeśli na etapie tworzenia pokrycia dachowego elementy te nie zostały właściwie połączone. Membrany i folie dachowe uszczelniają połączenia na zakładach oraz na łączeniach z murem, przeciwdziałając gromadzeniu się kondensatu w więźbie i warstwie izolacji termicznej wskutek silnych wiatrów i intensywnych opadów deszczu czy śniegu.

Membrana dachowa Corotop Classic 1,5 x 50 m
Membrana dachowa Corotop Classic 1,5 x 50 m

Czy wiesz, że...?

Wszystkie punkty połączeń membran i folii dachowych mają bezpośrednie przełożenie na trwałość i bezpieczeństwo użytkowania dachu oraz bilans energetyczny całego budynku – ich odpowiednie uszczelnienie pozwala zaoszczędzić do 9% ciepła rocznie, dzięki czemu na przestrzeni lat jesteśmy w stanie wyeliminować ogromne koszty związane z ogrzewaniem domu. Dokładne uszczelnienie jest zatem koniecznością.

Taśma Corovent E 310 x 5 m antracyt
Taśma Corovent E 310 x 5 m antracyt

Uszczelnianie za pomocą taśm

Kiedy pada pytanie, jakim sposobem powinno się uszczelniać membrany i folie dachowe, odpowiedzią są właśnie specjalne taśmy uszczelniające, po które sięgają najlepsi specjaliści. Tego rodzaju uszczelniacze pozwalają w wyjątkowo łatwy sposób stworzyć dobrze zaizolowane pokrycie, które jest w pełni odporne na działanie wilgoci i zmiennych warunków pogodowych. Pomagają one trwale połączyć i uszczelnić membrany i folie dachowe, a także dokonać ich reparacji, jeśli zachodzi taka potrzeba. Co więcej, doskonale nadają się również do ich mocowania bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych budynku. Warto podkreślić również, że zastosowanie taśm uszczelniających jest na tyle wygodne, że bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem każdy dekarz. Nie powinniśmy mieć też żadnego kłopotu z tym, jak dopasować rodzaj taśmy do poszczególnych zadań.

Rodzaje taśm uszczelniających

Dzielimy je zgodnie z miejscem i celem, w jakim mają być zastosowane. Inne posłużą nam bowiem do łączenia membran i folii na zakładach i połączeniach z elementami konstrukcyjnymi, takimi jak mur, komin, drewno, a inne do naprawy różnego rodzaju uszkodzeń, takich jak rozdarcia.

Taśma do membran Coroband 50 mm x 25 mb
Taśma do membran Coroband

Taśmy reparacyjne

Zgodnie z nazwą, dzięki nim folia i membrana dachowa zostaną skutecznie naprawione. Niejednokrotnie dzieje się bowiem tak, że podczas transportu czy też samego montażu, gdzie materiały dachowe mają styczność z ostrymi krawędziami dachówek czy gwoździami, powstają na nich różnego rodzaju rozdarcia, które muszą być bezwzględnie załatane. O wytrzymałość samych taśm reparacyjnych nie musimy się za to obawiać, ponieważ są to wyroby wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na skuteczność ich działania wpływa również idealna przyczepność, którą się charakteryzują.

Taśmy jedno- i dwustronne

Tego rodzaju taśmy to z kolei produkty, którymi wykonamy przede wszystkim połączenia membran i folii na zakładach. Podobnie jak taśmy reparacyjne, także te jedno- i dwustronne wykazują się doskonałym poziomem przyczepności, co sprawia, że możemy być spokojni o prawidłowe funkcjonowanie naszego dachu przez długie lata. To wszystko zawdzięczamy materiałowi wykonania, z którego produkuje się taśmy reparacyjne jednostronne i dwustronne, czyli dyspersji akrylowej zbrojonej włóknem poliestrowym.

Taśmy butylowe

Ostatni rodzaj taśm sprawdza się głównie wtedy, gdy folie i membrany są łączone z elementami konstrukcyjnymi. Jest to również świetny sposób na łączenie folii paroizolacyjnych oraz fundamentowych. Taśmy tego rodzaju wykonywane są z butylu, dzięki czemu są wyjątkowo odporne na pękanie, a co za tym idzie – również bardzo trwałe. Taśma uszczelniająca butylowa doskonale łączy i uszczelnia pokrywany nią materiał. Wyróżnia się równie wysoką przyczepnością co reparacyjna i jedno- lub dwustronna.

Porada eksperta:

Należy pamiętać o tym, że taśmy przeznaczone do łączenia i uszczelniania membran i folii dachowych powinny być nakładane na dokładnie oczyszczone z kurzu i odtłuszczone powierzchnie. Tylko wtedy ich działanie jest w stu procentach skuteczne. W innym przypadku narażamy miejsca łączeń na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych.

Membrana wiatroizolacyjna Corotop Corovin rozmiar 1,5 x 50 m
Membrana wiatroizolacyjna Corotop Corovin rozmiar 1,5 x 50 m

Cechy dobrej taśmy uszczelniającej

Wiemy już o tym, że każdy uszczelniacz dekarski w postaci taśmy do membran i folii dachowych cechuje się wysokim poziomem przyczepności. Są jeszcze inne aspekty, które powinny charakteryzować dobry produkt tego typu. Taśma, pomimo wysokiej siły klejenia, nie powinna przede wszystkim obniżać funkcji paroprzepuszczalnych. Powinna posiadać również podobne parametry fizyko-chemiczne co membrana lub folia dachowa, z którą będzie trwale połączona. Powinna być też odporna na działanie niskich i wysokich temperatur, promieniowania UV oraz innych nieprzychylnych warunków atmosferycznych, nie ulegając przy tym korozji i rozpadowi, a co za tym idzie – być odporna na wszelkie procesy starzenia.

Aktywator paroizolacyjny Corotop Active 1,5 x 50 mb
Aktywator paroizolacyjny Corotop Active 1,5 x 50 mb

Punkty wymagające właściwego połączenia

Membrana dachowa Corotop Strong 1,5 x 50 mb
Membrana dachowa Corotop Strong

Zakłady – podstawowymi punktami, które należy połączyć przy użyciu specjalnych taśm uszczelniających, powinni być zakłady membran i folii, na które układa się je pod wierzchnim pokryciem dachowym.

Połączenia z elementami konstrukcyjnymi – tak samo jest z miejscami, w których styki membran i folii łączą się ze ścianami bocznymi, kominami, wyłazami oraz oknami dachowymi. W miejscach tych niezbędne jest wywinięcie fragmentów membran i folii ku górze na wysokość minimalnie 5, a maksymalnie 15 cm oraz użycie do tego zadania taśmy dwustronnej.

Pas nadrynnowy – warto pamiętać o tym, że dokładne uszczelnienie na zakładach oraz w miejscach połączeń z elementami konstrukcyjnymi nie daje w pełni zaizolowanego i odpornego na niesprzyjające czynniki pokrycia. Dlatego też tak ważne jest również dokładne przyklejenie membrany i folii do pasa nadrynnowego.

Elementy przechodzące przez pokrycie – wiemy o tym, że przez połać przechodzą różnego rodzaju instalacje. Znajdują się tam m.in. odpowietrzniki, wywietrzniki, przewody kominów wentylacyjnych i instalacji sanitarnych, a także okna dachowe czy anteny. Miejsca, w których przechodzą wszystkie elementy, również należy dokładnie uszczelnić przy użyciu taśmy. Aby wspomóc jej działanie, możemy zastosować również specjalne obejmy samozaciskowe.

Porada eksperta:

Aby skutecznie uszczelnić elementy przechodzące przez pokrycie, należy wykonać w membranie lub folii dachowej odpowiednie nacięcia, a następnie wywinąć je ku górze i szczelnie obkleić. Taśma powinna być dodatkowo w tych miejscach zbrojona siatką aluminiową, co zapewni stabilność dla tak stworzonej formy.

Data publikacji: 12.08.2016