Jak niwelować przecieki na dachowych połączeniach różnych materiałów

Dachy o skomplikowanych kształtach mają dużo miejsc, w których może dochodzić do przecieków wody pochodzącej z deszczu lub śniegu. Jeśli ekipa dekarska spisała się bez zarzutu, ten problem nie będzie dotyczył połaci dachowej na naszym budynku. W przeciwnym razie musimy działać natychmiast. Co możemy zrobić?

Jak niwelować przecieki

Dach jest szczytem konstrukcji budynku, którego pokrycie należy powierzyć specjalistom w swoim dekarskim fachu. Równolegle z zakupem kolejnych materiałów (na których nie możemy oszczędzać kosztem słabszych parametrów wytrzymałościowych) na połaci postępują prace, które wymagają nie tylko doświadczenia, ale również staranności i dokładności. Dotyczy to szczególnie takich miejsc jak połączenia połaci dachowej z kominami, oknami połaciowymi, wyłazami i lukarnami.

Drobna nieszczelność, przypadkowe uszkodzenie materiału czy niezachodząca pod pokrycie wystarczająco głęboko obróbka blacharska skutkować będą zaciekami widocznymi na ścianach usytuowanych wewnątrz domu. Względy estetyczne są sprawą drugorzędną wobec niebezpieczeństwa stałego zawilgocenia ściany, co w połączeniu ze zmiennymi temperaturami i brakiem należytej wentylacji skutkować będzie obecnością pleśni i grzybów. Aby uniemożliwić ich pojawienie się, należy, w zależności od rodzaju uszkodzenia, zastosować jeden z następujących środków zaradczych.

Uszczelniacz dekarski – przeznaczony jest do stosowania w miejscach nieruchomych, ponieważ po wyschnięciu nie jest on elastyczny. Za jego pomocą można łączyć najczęściej spotykane materiały na pokryciu dachowym, jak również beton, ceramikę, szkło i większość tworzyw sztucznych. Jego użycie nie będzie widoczne z zewnątrz, o ile tylko zastosujemy uszczelniacz przezroczysty lub o barwie takiej, jaką ma pokrycie – najczęściej jest dostępny w kolorze czerwonym lub brązowym, a jeśli będzie taka potrzeba – można pomalować utwardzoną powierzchnię na dowolną barwę. Jego właściwości pozwalają na użycie nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, na przykład w czasie rzęsistego deszczu – nie powoduje też korozji metalowych elementów, na które został zaaplikowany. Dzięki niemu możemy uszczelniać połączenia blachy falistej i trapezowej, kołnierze okien dachowych, kominy i rynny.

Jak niwelować przecieki

Taśma dekarska – niezwykle przydatny materiał służący do stosowania na dachach. Podobnie jak uszczelniacz, produkowana jest w różnych barwach, aby z pozycji osoby stojącej na ziemi ślady jej użycia były niewidoczne – paletę kolorów uzupełniają w tym wypadku barwy: czekoladowa, brązowa, grafitowa i aluminiowa. Jej przyklejenie stanowi natychmiast trwałą ochronę na dachu, której trwałość współgra z właściwościami obróbki blacharskiej, którą często taśma dekarska dodatkowo uszczelnia. Używana jest ponadto do uszczelniania wyłazów dachowych, masztów i kominów, a także wszelkich usterek, jakie pojawić się mogą na dachu – przecieków, szpar, szwów i rozerwań. Jest odporna nie tylko na działanie wilgoci, ale również wysokich i niskich temperatur, jak też i efektów promieniowania UV. Wszechstronność użycia taśmy sprawia, że jest ona wykorzystywana nie tylko na szczycie domu, ale również wewnątrz niego, a nawet pod nim – używa się jej na przykład do zabezpieczania rur umiejscowionych pod ziemią.

Powyższych materiałów używamy doraźnie, a przyczyny powstawania przecieku należy usunąć w obrębie poszycia, czy będzie to skorygowanie zamocowania obróbek blacharskich, czy naprawa błędów konstrukcyjnych, na przykład zbyt blisko rozmieszczonych lukarn. Może być to przyczyną zawilgocenia ścian przez zalegający między nimi na dachu śnieg, Taką sytuację poprawić może zastosowanie na dachu kabli grzejnych, które sprawią, że śnieg w postaci wody spłynie z dachu, a nie będzie na nim zalegał.