Produkty

Płaski dach - wady i zalety

Płaski dach - wady i zalety

Dach to niezbędny element każdego budynku. Ponieważ nie remontujemy i nie wymieniamy go często, powinniśmy dokładnie przemyśleć jego wybór. Dach powinien być dopasowany do projektu naszego domu i spełniać nasze oczekiwania względem budynku. Jednym z rozwiązań, na które możemy się zdecydować, jest dach płaski.

Płaski dach a spadzisty

Dach płaski, choć powoli wraca do łask, przez długi czas nie cieszył się popularnością wśród inwestorów podejmujących się budowy domu jednorodzinnego. Wpływ na to miały skojarzenia z wielorodzinnym budownictwem w postaci bloków, ale także przekonanie, że tego typu rozwiązanie w naszych warunkach klimatycznych nie należy do najlepszych. Słaba wytrzymałość materiałów stosowanych do pokrycia dachu płaskiego oraz warunki atmosferyczne, takie jak częste i silne opady czy wiatr, ugruntowały przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem w rodzimych warunkach jest dach stromy. Obecnie trudno jednak wskazać jakikolwiek powód natury technologicznej, dla którego należałoby zrezygnować z zastosowania dachu płaskiego w budownictwie jednorodzinnym.

Zalety

Nowoczesne materiały – w izolacji dachów płaskich stosuje się obecnie najnowszą generacją pap termozgrzewalnych (zwłaszcza modyfikowanych SBS), dzięki czemu projektanci mogą w dowolny sposób kształtować połać tego typu dachu.

Możliwość dostosowania do bryły budynku – jak wspomnieliśmy wyżej, gdy wybieramy dach płaski, nie ogranicza nas konieczność zachowania proporcji dachu, jak w przypadku pokrycia skośnego. Bryła geometryczna budynku może więc być kształtowana niemal dowolnie, jest to więc doskonałe rozwiązanie dla domów o wyszukanej bryle.

Cena – zmienia się nieznacznie wraz z urozmaiceniem kształtu budynku, a w przypadku dachu spadzistego im bardziej skomplikowana jest bryła, tym droższy dach. Nawet skomplikowana bryła budynku nie  zwiększy znacząco kosztów wykonania dachu płaskiego.

Większa powierzchnia użytkowa – ze względu na brak skosów, które ograniczają powierzchnię użytkową pięter lub poddaszy w przypadku dachu skośnego, dachy płaskie pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni piętra, która równa jest powierzchni parteru.

Możliwość adaptacji – dach płaski możemy zagospodarować w rożny sposób. W przypadku wyższych budynków możemy stworzyć coś w rodzaju tarasu widokowego. W przypadku typowych domów jednorodzinnych warto zbudować klasyczny taras lub tzw. dach zielony, na którym wykonać możemy miniaturę ogrodu. Taka aranżacja będzie docieplała wnętrze budynku oraz ochroni dach przed działaniem promieni słonecznych i skutkami różnic temperatur. Na ograniczenie strat ciepła wpływa także niewielka powierzchnia zewnętrzna tego typu dachu.

Wewnętrzny system odprowadzania wody – w przypadku dachu płaskiego problem odprowadzania wody można rozwiązać przez zastosowanie prostej technologii –poprowadzenia rury wewnątrz budynku. Dzięki temu nie oszpecimy elewacji dodatkowymi elementami, w całości wykończmy ją według własnych upodobań.  Podobnie anteny satelitarne czy urządzenia służące klimatyzacji – łatwo zamontujemy je na dachu, bez ingerowania w elewację.

Odporność na wiatr – płaski dach jest odporny nawet na bardzo silne podmuchy, które mogłyby uszkodzić dach spadzisty. Oprze się nawet porywistym wichurom.


Wygoda – płaski dach, jak żaden inny, umożliwia łatwe i bezpieczne poruszanie się po nim. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy niezbędne będzie sprawdzenie stanu pokrycia czy odśnieżenia.

Możliwości wykończenia budynku – w przypadku płaskiego dachu mamy większą dowolność jeśli chodzi o wybór stolarki okiennej czy drzwiowej. Nie trzeba bowiem stosować się do formy dachu, jak w przypadku dachu spadzistego, a co za tym idzie, możemy pokusić się o ciekawe i oryginalne drzwi oraz okna.

Wady

Choć dach płaski ma zdecydowanie więcej zalet, warto wspomnieć też o największych trudnościach wynikających z jego budowy:

Odśnieżanie – w czasie zimy płaską połać dachu należy regularnie odśnieżać.  Nie jest to problemem w przypadku dachu skośnego, gdzie nadmiar śniegu osuwa się po prostu za sprawą grawitacji.

Konieczność wentylacji – stropodach niewentylowany jest przyczyną, dla której pod powierzchnią dachu zbiera się para wodna wpływająca na jego zawilgocenie i niszczenie. Niezbędne jest więc zastosowanie właściwych materiałów oraz wykonanie kominków wentylacyjnych, które zapewnią właściwą cyrkulację powietrza.

Wystawienie na działanie warunków atmosferycznych – klasycznie ułożony dach płaski narażony jest na działanie promieni słonecznych czy wahania temperatur, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie systemu dachu odwróconego.

Dach płaski może więc być świetną alternatywa dla skośnego, zwłaszcza w przypadku, gdy zależy nam na większej powierzchni użytkowej domu, a działka, która dysponujemy, nie należy do największych.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Charakterystyka dachówek solarnych

Charakterystyka dachówek solarnych
Obecność dachówek solarnych jest naturalną konsekwencją rozwoju technologicznego, który da się zauważyć w ostatnich latach w budownictwie. Dzięki nim ...
Czytaj więcej

Organizacja zaplecza pasiecznego

Organizacja zaplecza pasiecznego
Bez względu na planowaną liczbę uli konieczność organizacji stanowiska zapleczowego w pasiece jest zwykle taka sama. Do spokojnej pracy niezbędne będą...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Płaski dach - wady i zalety