Dom z płaskim dachem – charakterystyka, wady i zalety oraz koszty

Dach to niezbędny element każdego budynku. Ponieważ nie remontujemy i nie wymieniamy go często, powinniśmy dokładnie przemyśleć jego wybór. Dach powinien być dopasowany do projektu naszego domu i spełniać nasze oczekiwania względem budynku. Jednym z rozwiązań, na które możemy się zdecydować, jest dom z płaskim dachem. Jakie są wady, zalety oraz koszty takiego projektu? Wyjaśniamy w artykule!

Dom z płaskim dachem – charakterystyka

Dach płaski, choć powoli wraca do łask, przez długi czas nie cieszył się popularnością wśród inwestorów podejmujących się budowy domu jednorodzinnego. Wpływ na to miały skojarzenia z PRL-owskim wielorodzinnym budownictwem w postaci bloków czy tzw. kostek, ale także przekonanie, że tego typu rozwiązanie w naszych warunkach klimatycznych nie należy do najlepszych. 

Słaba wytrzymałość materiałów stosowanych do pokrycia dachu płaskiego oraz warunki atmosferyczne, takie jak częste i silne opady czy wiatr, ugruntowały przekonanie, że najlepszym rozwiązaniem w rodzimych warunkach jest dach stromy. Obecnie trudno jednak wskazać jakikolwiek powód natury technologicznej, dla którego należałoby zrezygnować z zastosowania dachu płaskiego w budownictwie jednorodzinnym.

Domy z płaskim dachem, tak naprawdę przede wszystkim nie mają całkowicie płaskiej powierzchni – spadek połaci musi wynosić przynajmniej trzy stopnie, aby czapy śnieżne czy deszczówka nie zatrzymywały się na nim.

Co więcej, wyróżnia się kilka rodzajów płaskich dachów:

 • stropodachy wentylowane ze szczeliną wentylacyjną pomiędzy stropem a pokryciem dachowym;

 • dachy płaskie niewentylowane bez pustej przestrzeni między stropem a pokryciem dachowym;

 • dachy płaskie niewentylowane odwrócone z warstwą przeciwwodną, termiczną geowłókniną oraz warstwą drenującą.

Przeczytaj również: Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Nowoczesne domy z płaskim dachem – wady i zalety

Domy z płaskim dachem – jak każde rozwiązanie konstrukcyjne – mają zarówno mocne, jak i słabe strony. Zebraliśmy największe wady oraz zalety tego typu budownictwa.

dom-z-plaskim-dachem

Dom z płaskim dachem – zalety

 • Nowoczesne materiały – w izolacji dachów płaskich stosuje się obecnie najnowszą generacją pap termozgrzewalnych (zwłaszcza modyfikowanych SBS), dzięki czemu projektanci mogą w dowolny sposób kształtować połać tego typu dachu.

 • Możliwość dostosowania do bryły budynku – jak wspomnieliśmy wyżej, gdy wybieramy dach płaski, nie ogranicza nas konieczność zachowania proporcji dachu, jak w przypadku pokrycia skośnego. Bryła geometryczna budynku może więc być kształtowana niemal dowolnie – jest to więc doskonałe rozwiązanie dla domów o wyszukanej bryle.

 • Cena domu z płaskim dachem – zmienia się nieznacznie wraz z urozmaiceniem kształtu budynku, a w przypadku dachu spadzistego im bardziej skomplikowana jest bryła, tym droższy dach. Nawet skomplikowana bryła budynku nie zwiększy znacząco kosztów wykonania dachu płaskiego.

 • Większa powierzchnia użytkowa – ze względu na brak skosów, które ograniczają powierzchnię użytkową pięter lub poddasza w przypadku dachu skośnego, dachy płaskie pozwalają na zagospodarowanie całej powierzchni piętra, która równa jest powierzchni parteru.

 • Możliwość adaptacji – dach płaski możemy zagospodarować w różny sposób. W przypadku wyższych budynków możemy stworzyć coś w rodzaju tarasu widokowego. W przypadku typowych domów jednorodzinnych warto zbudować klasyczny taras lub tzw. dach zielony, na którym wykonać możemy miniaturę ogrodu. Taka aranżacja będzie ocieplać wnętrze budynku oraz ochroni dach przed działaniem promieni słonecznych i skutkami różnic temperatur. Na ograniczenie strat ciepła wpływa także niewielka powierzchnia zewnętrzna tego typu dachu.

 • Wewnętrzny system odprowadzania wody – w przypadku dachu płaskiego problem odprowadzania wody można rozwiązać przez zastosowanie prostej technologii – poprowadzenia rury wewnątrz budynku. Dzięki temu nie oszpecimy elewacji dodatkowymi elementami, w całości wykończmy ją według własnych upodobań. Podobnie anteny satelitarne czy urządzenia służące klimatyzacji – łatwo zamontujemy je na dachu, bez ingerowania w elewację.

 • Duża odporność na wiatr – płaski dach jest odporny nawet na bardzo silne podmuchy, które mogłyby uszkodzić dach spadzisty. Oprze się nawet porywistym wichurom.

 • Wygoda – płaski dach, jak żaden inny, umożliwia łatwe i bezpieczne poruszanie się po nim. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy niezbędne będzie sprawdzenie stanu pokrycia czy odśnieżanie.

 • Możliwości wykończenia budynku – w przypadku płaskiego dachu mamy większą dowolność, jeśli chodzi o wybór stolarki okiennej czy drzwiowej. Nie trzeba bowiem stosować się do formy dachu, jak w przypadku dachu spadzistego, a co za tym idzie, możemy pokusić się o ciekawe i oryginalne drzwi oraz okna.

 • Dobre zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni – dach płaski może być świetną alternatywą dla skośnego zwłaszcza w przypadku, gdy zależy nam na większej powierzchni użytkowej domu, a działka, która dysponujemy, nie należy do największych.

Sprawdź także: Ocieplanie dachu płaskiego

Nowoczesne domy z płaskim dachem – wady

Choć dom z płaskim dachem ma zdecydowanie więcej zalet, jednak warto wspomnieć również o największych trudnościach wynikających z jego budowy:

 • Odśnieżanie – w czasie zimy płaską połać dachu należy regularnie odśnieżać. Nie jest to problemem w przypadku dachu skośnego, gdzie nadmiar śniegu naturalnie osuwa się po prostu za sprawą grawitacji.

 • Konieczność wentylacji – niewentylowany stropodach jest przyczyną, dla której pod powierzchnią dachu zbiera się para wodna wpływająca na jego zawilgocenie i niszczenie. Niezbędne jest więc zastosowanie właściwych materiałów oraz wykonanie kominków wentylacyjnych, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza.

 • Wystawienie na działanie warunków atmosferycznych – klasycznie ułożony dach płaski narażony jest na działanie promieni słonecznych czy wahania temperatur, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie systemu dachu odwróconego.

Ile kosztuje dom z płaskim dachem?

Czy tanie domy z płaskim dachem to obietnica możliwa do spełnienia? Otóż jeśli ogranicza Cię budżet, płaski dach jest rozwiązaniem korzystniejszym dla portfela, niż jego wielospadowy odpowiednik – oszczędność może wynieść nawet do 20%.

Trudno podać tutaj konkretną cenę. O innym koszcie będziemy mówić budując dom z płaskim dachem 70m2, a o innym w przypadku budynku o powierzchni 200m2. Na cenę mają wpływ także rodzaj projektu czy jakość zastosowanych materiałów.

Jeśli dodatkowo płaski dach zamierzasz wykorzystać do wybudowania na nim zielonego ogrodu czy tarasu, konstrukcja oraz fundamenty muszą być bardziej stabilne, co wpłynie także na koszt. Dlatego o konkretną kwotę najlepiej dopytać ekspertów, którzy na podstawie Twoich planów oszacują, ile będzie kosztował dom z płaskim dachem. 

dom-z-plaskim-dachem

Zainspiruj się: Jak odśnieżać dach?

Domy z płaskim dachem – gotowe projekty

Rustykalny jednorodzinny dom parterowy z płaskim dachem? A może nowoczesny, wielopiętrowy model z przeszklonym tarasem? Jeśli nie wiesz, na jaki się zdecydować, możesz przejrzeć gotowe projekty, przygotowane przez doświadczonych architektów. 

Możesz postawić na ulubiony styl budownictwa, wybrać dopasowaną do Twoich potrzeb powierzchnię użytkową, cenę czy dodatkowe elementy, jak zielony ogród na dachu, taras czy balkony. Co ważne, gotowe projekty obejmują także szczegółowe wyliczenia, opisy oraz zestawienia potrzebnych materiałów, co pozwala od razu oszacować koszt budowy. W ten sposób łatwiej podejmiesz decyzję, czy dom z płaskim dachem spełni Twoje oczekiwania!

Dom z płaskim dachem – podsumowanie

Jak widzisz, domu z płaskim dachem to nie relikt przeszłości, a wciąż popularne, nowoczesne budownictwo. Jeśli także i Tobie przypadło do gustu, koniecznie przejrzyj gotowe projekty oraz rozważ taką konstrukcję!

Do jego budowy z pewnością przydadzą Ci się solidne materiały. Zajrzyj do Castoramy – znajdziesz u nas m.in. papyfolie i membrany czy akcesoria do pokryć dachowych