LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Dach pulpitowy – konstrukcja, montaż, zalety

Planujesz budowę domu? Dokładnie przemyśl tę decyzję. Musisz wziąć pod uwagę ważne aspekty, takie jak technologia, elewacja, a w szczególności dach. Jest on jednym z najważniejszych elementów konstrukcji domu. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów – dach pulpitowy dwuspadowy, wielospadowy, a także dach jednospadowy pulpitowy. Dowiedz się, czym jest dach pulpitowy oraz jakie ma wady i zalety.

Przejdź do następnych akapitów:

Dach pulpitowy – co to jest?

Za dawnych czasów dach pulpitowy bardzo często służył do zadaszenia budynków gospodarczych. Obecnie wykorzystuje się go do domów jednorodzinnych oraz garaży. Jest to spowodowane panującą na niego modą. Nic więc dziwnego, że podczas budowy wielu nowoczesnych budynków wybór pada właśnie na niego. Tego typu dach ma tylko jedną skośną połać. Jeśli dobrze wykończy się go niebanalnym materiałem i wykona ciekawą kompozycję, może prezentować się on naprawdę doskonale. Dach pulpitowy to proste rozwiązanie, które nie wymaga zbyt dużego nakładu pieniężnego. Dzięki temu, w deszczowe dni, ułatwia naturalne odpływanie wody. Jest to bardzo przydatna cecha, ponieważ nie musisz myśleć o dodatkowym odwadnianiu, jak to bywa przy płaskich dachach.

Przeczytaj także: Instrukcja wideo – izolacja strychu montowana na wkręty

Konstrukcja dachu pulpitowego – etapy pracy

Dach ma zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom oraz chronić ich przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Wykonanie oraz wykończenie konstrukcji pulpitowego dachu jest dosyć prostą czynnością – nie ma w tym bowiem nic skomplikowanego. Cały proces powinien być jednak przeprowadzony przez doświadczoną ekipę budowlaną. 

Wybierając dach pulpitowy, nie musisz martwić się o wysokie koszty za materiał i wykonanie całej robocizny. Sprawdź asortyment sklepu Castorama, w którym znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebował do wykonania dachu pulpitowego. Jak zatem wyglądają etapy konstrukcji?

dach pulpitowy

Etap 1. Projekt 

Gdy jesteś na tym etapie, zdecyduj, jaki chcesz mieć kształt dachu. Walory estetyczne nie są tutaj najważniejsze. Kształt pozwoli Ci zorientować się w kosztach. Ustal, ile będą kosztować kąty nachylenia. Rozważ również ocieplenie oraz pokrycie – do dyspozycji masz dachówkę betonową, ceramiczną, czy też blachodachówkę. Od Twojego wyboru będzie zależeć obciążenie konstrukcji.

Etap 2. Więźba dachowa

Na tym etapie powinieneś zdecydować, jaką więźbę chcesz zastosować. Do wyboru masz krokwiową, jętkową oraz płatwiowo-jętkową. Na Twój wybór może mieć wpływ nie tylko to, jakiego kształtu jest dach, ale również fakt, jaka jest odległość ścian budynku. Prace nad więźbą powinieneś zlecić cieśli. On natomiast zajmie się montowaniem murłat, krokwi oraz belek konstrukcyjnych.

Sprawdź również: Instrukcja wideo – izolacja strychu mocowana na szpilki

Etap 3. Folia paroszczelna na więźbę

Gdy zamontujesz specjalną folię na więźbie, będziesz miał pewność, że cała konstrukcja nie przemoknie. Cały zabieg pozwala na odparowanie pary z wewnątrz. Pamiętaj, aby podczas montowania folii połączyć wszystkie jej odcinki – nie rób jednak tego zbyt ciasno, zostaw, chociaż dziesięć centymetrów zapasu. Dzięki temu kawałki folii będą na siebie swobodnie nachodzić.

Etap 4. Zastosowanie łacenia

Przyszedł czas na kontrłaty. Należy je zamontować na krokwiach, które zostały przykryte folią. Łączą one się u szczytu dachu. Gdy już wykonasz tę czynność, przejdź do montażu łat. Tak właśnie tworzy się konstrukcję, która zapewnia poprawne przewiewanie między pokryciem a membraną.

Etap 5. Okna dachowe, rynny, inne elementy

Teraz jest ten moment, abyś skupił się na przymocowaniu oraz ociepleniu okien dachowych w konstrukcji. Zamontuj również rynny oraz okap dachu. Jeśli poprawnie wykonasz ostatnią czynność, uchronisz się przed szkodnikami, które mogłyby się przedostać wewnątrz konstrukcji.

dach pulpitowy

Etap 6. Końcowe pokrycie dachowe

Jeśli skończyłeś montaż konstrukcji nośnej oraz izolacji dachu, możesz przejść do układania pokrycia. Koniecznie przygotuj sobie między innymi blachę płaską i trapezową, dachówki cementowe i ceramiczne, gonty bitumiczne i drewniane, a także płaty cementowo-włóknowe. Potem możesz ocieplić dach od środka.

Zainspiruj się: Izolacja z wełny szklanej

Dach pulpitowy – zalety i wady

Zastanawiasz się, jakie zalety ma dach pulpitowy? Oto kilka z nich. Przede wszystkim zapewnia on funkcjonalne poddasze. Nie zajmuje on tyle powierzchni, co dwuspadowy. Dach ten jest energooszczędny oraz tani, jeśli chodzi o wykonanie. Dzięki temu mniej materiałów możesz wykorzystać podczas całego procesu. Nie musisz się bać o stratę ciepła, ponieważ nie są one zbyt duże. Z łatwością na tego typu dachu możesz zamontować panele solarne lub fotowoltaiczne. Kolejną zaletą jest minimalizm konstrukcji. Pomimo prostego designu, budynek mieszkalny prezentuje się nietuzinkowo na tle innych domów. 

Jakie są wady takiego dachu? 

W zasadzie jest ich niewiele. Jedną z nich jest to, iż jeśli zechcesz mieć funkcjonalne oraz pokaźne poddasze, będziesz musiał zmienić kąt nachylenia, a to się wiąże z mniejszą rozpiętością ścian.

Data publikacji: 22.12.2022

Data aktualizacji: 22.12.2022